reklama

reklama

RockShox Flight Attendant – Vaše digitální MTB letuška (TECH NEWS)

V posledních dnech světem horských kol slušně zahýbala informace o čerstvě odtajněném inteligentním, automatickém a navíc bezdrátovém elektronicky řízeném odpružení RockShox Flight Attendant!

Není to první výtvor tohoto druhu, jako první se ale zdá být dotažený do posledního detailu tak, aby naplno využil všech možností moderních technologií. Ostatně už jen v jednom z prezentačních videí zaznívá, kolik péče a úsilí bylo tomuto projektu věnováno – více než sedm poctivých let vývoje!

Krom jiného se mi líbí hláška: „RockShox byl vždy čistě mechanickou firmou, nyní se ale stáváme, zcela nezbytně, elektro-mechanickou společností!“

RockShox ZEB & Flight Attendant AXS
RockShox Flight Attendant

reklama

Sorry, dnes jen stručně!

Moc rád bych se tomuto tématu věnoval zevrubně a dopodrobna, ale… Zaprvé jsem podklady dostal až po oficiálním zveřejnění, kdy je informací k tomuto systému již plný internet, zadruhé teď nemám moc čas, jelikož jsem vám, i sobě, slíbil dodělat test Pivotu Firebird (konečně)!

Pojďme to tedy vzít stručně a přehledně. Nejspíš víte, či tušíte, že ve světě MTB již nyní existuje konkurence, starší a zavedená, konkrétně systém Fox Live Valve (testováno na Pivotu Mach 4 SL).

Toto řešení není vůbec špatné a po vyslechnutí různých argumentů chápu, že takovéto inteligentně řízené odpružení má své místo nejen na závodních XC speciálech (např. zmíněný Pivot Mach 4 SL), tak i na enduro mašinách jako je Pivot Firebird.

*Zrovna Pivot si přitom systém Fox Live Valve dost oblíbil, proto právě tyto dva příklady.

U endura je velkou výhodou „chytrého odpružení“ to, že lze základní setup vyladit do mnohem aktivnější polohy, jelikož se o efektivitu stará elektronika! Proto se není třeba bát negativních efektů měkčího a aktivnějšího odpružení. Podobně zřejmě uvažuje i RockShox, jelikož svůj nový systém Flight Attendant v první fázi nabídne exkluzivně na kolech Trek Slash, Specialized Enduro, YT Capra a Jeffsy, případně Canyon Neuron a Spectral.

Co se mi líbí!

Jaké jsou výhody řešení RockShox Flight Attendant? Je jich celá řada! V první řadě se mi líbí, že je celý systém bezdrátový! Navíc kompatibilní s již existující, vyzkoušenou a spolehlivou platformou SRAM AXS (zatím řazení a sedlovka). Ovládání celého systému proto zajišťuje buď kontrolní jednotka vpravo na korunce vidlice, aplikace SRAM AXS, nebo spárované bezdrátové páčky SRAM AXS!

Dalším šikovným řešením je, dle mého, možnost vybrat si jeden z klasických režimů (Open / Pedal / Lock), nebo se spolehnout na „chytrou automatiku“, která vše vyřeší za vás. Automatika přitom dává, logicky, smysl, když už celou tuto elektronickou „srandu“ vozíte na kole. Pokud ale automatice nevěříte, nebo ji v určité situaci nepotřebujete, tak snadno přepnete na „manuál“, vyberete si třeba režim „Open“ a vychutnáváte si plně aktivní a naprosto otevřené odpružení.

Fajnová je také možnost ladit klasickou pomalou kompresi (LSC), která ale ovlivní pouze režim „Open“, jinde nemá vliv (ladí se „digitálně“). Jiná možnost individuálního tuningu spočívá v uživatelské úpravě „mapy“ automatického režimu, kdy (opět v aplikaci nebo na řídící jednotce na vidlici) můžete měnit nastavení systému (tzv. Bias). Základem je „0“ – tedy neutrální výchozí pozice. Zároveň ale můžete zvolit nastavení +1 a +2 pro tvrdší efektivnější projev, nebo naopak -1 a -2 pro aktivnější a citlivější odpružení.

„Systém RockShox Flight Attendant není rozhodně jednoduchý, alespoň ne uvnitř, je ale navržen tak, aby byl jednoduchý a snadný na obsluhu.“

Zajímavostí je rovněž tzv. „Override mode“. Tedy režim, kdy delším stiskem vybraného tlačítka (klidně toho na řídítkách) deaktivujete automatiku, systém se přepne do vámi dříve předvolené pozice (Open, Pedal, nebo Lock), například do zamčené pozice pro závěrečný spurt, po jednom stisku tlačítka poté zase skočí spět na „Auto“.

reklama

Časem pro všechny…

Jak jsem psal výše, hrabat bychom se v tomto tématu mohli ještě docela dlouho, pro základní představu ale toto info snad postačí. Hodně toho lze také vyčíst z přiložených firemních videí

Navíc v tuto chvíli bude systém RockShox Flight Attendant dostupný jen na vybraných a výše zmíněných modelech značek Trek, YT a Canyon, časem by se ale měl uvolnit pro volný prodej, tedy pro kola dle vašeho svobodného výběru.

Doplňme snad jen odkaz na stránku www.sram.com/../flight-attendant kde je vše hezky a přehledně zpracováno a popsáno.

Text: Štěpán Hájíček / Foto: SRAM (RockShox)

RockShox Flight Attendant – VIDEA