reklama

reklama

ASPIRE prezentace | UVEX, SRAM, RockShox 2023

Po úvodním dílu představujícím nové zastoupení legendární značky Troy Lee Designs v ČR společností ASPIRE Sports můžeme navázat náhledem novinek a zajímavostí u dalších zastupovaných značek, které se nachází ve více než bohatém portfoliu tohoto dovozce. Mrknout se můžeme na klasiky jako je UVEX či SRAM, případně RockShox, ale postupně se dostaneme i k dalším.

(text a foto: Štěpán Hájíček)

UVEX – 2023

Jednou z několika zcela nových helem UVEXu je gravel-y. Přilba, která navazuje a rozšiřuje specifickou gravelovou nabídku mezi přilbami této značky, kde doposud figuroval vlastně jen model gravel-x (www.uvexsports.sk)

Do výrazně jiné skupiny patří další novinka UVEX revolt MIPS. Helma pro komplexní ochranu hlavy v rámci technických disciplín se zajímavě řešeným odpojováním chrániče brady. V první řadě se u této helmy odpojuje skutečně jen brada, uši tedy zůstávají ochráněny a vzniká proto helma typu „open-face“.

Nezvykle řešené je také ovládání, kdy stačí stisknout jedno velké tlačítko vepředu na náustku a celá brada jde během vteřinky dolů. Zpětné nasazení vyžaduje trochu cviku, ale také není extra těžké či zdlouhavé (www.uvexsports.sk).

Do jisté míry příbuzným kusem je již starší model UVEX quatro integrale, který existuje také jako quatro integrale Tocsen. Tocsen je přitom systém, který je schopen detekovat pád, nebo prostě jen příliš tvrdý náraz jako znak nebezpečí. Poté proto aktivuje propojenou funkci v telefonu a pokud jezdec nepotvrdí, že je v pořádku, automaticky spouští nouzové volání a odesílá informace o místě incidentu.

Tento bezpečnostní systém najdeme jak na modelu quatro integrale Tocsen, tak třeba i na silniční helmě UVEX rise cc Tocsen.

Nakonec ukázka různých podob moderních sportovních, či stylových brýlí UVEX.

reklama

SRAM & RockShox 2023

Nemálo nového se odehrálo v modelové nabídce vidlic, tlumičů a dalších dílů značky RockShox. Kompletní představení najdete v představení z konce letošního května.

V kostce: vrcholné vidlice využívají nové tlumící patrony Charger 3, tlumící prvky ButterCups, nebo vylepšené vzduchové komory DebonAir+. Podobné změny se odehrály i v oblasti tlumičů, kde se hodně pracovalo na vnitřních systémech, nové jsou i mnohé externí ovládací prvky. Ukažme si je na fotkách.

Připomenout můžeme také ucelenou rodinu dílů zaměřenou na gravel biky, tedy komponenty XPLR, které zahrnují odpružení RockShox, řazení SRAM, nebo kola a obutí ZIPP. Nebo též brzdu SRAM DB8 (představení), první model, který využívá minerální olej a nikoliv brzdovou kapalinu DOT.