reklama

reklama

BOSCH Performance Line CX RACE – S eBikem na plný plyn! (TEST)

Na konci minulé sezóny, konkrétně v září 2022, na sebe značka BOSCH upozornila představením nanejvýš zajímavého motoru určeného primárně pro závodní použití, nejen v rámci podniků EWS-E. Motor s dlouhatánským oficiálním názvem „Bosch Performance Line CX Race Limited“ jsem měl nyní možnost důkladně vyzkoušet a připravil k němu adekvátní povídání i video recenzi!

Tahle zkušenost byla skutečně výživná! Na test jsem měl sice necelý týden, ten jsem se ale snažil využít skutečně naplno. Počasí bylo vcelku rozumné, proto jsem jezdil nahoru a dolů jako šílenec. Zkoušel jsem motor, hledal jsem jeho limity a nejednou jsem narazil i na ty svoje. Také jsem se snažil odhalit, jak velký posun znamená tato jednotka pro celý obor eMTB?

Nutno říct, že zážitky s kolem Trek osazeným motorem Bosch Performance Line CX Race jsou vskutku výjimečné a jeho schopnosti někdy až dechberoucí. Případně šokující, zarážející, „děsivé“. Nelze se proto vyhnout konstatování, že zvládnout takový motor a dokázat využít jeho potenciál není vůbec snadné, proto by se o to měli pokoušet jen patřičně zkušení a schopní jezdci.

Ostatně tento motor ani není určen pro širokou veřejnost. Bude totiž použit pouze u vybraných značek a primárně jen u jejich vrcholných elektrických enduro speciálů. Nad to vše se jedná o limitovanou edici, což hovoří samo o sobě.

BOSCH Performance Line CX RACE

Co je jinak u Bosch Performance CX Race?

Jak je to vlastně s rozdíly a parametry nového motoru Bosch Performance Line CX Race oproti zavedené klasice Performance Line CX? Vše podstatné jsme si již popsali v úvodním představení, případně připomněli chvíli na to, když se světu ukázala první „sériovka“ vybavená právě tímto motorem – WHYTE E-180 Works MX. Pro všechny případy ale přidejme stručné shrnutí, ať si připomeneme, s kým máme tu čest.

Bosch Performance Line CX Race v kostce:

  • Režim RACE vyvinutý exkluzivně pro pohon Performance Line CX Race Limited Edition nabízí podporu až 400 % (*běžně 340 % v režimu TURBO)
  • Nejlehčí motor Bosch (2,75 kg) pro ještě lepší ovladatelnost kola a maximální výkon (*běžně 2,9 Kg)
  • Extra rychlý záběr a posílený režim eMTB Extended Boost
  • Limitovaná pohonná jednotka pro vrcholné modely vybraných značek eMTB
  • Exkluzivní materiály (hořčíkové tělo) a exkluzivní vzhled
  • Podpora při kadenci až 120 ot./min

*Porovnání s modelem Bosch Performance Line CX

reklama

Vlk v rouše… Vlčím!

Dle výše popsaných parametrů, na základě exkluzivního vzhledu nebo informací o limitované edici a řadě dalších indicií si lze domyslet, že v tomto případě rozhodně nepůjde o žádnou troškařinu, o žádné ořezávátko nebo snad dětskou hračku!

Nejedná se o motor, který by byl vhodný jak pro jízdu v ostrém terénu, tak i pro využití na rodinných výletech a cyklostezkách. Ono by to samozřejmě šlo, jenže… Budete se závodním okruhovým autem jezdit po městě na nákupy? Asi také spíš ne!

Zkrátka a dobře, nová jednotka Bosch CX Race (nemusím všude opakovat celý její název, že?) již od pohledu není žádný krotký beránek, ale pěkně lačný a nenasytný vlk. Rozhodně nemá potřebu se přetvařovat a schovávat se za závoj všestrannosti. Je to zkrátka a dobře ostré závodní náčiní určené pro zkušené a schopné jezdce.

Nově poskládané režimy

Další z rozdílů, oproti klasické řadě Performance Line CX, je specifická skladba režimů dopomoci. Jejich počet byl sice zachován, celé výkonnostní spektrum se ale posunulo o stupínek výš. Vynechán byl režim ECO, proto se začíná s programem TOUR+, následuje dobře známé eMTB, které doplňují režimy TURBO a nově právě RACE.

Osobně jsem doposud u kol s motorem Bosch nejčastěji využíval „chytrý režim“ eMTB, který to se silou motoru zbytečně nepřehání, není psychopaticky ostrý a nezkrotný, naopak dokonale reaguje a příkladně doplňuje nasazení jezdce. Dá vám právě tolik síly, kolik úsilí vy vložíte do klik. Díky tomu je tento režim perfektně předvídatelný, neagresivní a lze s ním kolo i v náročných technických výjezdech precizně ovládat.

V režimu eMTB se vám prakticky nestane, že byste nechtěně protočili zadní kolo na hraně překážky!

Naopak polohy TURBO a nově RACE jsou stavěny výrazně jinak. Na jedné straně si jejich projev můžete částečně upravit v aplikaci Bosch eBike Flow, i tak jsou ale celkově ostré, agresivní a nesmlouvavé! Zpočátku vám to může připadat přehnané a zbytečně vyhrocené, člověk ale vlastně jen musí pochopit, jak to celé funguje a k čemu je to navržené.

Trochu jinak poskládané režimy. Chybí ECO, zato je zde nově RACE!

Změna stylu jízdy: eMTB > TURBO & RACE

Pokud chcete dostatečným způsobem využít potenciál jízdních režimů TURBO a RACE, musíte poněkud změnit styl jízdy. Je potřeba zahodit klasické návyky, kdy decentně pracujete se silou na zadním kole, jak na stroji bez motoru, tak na eBiku v režimu eMTB. Místo toho je potřeba přejít na styl „všechno, nebo nic!“

Není to univerzální přístup a nelze jej použít vždy a všude, když se ale podíváte na to, jak vypadají tzv. „power stage“ na závodech EWS-E, ledacos vám dojde.

V tomto závodním režimu, mluvím teď hlavně o jízdním stylu a nastavení hlavy, si nelze hrát s jednotlivými překážkami, ale je potřeba prostě jet, dupat, pálit to nahoru hlava nehlava. Každé zaváhání totiž znamená riziko odšlápnutí (trestné body), zastavení či ztráty tempa. Klíčová je naopak plynulost, dostatečná rychlost a udržení hybnosti.

Pokud to člověk zvládne a pokud takový styl přijme, pochopí a začne fakticky praktikovat, zjistí, že se dá vyjet skutečně ledacos. I věci, na které byste si jindy netroufli. Chce to ale zároveň, aby byl výjezd, který takto zdoláváte, dostatečně přehledný a rozumně plynulý, jelikož na citlivé manévrování v minimální rychlosti zkrátka není prostor.

Vyjedu (skoro) vše a někdy i mnohem víc!

Abych pravdu řekl, nebylo pro mě úplně snadné přejít na takovýto „psycho mód“, jelikož sám radši jezdím pomaleji, více s rozmyslem a se snahou přemýšlet samostatně o každé jednotlivé překážce. To ale zjevně na závodech nelze, jelikož tam se hraje o vteřiny a setiny! Proto nabízí Bosch Performance CX Race ve dvou svých nejvyšších režimech tolik síly, tolik agresivity a tolik točivého momentu.

Když přitom přijmete nastolená pravidla hry, snadno zjistíte, že se řada vašich oblíbených eMTB výjezdů dá zvládnout mnohem rychleji, plynuleji a vlastně i s menším úsilím.

Povely na palec!

Jenže ne všechno je vždy růžové a pohádkové. Někdy to prostě chce ubrat, zpomalit, citlivě manévrovat. V takových chvílích je lepší, pokud dokážete „po slepu“ snížit sílu motoru a přepnou jej na TURBO nebo eMTB.

Změnit jízdní režim dle situace, nebo jednoduše snížit otáčky klik, což také do jisté míry srazí sílu a razanci motoru. Někdy se zároveň hodí, když člověk ve výjezdech cíleně brzdí, aby ho jeho divoký mustang nevyhodil ze sedla.

Ano, i to se stává, a i mě se to vlastně v rámci tohoto testu jednou povedlo. Nedával jsem tak úplně pozor, nevhodně jsem si přišlápl na začátku úzké výjezdové zatáčky, přední kolo se utrhlo a já ležel v tu ránu na zemi. Takže bacha, režim RACE dokáže mnohé, občas ale umí taky nehezky kousnout!

Dálkové ovládání Bosch LED Control má řadu funkcí a místy skoro až moc čudlíků. Chce to chvíli cviku, než se naučíte měnit režimy motoru „po slepu“.

Individuální nastavení – TURBO & RACE

Jednou z výhod, která mi u starších motorů Bosch trochu chyběla, je možnost individuálně ladit projev motoru ve vybraných režimech. Tohle má již řadu let dobře zvládnuté třeba Shimano (např. test RM Blizz INT TRL – 06/2021). S posledními motory EP8 jsou možnosti individualizace ještě lepší a pokročilejší, naopak Bosch v tomto směru dlouho zaostával.

Ladění výkonu a jednotlivých režimů krásně funguje i u motoru Fazua Ride 60 (viz test Pivot Shuttle SL).

To se naštěstí u posledních generací jednotek Bosch Performance Line CX a nyní i CX Race změnilo. Představena totiž byla aplikace Bosch eBike Flow (Google Play), která si s kolem povídá tradičně přes Bluetooth a která přináší právě možnosti individuálních úprav. U jednotky CX Race se nabízí možnost „sáhnout“ do nastavení režimu TURBO a RACE.

Měnit lze sílu asistence, dynamiku, s jakou síla motoru nastupuje, ale třeba i maximální rychlost (horní limit 25 km/h) nebo maximální točivý moment (strop 85 Nm). Osobně jsem, po pár pokusech, záměrně ubral trochu dynamiky v režimu TURBO, a naopak přidal sílu asistence v režimu RACE.

Co to sakra (ten motor) vyvádí?

Výsledkem bylo, že přechod na TURBO neznamenal až tak ostrý skok z režimu eMTB, zato vrcholný RACE mód byl ostrý až hrůza! Ale to jsem chtěl, to byl záměr. Po chvíli praktického soužití jsem si navíc natrénoval schopnost snadno „po slepu“ (bez pohledu na řídítka) měnit jednotlivé režimy a průběžně je střídal tak, jak to okamžitá situace vyžadovala.

Neříkám, že to tak musí dělat každý, mně ale tento přístup seděl ze všeho nejvíc, jelikož jsem měl plnou kontrolu nad tím co, kdy a jak motor Bosch pode mnou „vyvádí“.

reklama

Trialové přišlapávání s elektro oporou!

Dnešní povídání o novém motoru Bosch Performance Line CX Race můžeme pomaličku začít uzavírat, jelikož mnoho z mých zkušeností a praktických postřehů je také v komplexním video hodnocení. Každopádně je zde ještě jedno téma, kterého bych se rád dotkl. Konkrétně upravený režim eMTB Extended Boost.

O co se jedná? Je to funkce, která zajišťuje motoru určitý doběh potom, co přestanete šlapat. U klasického Bosche Performance CX, nebo i u jiných konkurenčních systémů, se tato hodnota obvykle s jednotlivými režimy nemění, u Bosche CX Race je tomu ale přesně naopak. V režimu eMTB je „dojezd“ nebo „dozvuk“ motoru poměrně krátký. Obvykle dostačující, ale…

V režimu TURBO mi přišlo, že je o trochu delší, každopádně pokud zařadíte RACE, prodlouží se tento dozvuk víc než znatelně. Fakticky to na jedné straně může přinést mnohé krizové situace, jelikož motor jede ještě chvíli poté, co přestanete šlapat, když k tomu třeba máte dobrý důvod. A pak vás to může i poslat neplánovaně k zemi nebo někam do stromu!

Neztratit tah!

Naopak pokud s tímto efektem počítáte a umíte s ním pracovat, může vám za mnoha situací obrovsky pomoct. Fakticky lze totiž program eMTB Extended Boost využít i tak, že budete jen zlehka přišlapávat, nebudete protáčet kliky (třeba jako když projíždíte brod a nechcete s namočit nohy), přičemž motor nebude zabírat skokově, ale plynule po celou dobu.

Extra nadaní jezdci by z této schopnosti jistě dokázali vytěžit zajímavé situace a pokořit překážky, které leží mimo moji jezdeckou fantazii, přesto jsem našel řadu míst, kde jsem tento efekt sám využil a jednoznačně ocenil.

Typicky máte před sebou větší kámen, který je potřeba přejet. Dopředu víte, že šlapat plynule na jeho hraně nejde, jelikož byste se o něj zasekli klikou a byl by konec. S funkcí eMTB Extended Boost přitom stačí k dané překážce přijet s dostatečnou dynamikou, vyhoupnout se nahoru, párkrát přišlápnout, díky čemuž motor neztratí svůj tah, vy neztratíte dopřednou rychlost a rázem jste za hranou! Ó, jak krásné!!!

Bosch CX RACE – Jen pro zvané, jen pro schopné!

Fajn, takto bychom snad měli probrány všechny klíčové aspekty jízdy s novým motorem Bosch Performance Line CX Race. Je to pohon, který je skutečně výjimečný a unikátní, a to je vlastně dobře. Myslím tím, že je rozumné zahrnout takovéto řešení do limitované edice určené především schopným a „zodpovědným“ závodníkům.

Projev nového motoru Bosch je totiž natolik specifický, ostrý a divoký, že by měl být dostupný snad jen se závodní licencí nebo s nějakým specifickým řidičským oprávněním. Jasně, záměrně to trochu přeháním, ale vlastně jen trochu. Na druhou stranu musím uznat, že když jsem tomuto motoru a příslušnému stylu jízdy přišel na chuť, tak jsem se královsky bavil a kolikrát se těšil víc na výjezdy než na traily kopcem dolů.

Zároveň si ale říkám, že to byla zajímavá a obohacující zkušenost, není to ale věc, kterou bych nutně potřeboval. Myslím, že se plně spokojím s vlastnostmi a schopnostmi běžných eMTB motorů a budu si je užívat tak jako dřív. I když možná se stane, že až si sednu na další eBike, tak mi bude režim RACE jednoduše chybět?! To ale ukáže až čas!

Jeden z nejprudších výjezdů co mám v blízkosti domova. I s motorem CX Race se člověk musí patřičně snažit!

Režim RACE a baterie!

Málem bych zapomněl! Určitě vás napadne, jak velkou zátěž představuje režim RACE pro baterii? Lze logicky předpokládat, že vyšší výkon a agresivnější nastavení budou automaticky znamenat vyšší odběr energie? Fyziku asi „očůrat“ nedokážeme, každopádně dle mojí zkušenosti se nezdá, že by nový motor s vyšší silou automaticky znamenal řádově vyšší spotřebu energie.

Abych byl trochu konkrétnější. Testovací kolo bylo vybaveno akumulátorem Bosch PowerTube s kapacitou 750 Wh, tedy příjemný nadstandard. Ani jednou se mi přitom nestalo, že bych se dostal s energií na nulu! Nejezdil jsem asi dost dlouho…

Ve dvou případech jsem skončil, po několika hodinách v sedle, na cca 25 % kapacity. Pro představu, jednou jsem při těchto spotřebovaných 75 % zvládl nastoupat lehce přes 1000 výškových metrů, podruhé to bylo kole 850 m. V druhém případě ale bylo výrazně chladněji (jen lehce na 0°C), proto bych řekl, že více s kapacitou zacloumá právě teplota, než vyšší výkon motoru.

Vzhledem k mému průběžnému pozorování a porovnávání úbytku kapacity baterie oproti nastoupeným metrům si troufám odhadnout, že by se, za optimálních podmínek, dalo zvládnout 1500-1600 výškových metrů na jedno nabití. Při šetrné jízdě určitě i víc. Každopádně 1500 m by tam, dle mého, padlo i kdyby to člověk do kopců obvykle dost ždímal!

Text, foto a video: Štěpán Hájíček