reklama

reklama

Dropdown Park Enduro (by Blinduro) | Reportáž

Doba koronavirová je nevyzpytatelná! Na jaře šoupeme nohama nudou a na podzim nestíháme ladit kola mezi závody! Dropdown Park Enduro lákalo na netradiční pojetí enduro závodů v bikeparku za účasti lanovky, a to se neodmítá! Tentokráte pro nás v nedalekém bikeparku na Dolní Moravě.

Report by Eda / Pictures by Patrik Procházka

Už jsme pár závodů v režii „Prokop & Pól“ odjeli, a tak pomyslná pořadatelská laťka byla standardně hodně vysoko! Stejně tak i naše očekávání. Bohužel tentokrát to nešlo až tak hladce, jak jsme byli zvyklí. I když se závody blížily, tak informací zrovna nepřibývalo…

Propozice pár dní před víkendem, startovka až v noci před vlastním závodem, samotné trasy RZ z 99% pouze po červeném a modrém trailu a lanem nahoru jenom jednou?! S myšlenkou, že i špatný den na kole je lepší než parádní den bez kola, jsme se vydali na nedělní start závodu!

reklama

První RZ na DM

První transfer nás dovedl k vrcholu lanovky U Slona. Vítr z hor vanoucí na kopci nám dával jasně najevo, že se pokusí udělat vše, aby nám ten víkend trochu zpestřil. Po 30 minutách ve frontě a větru konečně na startu! První RZ po kořínkách dolů, napojení se na červenou a doskákat a dohoupat se až k lanu.

Naštěstí bikrosové kořeny jsou zabudované pevně v nás, a tak za hlasitého funění skáčeme a pumpujeme až do cíle. Konec modré není rozhodně zadarmo a prověří fyzičku fakt dokonale! Šup na lano a vyhoupnout se opět nahoru.

Zase ta fronta…

Na druhé RZ stejná fronta, co se děje? Prej to hodně fouká, a tak na úseku, kde se přejíždí kousek černé, sbírá horská jednoho letce za druhým… Všem obětem toho našeho moravského větru přeji brzké uzdravení. 🤞🏻

Dvojka začíná na modré – jede se Selský trail. V jedné části se přepojuje na část černé a po ní až ke „štole“. Tahle RZ byla z extrému do extrému. Začala až moc pohodovou houpačkou na malých boulích, navíc z pozvolného kopečka dolů, aby se pak v půlce během jedné vteřiny změnila na průjezd kamenolomem pod dohledem ve větru vlající horské služby!!!

Cajk! Jsme dole bez zaváhání a pádu! Těšíme se na RZ3, ta je sice dlouhá, ale slibuje příjemné poskákání.

Transfer vede napřímo po sjezdovce – takže nekompromisní tlačenka do kopce. Začínám přemýšlet, že asi vyjednávání s místním resortem nepatřilo mezi nejjednodušší a mělo značný vliv na celou formu tohoto závodu ve smyslu – kam nás pustí a kam už ne? Na přemýšlení tady ale nejsem, to rád přenechávám zkušenějším.

RZ3 nás tradičně vítá… Krásnou frontou! Červený trail máme najetý, přeci jen bydlíme za rohem a čas od času sem zajedeme. Jede to krásně, tentokrát si vítr dělá bordel na druhé straně kopce a povrch je pecka!

Bikrosku z kopce ukončuje poměrně kamarádský úsek přes kořínky. Jo, tohle by šlo! Skoro jako za mlada. 🤣 Občerstvovačka tentokráte bez Holoubka, ale jinak plná všeho, co enduristovo tělo vyžaduje.

Poslední transfer nás dovede za „šneky“ na modrém trailu. Škoda, že jsme ty šneky nejeli v závodě. Ale i tak bylo dopředu jasný, že na téhle RZ necháme plíce.

Čtyřka je konečně bez fronty. Modrý trail se pěkně vine, alespoň když před sebou koučujete malé dítě a hopsáte si za ním jen tak pro radost. Ale jet to v závodním tempu je úplně jiný rozměr!

V plné rychlosti už to mnohdy úplně nevychází a je to náročnější, než bych čekal! Přichází poslední levá zatáčka na sjezdovku a kudla mezi páskama po louce do cíle. Odevzdávám čip a jdu se vyvalit na sluníčko a užít si ten pocit po dojetí závodu. 

reklama

Všichni jsme v cíli!

Z rozpačitého začátku se vyklubal parádní závodní den na kole s bandou stejně laděných lidí. Ta komunita mě fakt baví! Jako bikrosák jsem ji zažil v 90. letech, pak to přešlo na fourcross a teď to vypadá, že to sedí na enduru. Snad nám to tam chvilku vydrží 🤞🏻😎

Závěrem bych chtěl poděkovat Michalovi a Zdendovi za uspořádání dalších parádních závodů, díky čemuž nám umožnili strávit příjemný víkend na horách na kole. Kdo závody nikdy nepořádal, ten nemá tušení, co to dá práce, peněz a nervů celou takovou akci jen ustát! Navíc v této dnešní nestabilní době. Těšíme se na Karolinku!

Fotogalerie a další info: facebook.com/dropdown

Vyjádření ředitele – Michal Prokop

„Akce DROPDOWN byla původně vymyšlená jako závod s hromadným startem. Ale vzhledem k tomu, že se na Dolní Moravě pustili do velké výstavby flow trailů, již nebylo možné původní koncept zachovat. Trail, po kterém se jezdilo, už vlastně neexistuje a stavební práce na DM jedou v takovém rozsahu, že nás pustí jen na oficiální traily.“

„Dolní Morava je nicméně fajn rezort a Dropdown se proto upravil na ‚park enduro‘. Tedy klasické endurko v bikeparku s tréninkem na laně, plánovaný původně na začátek sezóny. No, ale jak víme, Covid nám do toho hodil slušné vidle! Takže Dropdown Park Enduro se jelo až na začátku října. Prostě jiný termín nebyl pro Dolní Moravu možný… Do toho v areálu mají aktuálně rozdělaných 11 staveb najednou!“

„Situace nebyla ideální, ale doufám, že bikeři si podnik prapůvodně chytaný ‚na rozjetí sezony‘ užili i na jejím konci. Rád bych závod s hromadným startem zase někde uspořádal, ale dostatečně dlouhých trailů, jaké byly na DM, u nás mnoho není. Jestli má někdo tip, sem s ním… Díky“ Michal Prokop

Michal Prokop – foto: Rob Trnka (H.O.M.E. Trails)