reklama

reklama

Blinduro na Valašsku, podzim 2017 | oficiální reportáž

Po úspěšné premiéře Blindura v okolí Lipna nad Vltavou (reportáž BikeAndRide.cz) si sami účastníci vyžádali druhý závod na závěr sezóny a ten se o uplynulém víkendu opravdu uskutečnil. Tentokrát v Bike Resortu Valašsko, se zázemím v Karolince.

(oficiální reportáž)

„Po Lipně přišlo mnoho dotazů, jestli nechceme udělat ještě letos nějaký závod. Z průzkumu mezi účastníky prvního Blindura nám vyšlo, že přes 90 % lidí by přijelo ještě letos znovu. Slovo dalo slovo a vymyslel jsem off-season opener na Valašsku. Lokalita je nádherná a navíc tu parta kolem místního guru Romana Kalabuse neskutečně funguje.“

„Koncept zůstal stejný. Chci, aby si mou akci užil každý, bez tlaku na výsledek a bez obav, že se přerazí o něco nebezpečného. Spustili jsme registraci už před prázdninami a do závodu se nám v systému sešlo přes 500 záznamů! Přitom na začátku nebylo ani známo, kde se pojede. Z toho nakonec zaplatilo startovné asi 330 lidí,“ popisuje Michal Prokop.

Na tvorbě tratí se s Michalem Prokopem podíleli znalci místních terénů Roman Kalabus a Luboš Sušila. V sobotu na závodníky čekaly na okruhu čítajícím 25 km tři erzety lehčího charakteru. První dva traily se motaly kolem bikeparku Kyčerka, třetí erzeta, která byla pro závod čerstvě připravena, končila ve ski areálu Karolinka, kde byl start i cíl celého závodu.

Do prvního dne odstartovaly tři stovky hrdinů. Na konci října, při tak dramatické předpovědi počasí, a v lokalitě, kam někteří putovali sedm hodin! Hashtag #daltonejde doprovázející podzimní Blinduro věrně vystihuje realitu!

reklama

Den 2.

Druhý den se závodníci postavili na start už v osm hodin ráno, čekal je přitom 42 km dlouhý maratonský okruh. Předpověď nebyla příznivá a také že hned po startu začalo pršet. Náročný 15 km dlouhý transfer až na vrchol hřebene Stolečná hned v úvodu prověřil každého blinduristu a jeho odhodlání. Čtvrtá erzeta startovala v Čechách a její cíl byl na začátku Marikovského trailu na Slovensku.

Další zkouška na slovenské straně kopírovala Marikovský trail. Poté se závodníci přesunuli zpět do bikeparku Kyčerka. Hliněné transfery byly opravdu výživné. Závěrečná erzeta vedla opět do areálu Karolinka. Jako jediná se jela dvakrát. V neděli se čerstvý trail rozjezdil tak, že některá místa se bez pádu skoro nedala projet.

Po oba dva dny na závodníky čekaly na trati a v cíli občerstvovačky Nutrend. Nechyběla ani lokální slivovice, škvarková pomazánka, domácí klobásy a vyhlášené frgále. Dvě neutrální depa Park Tool řadě jezdců zachránila závod, stejně jako možnost zdarma přezout na plášť Michelin, když ten vlastní nepřežil nástrahy Blindura. Nejoblíbenější atrakcí se rychle staly myčky Kärcher.

„Byl to mazec, celý víkend jsem se opravdu nenudil. Nebylo jednoduché vše kolem jednotlivých erzet pohlídat, okruh byl opravdu náročný a dlouhý, ale myslím, že nakonec vše šlapalo, jak jsme si naplánovali. I díky elektrokolu jsem měl možnost si každý den závod projet od začátku do cíle. Zážitky, co jsem si vyslechl, jsou k nezaplacení.“

„Někteří mě proklínali a asi ještě chvíli budou, ale věřím, že si to všichni užili naplno,“ zhodnotil ředitel Blindura Michal Prokop a dodává, že „už za měsíc (a týden), konkrétně 1. prosince, spouštíme registraci pro Blinduro 500, které se 5. – 6. května vrací do okolí Lipna. Proč ta číslovka? Sledujte www.facebook.com/blinduro a nechte se překvapit…“

Foto: Patrik Procházka, Gravitymag.com | Video: Rob Trnka