reklama

reklama

Pondělní Videonálož BnR #13_2021 | A teď zase zpět na 29“!

Před pár týdny jsem se na tomto místě zpovídal ze svojí zkušenosti čítající chvilkový návrat na kola průměru 27,5“ v podání Pivotu Mach 6, na jehož testu se již pracuje. Nyní, konkrétně včera, jsem po čase vytáhl svoje Norco Sight A2 (29) a divil se, jaký je to zase rozdíl řídit takovýto parník!!!

Je to vlastně docela vtipné. Po delší době, takřka výhradně za řídítky mnoha různých devětadvacítek, jsem byl zprvu z Mach šestky zaskočený, nejistý a musel si k menšímu průměru hledat znovu svou cestu. Když se tak stalo, tak mě to vlastně začalo natolik bavit, až bych se klidně na takové kolo nechal ukecat, kdyby to bylo na stole. Ale to už jsem vlastně jednou psal.

Nyní se přitom situace zajímavě obrátila. Je sice pravda, že od chvíle, kdy jsem vrátil Pivot Mach 6 do Protocycles, tak jsem jezdil na GT Zaskar LT, tedy na pevném trailbiku na 29“, ale to je jednoduše trochu jiný svět. Zábavné a zajímavé kolo, ale z poněkud jiné kategorie. Proto až nyní, když jsem si udělal chvíli na svoje vlastní kolo, jsem začal (znovu) vnímat skutečný rozdíl!

reklama

(Skoro) jako poprvé!

Když se nad tím tak zamýšlím, tak jsem vlastně chvíli zažíval podobné pocity jako kdysi, kdy jsem po letitém „návyku“ na střední kola přesedlal na větší potvoru s parametrem 29“. Najednou hrozně velké kolo. Výrazně pomalejší reakce řízení a pocit trochu jako na štaflích – hlavně díky tomu, že jsou osy kol na 29“ o pár centimetrů výš, velká kola vytváří větší páku a celé se to prostě chová jinak než hravé a obratné kolo na 27,5“! Zajímavé…

Na druhou stranu si člověk zase znovu uvědomí a pocítí ten rozdíl ve výhodách velkých kol, zejména v jejich menším nájezdovém úhlu, vyšší setrvačnosti apod., díky čemuž se to přes velké kameny a jiné překážky převaluje mnohem snáze a jízda je celkově plavnější a plynulejší! A to také není k zahození!

Navíc zhruba tak od půlky prvního trailu jsem znovu začal přicházet na ten správný „grif“ jak nakládat s velkými balóny, potažmo jak nakládat se svým kolem, a začal si to znovu naplno užívat. A také jsem si opět potvrdil, že má „moje“ Norco skutečně parádní geometrii! Je hodně specifická, chce svůj čas na přizpůsobení a nalezení společné cesty, ale pak to prostě celkově krásně ladí!

Pro doplnění: Norco jsem včera vytáhl na stejná místa, kde jsem chvíli předtím proháněl Mach 6. Moje pocitové srovnání tedy bylo o poznání hodnotnější díky skutečnosti, že jsem mohl poměrně přesně porovnat, jak se chová to a ono kolo na určitých dosti specifických překážkách. Obě se chovala parádně, každé ale svým vlastním způsobem!

Chtěl bych to, nebo ono?

Tato poslední zkušenost s přechodem z velkých kol na menší a potom zpět na velké tak v mojí hlavě otevřela zajímavou otázku: Pokud bych si teď vybíral nové kolo, nebo spíš až si budu vybírat nové kolo pro rok 2022, jaký zvolit průměr? Záleží na modelu a různých vedlejších okolnostech, ale pravda je, že bych se teď vůbec nebránil návratu na 27,5“!!! 😲😁

Avšak z praktického hlediska by byla lepší devětadvacítka, která se bude po roce nejspíš lépe prodávat, nebo možná úplně nejlepší by bylo vybrat kolo, které lze přestavět tak, abych si s ním mohl různě hrát. V tomto směru moje hrátky s průměry dobře odstartovalo Lapierre Zesty AM 27,5“, které bylo vybaveno 29“ vidlicí a které tak bylo snadné předělat na mullet!

Výborné to ale bylo i s GT Force Expert 29, u něhož stačilo prohodit zadní kolo za menší, přecvaknout Flip-chip, aby se příliš nerozhodila geometrie, a bylo vystaráno! V podobném duchu by mě možná bavilo hrát si s Pivotem Mach 6, kterému bych záměrně nadělil 29“ vidlici a prohazoval pro změnu předek a – podobně jako u GT – využil výhody Flip-chipu pro doladění geometrie.

Jaký je závěr? Mám takový pocit, že jediným rozumným řešením, které by uspokojilo všechny moje bikové choutky, by bylo pořídit si hned několik kol a ta střídat podle nálady. To je myslím ta „nejlepší spotřebitelská rada“ na závěr, za kterou by se nemusel stydět snad ani Jeremy Clarkson! 🤣

reklama

Tracey Hannah Sends Cairns Downhill World Cup Track On Her Enduro Bike

Kolega Tomáš nám pro dnešní den nachystal menší dámské okénko… Začněme s Tracey Hannah, která si na svém enduru užívá trať SP DH (Cairns).

Martha and Ella Ride Morzine

Marha a Ella v Morzine… Také bych už někam vyrazil za hranice!

Hardtail Bike At Trailpark

Tohle video už nejspíš znáte… Ale prostě se sem hodí! Kristýna Havlická aka „Kiki“ si užívá nový Rock Machine Blizz TRL na trailech v areálu na Dolní Moravě!

Instinct vs. Altitude

Libí se vám nová podoba strojů Rocky Mountain Instinct a Altitude, ale nevíte, který z nich je pro vás ten pravý? Pravda je taková, že jejich poslední generace stojí na stejném rámu a sdílí řadu chytrých řešení. Každý model je ale naladěný poněkud jinak. Každopádně zde je krásně vysvětleno „kdo co umí“ a jak jsem už někde zmiňoval, letos by snad zase mohlo dojít i na nějaký ten redakční test Rocky Mountain ✌🏻

**CZECH MADE**

DREAMSCAPE

ALMOST VHS EDIT

„Netočilo se přímo na VHS kameru, ale na cca 10 let starej Panasonic HDC-SD99, kterej jsem koupil na Facebook marketu za osum stovek.“

Teodor Kováč

JAK PŘIPRAVIT KOLO NA SEZÓNU!

MTB TIPS | Jak si nastavit tlumiče?! – komprese a útlum

„Po sakra dlouhý době jsem zpět se sérií MTB TIPS! Hned se spolu koukneme na jedno z nejžádanějších témat, o které psalo opravdu hodně, hodně lidí… Jak si tedy počít s tlumičem a těma všema štelovátkama? Sedni si a koukej!“

Matěj Charvát

GLOG#73 – Ako chladiť e-bike?

Rastík Chvala pro jednou nekříží nápravy na autech, ale trápí sebe a eBiky v terénu 😁

Rok s celopérem Rock Machine Blizzard TRL: Co jsem na něm měnil a proč

Co vše na svém kole za rok používání měnil kolega Trail Hunter?