reklama

reklama

GHOST Asket (gravel) – Nová „free“ řada štěrkoletů (Představení)

Bude to už pár měsíců, co se na zámku v Kravařích konala poslední prezentační akce společnosti Schindler, která k nám dováží značky jako je Ghost, Lapierre, SKS, Continental a mnoho, mnoho dalších. Základní představení novinek a zajímavostí jsme vám přinesli již v září 2022, nyní se postupně odtajňují i další, na této akci vystavené exempláře.

Možná to můžeme vzít za trochu jiný konec. Ve zmíněné reportáži jsme vám ukázali především řadu zajímavých doplňků, prakticky ale žádná kola. Mnoho z nich bylo totiž tou dobou ještě pod embargem! Proto bylo nutné ponechat pořízené fotky schované v šuplíku a počkat až na dobu, kdy budou informace o vybraných kolech konečně veřejně dostupné.

Tak se nedávno stalo třeba v případě nové řady gravel-biků Ghost Asket, které nesou jméno po dřívější řadě volnomyšlenkářských pevných trail biků stejného označení. Vzpomeňme kupříkladu na test Asketu 4.9 AL z ledna roku 2018. To už je sakra nějaký pátek! Nyní tedy přichází nový Ghost Asket, tentokrát v podobě štěrkoletu, stále ale se spíše volnomyšlenkářským pojetím.

GHOST Asket 4.9 AL (rok 2018)

Není gravel-bike jako štěrkolet! Aneb tam kde začal Road Rage…

Máte-li trochu přehled o nabídce kol značky Ghost, pak nejspíš tušíte, že jedna rodinka gravel-biků v její sestavě již delší čas figuruje. Konkrétně se jedná o modely z rodiny Ghost Road Rage, která si za roky své existence prošla také slušnou evolucí.

Vše začalo v podobě karbonových CX speciálů, jako byl Ghost Violent Road Rage (rok 2018), krátce nato následovanými více dobrodružně zaměřenými stroji Ghost Fire Road Rage. Jeden z nich jsem si dokonce vybral jako své osobní kolo a používal jej k plné spokojenosti hned několik let.

Připomínku řady Ghost Road Rage můžeme uzavřít odkazem na loňský test poslední generace těchto strojů, které vyměnily původní karbonové rámy za hliník, svého spíše sportovnějšího stylu se ale ani tak nevzdaly – Ghost Road Rage Advanced (2022).

Kola Ghost Road Rage můžete mít ve sportovní odlehčené podobě, ale také v „užitkovém“ provedení vybaveném blatníky a nosiči. Poznáte je dle označení „EQ“. Kompletní přehled modelů Ghost Road Rage na ghost-bikes.com.

Nyní navazuje Asket!

Nová řada štěrkoletů Ghost Asket přitom nemá v úmyslu vytlačit z nabídky zavedenou rodinu Ghost Road Rage, ale naopak ji spíše doplnit a rozšířit, stejně tak přinést i trochu jiný styl a jiné zaměření do tohoto segmentu.

Jak jsem už zmínil, řada Ghost Road Rage byla vždy spíše sportovně střižená, ač se vybrané modely dodávaly na širokých ráfcích s plášti klidně i rozměru 29×2,1“. Tak tomu bylo i u mého osobního kola, které jsem ale záhy přezul na klasiku 700x40c a užíval si naplno jeho sportovnější charakter.

Každopádně Ghost Asket jde poněkud jiným směrem. Na jednu stranu nabídne standardní gravelové obutí (Maxxis Ravager 700x40c), zároveň ale přináší již od pohledu více uvolněnou a více dobrodružně pojatou stavbu rámu a geometrii.

Nečekané rodinné vazby

Pravda, zatím sice neznáme konkrétní čísla geometrie, ale on ledacos napoví už jen pohled na samotné kolo a jeho optické porovnání s řadou Road Rage. Že se k ní stále vracím! Nový Ghost Asket totiž evidentně využívá delší vidlice s větším množstvím místa nad pláštěm, skoro jako by byl připraven na možnost nasazení předního odpružení?!

Výše je díky tomu i celá hlavová partie a více položený je také úhel hlavy. Zadní část rámu se naopak znatelně svažuje směrem dolů, je zde výraznější sloping než u řady Road Rage, ale také zajímavě prohnuté vzpěry zadní stavby. Nejspíš nebudu jediný, komu tento specifický tvar připomene aktuální řadu karbonových XC pevňáků Ghost Lector, že? (*Ghost Lector SF Universal – test z roku 2020)

Ghost Asket – Tři různě vybavené páry!

Jak už bylo připomínáno nebo alespoň naznačeno, nová řada Ghost Asket by měla přinést nový a svěží vítr mezi gravel-biky značky Ghost. Přesněji, měla by rozšířit jejich záběr a nabídnout vedle sportovní řady Road Rage více hravou, více „trailovou“ podobu štěrkoletů.

Všechna tato kola budou postavena na hliníkovém rámu, lehce materiálově rozlišeným mezi základní a vyšší variantou. Přední vidlice je vždy pevná, karbonová a také zajímavě tvarovaná. Dohromady bude v nabídce 6 verzí Asketu, de facto tři různě vybavené páry. Fakticky bude možné vybírat základní Asket, střední Asket Essential a vrcholný Asket Advanced.

Všechny tři verze přitom budou mít i své „alter ego“ v podobě modelu s přídomkem „EQ“ (equipped – vybavený). Co je zajímavé, tak Ghost Asket EQ a Asket Essential EQ jsou kola doplněná o světla, blatníky a nosič, avšak Ghost Asket Advanced EQ nic z toho nemá! Naopak se chlubí kompletní sadou brašen pro bikepacking. Navrch, dle posledních fotek, od českého výrobce AcePac!

Ceny, geometrie i kola dorazí? V průběhu roku…

Možná vám bude připadat zvláštní, že specifikace nových kol Ghost Asket nejsou ještě kompletní, neznáme ani finální ceny, přesto jsou kola již odhalená. On se totiž stále ještě úplně nevzpamatoval celý výrobní a dopravní řetězec, nejen v cyklistice, proto je Ghost s finalizací a velkými sliby zatím opatrný.

Nikdo nechce dopředu deklarovat závazné termíny dodání a asi i cenotvorba bude aktuálně složitější disciplínou, než jak tomu bývalo dřív. Každopádně první informace hovoří o tom, že by nové Ghosty Asket měly dorazit na trh v průběhu letošní sezóny. Do té doby se jistě bude možné seznámit i s finálními čísly geometrie, ale také s konečnými cenami.

V tuto chvíli proto nemá smysl tlačit zbytečně na pilu a slibovat něco, co se nemusí podařit. Každopádně bude-li v průběhu roku alespoň malá šance, moc rád si jeden z nových Asketů půjčím na test, projedu a povím vám blíže, jaký jsem z něj měl dojem! Myslím, že by to mohlo být dost free! 😜

Text: Štěpán Hájíček / Foto: autor + Ghost Bikes

Více informací řadě Ghost Asket na webu: www.ghost-bikes.com

Nová kola se postupně objeví i na domácí stránce: www.ghost-bikes.cz