reklama

reklama

GIANT Trance X – Návrat ke kořenům 27,5“! (TECH NEWS)

Už to slyším, jak davy křičí: „Já to věděl, já to říkal, velká kola jsou jen chiméra, podvod, mucholapka na zákazníky! Až to budou mít všichni, tak zase někdo ‚znovu objeví‘ střední průměr a bude z toho show!!!“ Jo, i tak by se to dalo brát, jelikož střední průměr rozhodně neřekl sbohem, naopak se pomaličku vrací na scénu.

Ano, na středních kolech nám bylo dobře a těm, kteří nevozí rám velikosti XL nebo XXL, ke štěstí zřejmě mnoho nechybělo. Pak ale přišel diktát průměru 29“, který převálcoval snad všechny, koho mohl! Najednou i 160 cm vysoká dívka „musí“ jezdit 29“, protože to je trend a jezdí to tak každý! Samozřejmě, velký průměr má svoje opodstatnění, svůj účel a své výhody, neměli bychom jej brát ale jako univerzální recept na vše!

reklama

Když GIANT řekl DOST!

Není a nebude to zřejmě jen Giant, který se chce proti tomuto trendu stavět. Z jistých kuloárních informací vím, že nás příští rok pár novinek na průměru 27,5“ ještě čeká a mně to rozhodně nevadí!!! Přitom zrovna Giant byl značkou, která se adaptaci velkých kol usilovně bránila a dlouho se držela středního průměru. Pak jí ale diktát doby „částečně převálcoval“ a najednou jsme měli na hraní Trance 29, Trance X 29, Reign 29 apod.

Jenže Giant Trance byl vždy kolem primárně zábavným, což devětadvacítky úplně nevygumovaly, ale… Obě poslední varianty modelu Trance na větších kolech se mi líbily (naše testy – Trance 29, Trance X 29), ale stále jsem měl pocit, jako by se tato řada, při použití velkých obručí, svým způsobem hledala. Našla se opět na parametru 27,5“ v podobě nejnovějšího modelu Giant Trance X? Mně připadá, že ano!

Už jen základní anotace k této novince poukazuje na pár podstatných faktů. Nový Giant Trance není závodní kolo, ale „může vám pomoci jezdit rychleji“. Jeho hlavním cílem nejsou vteřiny a setiny na závodních tratích, ale nekonečně široký úsměv a zářící oči jeho majitele dole pod kopcem. Co na tom, zda se jedná o kopec s bikeparkem, menší brdek za barákem, nebo třeba oblíbený pumptrack, bikrosku či skate park? Na tom nesejde! Nový Giant Trance X 27,5 se chce hlavně bavit!!! A chce bavit!!!

Recept, co už známe…

Pokud bychom to brali hodně stroze a technicky, pak nový Giant Trance X nepřináší vlastně nic, co bychom od jeho bratří již delší čas neznali:

Špičkový, pevný a dostatečně odolný hliníkový rám ze slitiny ALUXX SL, horní „kované“ kompozitní rameno (Advanced Forged Composite), systém pro snadnou úpravu geometrie (Flip-chip), osvědčený systém zadního odpružení Maestro, tlumič s přímou montáží Trunnion, boostové náboje a střed… Zapomněl jsem na něco podstatného?

Člověk se na toto kolo podívá poprvé a má hned pocit, že už ho vlastně zná. Jasně, to je přece Giant Trance, můj oblíbený všestranný trail až all-mountain model, co jsem měl vždy rád! Jo, takový je nový Giant Trance X!!!

Co se tedy výrazněji mění jsou ona střední kola, ale ty si klasický Trance vlastně vždy udržel. Dále je zde vyšší kapacita zdvihu, která činí 160 mm u vidlice a 145 mm v případě zadní stavby (současný Trance 27,5“ – 150/140 mm). Dalším posunem je geometrie samotná, navíc vylepšená o možnost střídat dvě polohy pomocí Flip-chipů na horním rameni zadní stavby.

Už jen základní parametry geometrie jsou přitom dost lákavé: 63,8° v LOW a 64,5° v HIGH, podobně sedlový úhel 76,3°/77° (platí pro vel. M). Zároveň je zde třeba BB drop 20 mm ve vyšší pozici a 30 mm v nižší. Obě varianty geometrie jsou, takto na papíře, vlastně dost zajímavé a obě si rád vyzkouším, až na to uzraje čas!

Teď už se jen těšit!

Pravda, už delší čas jsem žádné kolo od Giantu na test neměl… Ono při posledním vývoji na trhu se není moc co divit. Každopádně při takto zajímavé premiéře bych si troufnul hádat, že by se nějaký testovací vzorek mohl v dohledné době zase objevit. Budeme asi společně doufat a čekat, zda se tak stane. 🤞🏻

Text: Štěpán Hájíček / Foto: Giant Bicycles

*Mně se totiž návrat na střední kola obecně dost zamlouvá. Když si vzpomenu třeba na takový Pivot Mach 6! Hmmm, to kolo jsem nechtěl dát z ruky!!! Velice zajímavá byla také starší zkušenost s Yeti SB140 👍🏻 Proto se na nový Trance X hodně těším už dnes! 😍

GIANT Trance X 27,5“ (2022)

Zdvihy: 160/145 mm (P/Z)
Průměr kol: 27,5“
Maximální šířka pláště: 2,6“
Materiál rámu: Alu (ALUXX SL) / horní raménko kompozitní (Advanced Forged Composite)
Určení: Trail, All-mountain, bikepark a hlavně zábava!!!
Geometrie: úhel hlavy 63,8°/64,5°, sedlový úhel 76,3°/77° (HIGH/LOW, platí pro vel. M)
Modely a ceny: Giant Trance X 1 – 137 999 Kč | Giant Trance X 3 – 85 999 Kč

Více informací: www.giant-bicycles.com