reklama

reklama

GT Zaskar LT Expert – Video ochutnávka…

Již nějakou chvíli se vozím na kole, na které jsem se dlouho těšil a na něž jsem i docela dlouho čekal. O novém přírůstku v rodině tradičních hardtailů GT Zaskar – nový model Zaskar LT, jenž ve velké míře čerpá inspiraci z Britské scény –, jsme poprvé psali v květnu roku 2020. První reálný vzorek jsem viděl na letní prezentaci a nyní mu již konečně můžu dávat za uši!

Pokud byste za tu dobu zapomněli, co je GT Zaskar LT za hračku, pak vězte, že je to hliníkový trailový speciál, který původní rodinu GT Zaskar, zaměřenou hlavně na XC, svým příchodem rozšiřuje více k zábavnému volnočasovému stylu jízdy namísto závodní orientace.

GT Zaskar LT totiž nabídne mnohem víc než jen navýšený zdvih vidlice na 130 mm, kterou by mělo být možné relativně snadno přestavět i na 140 mm, pokud by si to někdo přál. Vidlicí to ale pouze začíná! Jiný je celý rám, který se snaží co nejvíce přiblížit k již zmiňované „britské škole“, jež by se dala nejlépe popsat výrazy „long & low“, či „slack & low“ – tedy nízký a dlouhý, případně položený a dlouhý.

Čísla zde sice nejsou nijak extrémní (úhel hlavy 66° | rozvor 1205 / 1229 mm – M/L | reach 445/465 mm – M/L), ale i tak tato potvůrka slibuje slušnou porci jízdní zábavy, což moje dosavadní reálné zkušenosti jednoznačně potvrzují!

Nezbytný identifikační prvek pevných rámů GT – tzv. Triple Triangle.
Poslední generace rámů GT se přitom zbavily pevného spojení vzpěr a sedlové trubky.

reklama

Nízký? Nevím… | Dlouhý? To rozhodně!

V první řadě asi začnu, a nebude to poprvé, konstatováním, že jsem dostal na test rám velikosti L, ač… Prostě mám obvykle radši Mka a hotovo! Ale ono hodně záleží na konkrétním stroji, značce atd. Zde se přitom skutečnost větší velikosti (L) tvůrci tohoto kola rozhodně nesnažili nijak zamaskovat či ošidit.

Už při přebírání jsem si říkal, že je rám GT Zaskar LT docela vysoký a také dost dlouhý. Jeho délka mi rozhodně nepřipadala mimo, výšku samotného rámu ale mohli v USA narýsovat klidně o patro níž, jak velí dnešní trendy – už třeba jen pro možnost použít skutečně dlouhý teleskop. Každopádně dost lamentování, jde se jezdit!

Žádný ostrý zlom, ale relativně plynulý oblouk propojení zadní vidlice, patek a horních vzpěr.
Nesmí chybět aktuálně nezbytné vnitřní vedení kabeláže.
Obyčejný střed s ložisky uvnitř rámu jsem již dlouho nepotkal…

Nahoru na pohodu, dolů s úsměvem

Ona vyšší stavba rámu mi připadala trochu zvláštní až zbytečná hlavně při pohledu na kolo, či při jeho přenášení, jakmile se ale vyhoupnu do sedla jsou mi tyto podřadné efekty naprosto ukradené. GT Zaskar LT je totiž od první chvíle příjemné kolo. Hezky vyvážený posed, rozumně komfortní, ale také slušně poskládaný, aby se na něm dobře šlapalo.

Co je ale nejpodstatnější je pocit, kdy to zlomíte z kopce dolů, nebo třeba už jen když se rozjedete někde po rovině po hravém trailu. Delší rám, příjemně položená vidlice, okamžité odezvy vašeho stroje, krásně jemně pracující vidlice, slušné pláště! Parádní jízda!

Zaskar LT také hezky reaguje na vaše silové snažení na pedálech. Sice to není žádná XC raketa, ale jeho pevný rám je prostě pevný, celek je přiměřeně lehký a Zaskar tak stoupá či se přesouvá po rovinách s naprostou samozřejmostí. Navíc, díky dlouhému rámu, se člověk snadno popere i s těžšími výjezdy, pokud na to má zrovna chuť!

Ideální mix

Co mě na tomto kole potěšilo a nadále těší asi ze všeho nejvíc je jeho geometrie, která rozhodně neutíká do žádných extrémů, přitom je luxusně trailově namíchaná. Spíše delší rám, s dostatečně nataženým rozvorem, tak akorát položená vidlice a všechna ostatní čísla vytváří skutečně příjemný, a hlavně funkční mix, plně respektující moderní trendy a moderní traily.

Člověk jednoduše namíří své kolo kam potřebuje, zatne zuby, aby mu při tvrdší „hardtail“ jízdě drncáním nevypadaly všechny plomby, a pak už si užívá jen jistou a klid ve stopě. A to jsem si s ním už stihl střihnout i pár techničtějších a prudších sekcí! Bez zaváhání, slušno dodat!!!

Zároveň, dojde-li na zatáčky, stačí vlastně jen vhodným způsobem přenášet hmotnost svého těla, tedy pracovat s těžištěm, naklápět kolo a váš stroj pak ochotně a s radostí vykrouží všechny zamýšlené oblouky.

Sice levnější, ale rozhodně parádně funkční je vidlice RockShox 35.
Tato řada je dostupnější variantou ke starším modelů Yari a Pike.
Třmen zadní brzdy je stylově usazen uvnitř rámu, výkon těchto čelistí od Shimana ale není zrovna oslnivý.

reklama

Snad jen lepší výbavu?

Poslední bod, který bych chtěl dnes zmínit, se týká výbavy GT Zaskar LT, která je i u vyššího ze dvou nabízených modelů – GT Zaskar LT Expert (cena 44 999 Kč) – místy poněkud ochuzená. Levnější vidlice RockShox 35 rozhodně ostudu nedělá, spíše naopak. Výrazně horší je to s brzdami Shimano MT410 s pouhou dvojicí pístků ve třmeni. Tady by to rozhodně chtělo brzký upgrade. Zvyknout se na ně dá, ale…

Určité vylepšení by si možná časem zasloužil i pohon poskládaný z dílů SRAM NX Eagle doplněný o kazetu z řady SX. Při troše péče a citlivém seřízení to řadí hezky a spolehlivě, navíc třeba ergonomie páček je z mého pohledu mnohem příjemnější než v případě Shimana, ale to je hodně o osobním přístupu.

Zbytek už si nechme na příště, aby bylo o čem psát až přijde na řadu komplexní hodnocení GT Zaskar LT Expert.

Text, foto, video: Štěpán Hájíček

GT Zaskar LT Expert – základní údaje

Cena: 44 999 Kč
Hmotnost: 14,8 Kg (vel. L, bez pedálů)
Kola: 29“
Zdvih (vidlice): 130 mm
Kokpit (řídítka/představec): 780/45 mm
Sedlovka (zdvih): 130 mm

Více informací o GT Zaskar LT na webu: www.gtbicycles.cz