reklama

reklama

Bosch Performance Line CX Race Limited – Nový motor, nové limity!

Zlí jazykové s oblibou tvrdí, že závody eBiků jsou sportem pro líné a pohodlné! Jenže opak je mnohdy pravou! Stačí se podívat na videa ze seriálu EWS-E, přečíst si některou reportáž a zjistíte, že konkrétně Power Stage vyženou jezdci tep do úrovní doposud nepoznaných. Výkon je to, oč tu běží! Výkon jezdce, ale také výkon motoru! Proto se zrodil Bosch Performance Line CX Race Limited!

(redakčně upravená a doplněná tisková zpráva)

„Stoupání je za námi, tep se postupně zklidňuje, adrenalin ale stále prostupuje tělem. Po chvíli trasa pokračuje opět z kopce a jezdec se řítí do cíle v honbě za co nejlepším časem. V závodech na horských elektrokolech rozhodují o vítězství nebo prohře zlomky vteřin a k tomu potřebujete to nejlepší – nový pohon Bosch Performance Line CX Race Limited Edition.“ Tak zní jedno z hesel z tiskové zprávy k nové pohonné jednotce Bosch.

Novinky v kostce:

  • Režim RACE vyvinutý exkluzivně pro pohon Performance Line CX Race Limited Edition nabízí podporu až 400 %
  • Nejlehčí motor Bosch (2,75 kg) pro ještě lepší ovladatelnost kola a maximální výkon
  • Limitovaná pohonná jednotka pro vrcholné modely vybraných značek eMTB
  • Exkluzivní materiály a exkluzivní vzhled
  • Podpora při kadenci až 120 ot./min.
Bosch Performance Line CX Race Limited

Bosch Performance Line CX Race Limited – jen pro ty nejrychlejší

Nová jednotka Bosch byla vyvinuta ve spolupráci s profesionálními sportovci a využívá dlouholeté zkušenosti společnosti Bosch z mnoha závodů eMTB. Oproti klasické řadě Performance CX disponuje speciálním režimem RACE s maximálně rychlou odezvou a nekompromisní podporou. Podstatným přínosem je také nižší hmotnost celé jednotky díky úpravám v konstrukci a odlišným materiálům, zejména hořčíkovým slitinám.

„Sám jsem vášnivý jezdec eMTB a přesně vím, jakou bolest lze zažít na závodní trati, jaká je to mnohdy námaha, ale také vzrušení,“ vysvětluje Claus Fleischer, ředitel společnosti Bosch eBike Systems. „Jsem obzvlášť hrdý na to, že díky naší technologii můžeme pomoci našim sportovcům dosáhnout ještě lepších výsledků. Oblast horských elektrokol se celosvětově stále více profesionalizuje a my tento vývoj aktivně podporujeme.“

Není náhodou, že se Bosch až takto angažuje ve světe eMTB. Naopak, tento segment je společností Bosch podporován již od roku 2010, kdy se začala objevovat první elektrická horská kola, právě s jednotkami Bosch. Dalším milníkem byl rok 2014, kdy byla představena první generace pohonu Bosch Performance CX, která často sloužila jako etalon pro ostatní výrobce.

Florencia Espineira Herreros

reklama

Klíčová spolupráce s profi závodníky a předními teamy

V posledních letech hraje společnost Bosch eBike Systems v závodech eMTB rozhodující roli, o čemž svědčí více než 70 umístění na stupních vítězů v závodech eMTB po celém světě jen v této sezóně. Společnost Bosch se rovněž aktivně podílela na vzniku a profesionalizaci tohoto sportu a měla zásadní podíl na vytvoření správného rámce pro profesionální závody, jako je Světová série závodů EWS-E.

Bosch se rovněž zavázal k férovému závodění, tedy k zavedení jednotných předpisů a dalším aktivním opatřením proti nepovolenému tuningu. Kromě toho byla navázána úzká spolupráce s odborníky a závodními teamy.

„Pro nás profesionály bylo skutečným obohacením podílet se na vývoji produktu určeného pro naše závody,“ vysvětluje Joris Ryf, švýcarský závodník v kategorii eMTB. „Nejdůležitější pro mě byla pohonná jednotka, která by mi umožnila rychleji dosáhnout maximální rychlosti a udržet ji déle – a to se nám nyní podařilo.“ Závodní know-how profesionálů a zkušenosti získané při společných testovacích jízdách se přitom přímo promítly do vývoje pohonu Performance Line CX Race Limited Edition.

Trek Rail s motorem Bosch Performance Line CX Race Limited (foto: bikerumor.com)

Režim RACE: Výkon pro ty nejlepší!

Nový motor Bosch Performance Line CX Race Limited Edition je exkluzivním stupněm vývoje dobře známé jednotky Performance Line CX. Jedna z jeho specialit, nový režim RACE, nabízí podporu s až 400 % k síle jezdce (doposud bylo maximem 340 % v režimu TURBO).

Závodníci proto mohou rychleji dosáhnout plné podpory a mohou ji využít skutečně na maximum. Alespoň, než přijde omezení rychlosti na hranici 25 km/h, které je kupříkladu platné i při závodech EWS-E.

Vylepšení se dočkal také již zavedený režim eMTB Extended Boost. V režimu RACE je každopádně porce síly ještě větší, takže velké kameny, kořeny nebo schody zdoláte ještě snadněji a rychleji. Kromě toho lze v aplikaci eBike Flow režim RACE uživatelsky nastavit z pohledu síly podpory, dynamiky, maximální rychlosti a maximálního točivého momentu.

Nový režim RACE není de facto náhradou za žádný z doposud používaných jízdních módů, celá škála se u tohoto motoru vlastně jen posunuje o úroveň výš, počet jednotlivých stupňů je zachován. Z voliče tak mizí základní režim ECO, nejvyšší stupeň RACE se nachází nad režimem TURBO.

Režimy dopomoci – Bosch Performance CX Race

OFF | TOUR+ | eMTB | TURBO | RACE

Režimy dopomoci – Bosch Performance Line CX Race Limited (foto: bikerumor.com)

Nejlehčí pohonná jednotka v portfoliu společnosti Bosch

hmotností 2,75 kg je nová pohonná jednotka nejlehčí v celém portfoliu společnosti Bosch. Úspora oproti zavedené jednotce Performance CX je 150 g (2,9 kg vs 2,75 kg) a dosaženo jí bylo jak úpravou vnitřní konstrukce, tak i odlišnými materiály, modelově hořčíkové tělo varianty CX Race (zkráceně CXR).

*Pro srovnání, jednotka Shimano EP8 je stále menší a lehčí – 2,6 kg

Díky hmotnostní úspoře bude již jen ovládání kola na náročných tratích zase o kousek snazší. Nižší hmotnost se ale nikterak nedotýká výkonu, spíše naopak, jelikož třeba hodnota točivého momentu je stále skvělých 85 Nm. Nový motor přitom dokáže nabídnout podporu i při extra vysoké kadenci šlapání, až do úrovně 120 otáček za minutu.

Závodní charakter pohonu Performance Line CX Race Limited Edition je patrný i z jeho vzhledu. Zcela nový hořčíkový kryt má obzvláště odolný, grafitově šedý povrch. Díky logu a výrazným barvám se již na první pohled odlišuje od ostatních pohonných jednotek.

Bosch Performance Line CX Race Limited (foto: bikerumor.com)

Limitovaná edice pro vybranou společnost

Jak už plný název nové jednotky Bosch Performance Line CX Race Limited Edition naznačuje, nebude tento pohon rozhodně žádnou lidovou záležitostí. V první vlně se má nová jednotka Bosch objevit u zhruba dvacítky předních výrobců eMTB strojů, logicky na jejich nejlepších závodních modelech.

Zároveň lze rovnou zavrhnout úvahy o tom, že by bylo možné pořídit si nový motor Bosch Performance Line CX Race samostatně a vylepšit s ním své stávající kolo. Bohužel! Po technické stránce by to problém nebyl, úchyty, konektory i základní firmware by měly být shodné, faktickou překážkou ale bude omezení produkce tohoto motoru pouze pro OEM zákazníky – jen pro nová kola oněch vybraných výrobců.

Florencia Espineira Herreros

Nejen závodní rozšíření

K jednotce Bosch Performance Line CX Race Limited Edition připravila společnost Bosch eBike Systems, pro nadcházející modelový rok, i další součásti, které optimálně podporují nejen profesionální jezdce při závodech. Kupříkladu řídicí jednotka System Controller je hladce integrována do horní trubky rámu, díky čemuž je velmi dobře chráněna, přitom stále na očích, stále po ruce.

System Controller je zjednodušená řídící a kontrolní jednotka, která disponuje dvojicí tlačítek (zapnout/vypnout + přepínání režimů) a sadou barevných diod signalizujících stav akumulátoru (počet čárek) a zvolený režim (barva).

Pro ještě snadnější ovládání nabídne společnost Bosch eBike Systém také nový bezdrátový ovladač Mini Remote. Díky připojení Bluetooth k jednotce System Controller jej bude možné flexibilně namontovat na řídítka a minimalizovat zaplnění v ovládacím centru. Navíc díky minimálním rozměrům a promyšlené ergonomii nebude potřeba, při změně režimu dopomoci, výrazně uvolňovat sevření řídítek.

Více o novém ovládacím rozhraní na webu: www.bosch-ebike.com/cz

Zjednodušená řídící jednotka System Controller pro integraci do rámu
Bezdrátový dálkový ovladač Mini Remote

Aktivovat lze nově i inteligentní pomoc při tlačení – Walk Mode –, který je na alpských trasách mnohdy nepostradatelný. Nově umožní jezdci rychlejší postup v prudkých stoupáních, navíc integrovaná funkce Hill Hold zabrání nechtěnému couvnutí kola. Standardní součástí závodního setu bude akumulátor PowerTube 625, jednotliví výrobci kol ale mohou své stroje doplnit i o další, kapacitně větší baterie. Více informací o novém motoru Bosch Performance CX Race na webu: www.bosch-ebike.com

Úpravy textu a jeho doplnění: Štěpán Hájíček / Foto: Bosch, bikerumor.com

Video představení nového motoru Bosch od kolegů z Electric Mountain Bike Network