reklama

reklama

SRAM Force eTap AXS – silniční bezdrát blíže lidu!

S vaším dovolením nadhodím jedno heslo z propagačního dokumentu SRAM, které hovoří za vše: „Vy žádáte, my nasloucháme.“ Technologie bezdrátového řazení SRAM eTap, která nedávno dostala i MTB podobu (AXS) zatím byla dostupná jen u nejvyšší silniční řady SRAM Red, nyní se ale situace mění a eTap s technologií AXS vstupuje i do řady Force!

Jelikož jsme si obecné přednosti technologie bezdrátové komunikace elektronického řazení SRAM AXS již dostatečně podrobně představili v článku prezentujícím nové sady SRAM XX1 a X01 Eagle AXS, přeskočme obecný úvod a detailní rozbor tohoto vynálezu a pojďme se jen zběžně podívat na to, co sada SRAM Force eTap AXS přináší.

Především je to nový přístup do této oblasti, kdy se lze poměrně jednoduše (i když ne příliš lacino) zbavit drátů, lanek a bovdenů, jednoduše nainstalovat přehazovačku, vyměnit páky, vše na pár kliknutí spárovat dohromady a vyrazit do akce.

Žádné kabílky namotané na rámu, žádná baterie ukrytá v rámu, jen pár malých akumulátorů, které rychlým pohybem sejmete z přehazovačky či z přesmykače, hodíte je doma do nabíječky, nebo jednoduše prohodíte jednu za druhou, pokud vám v půlce cesty dojde šťáva v přehazce, zatímco přesmykač stále pojede. Tedy pokud nepůjdete cestou moderních trendů a nevyměníte řazení 2x za jediný převodník!

reklama

Zda zvolíte jeden, či dva převodníky je jen na vás. SRAM Force AXS počítá a zvládne obě konfigurace díky zařazení do programu X-Range™. Pokud zvolíte řazení 2x, pak si můžete užít nový přesmykač, který pamatuje na dostatek místa pro zadní kolo ve vašem kompaktním rámu. Pokud vám stačí řazení 1x, užijete si především novou přehazovačku s revolučním napínáním kladky Orbit™ využívajícím kapalinu na bázi silikonu namísto mechanické třecí spojky v MTB přehazovačkách.

U obou konfigurací se jako přirozená součást nabízí řetěz s Flattop™ technologií, tedy s plochou vnější rovinou, který by měl být díky této úpravě lehčí, pevnější a zároveň i tišší. Nezapomeňte jej ale spojit spojkou Flattop PowerLock™. Parádním kouskem je také kazeta SRAM Force® XG-1270 optimalizovaná pro elektronické řazení, která se nabízí v konfiguracích 10-26 z., 10-28 z. a 10-33 z. Určená je pro ořechy typu XDR™ (o 1,85 mm delší tělo ořechu oproti XD).

reklama

Pokud jde o řazení, je jen na vás, zda si vyberte verzi určenou pro hydraulické diskové brzdy (HRD) určené pro třmeny HydroHC™, nebo u vás vyhraje klasika v podobě ráfkových čelistí. Připojit můžete na své kolo také SRAM eTap AXS™ BlipBox, krabičku určenou pro připojení ovladačů na aerodynamická řídítka. Případně lze vzít jedny z nabízených klik SRAM Force, vyměnit pavouk a použít variantu s měřičem výkonu – Quarq DZero.

V neposlední řadě lze nové řazení spárovat, aktualizovat, upravovat, či diagnostikovat přes příslušnou aplikaci v telefonu – SRAM AXS App – představenou společně se MTB řazením AXS.

Na závěr doplňme snad už jen orientační ceny jednotlivých sad:

2x Hydraulic Road Disc Brake – 48 100 Kč
2x Rim Brake – 40 300 Kč
1x Hydraulic Road Disc Brake – 37 700 Kč
1x Rim Brake Aero – 31 200 Kč

Více o nové sadě SRAM Force eTap AXS najdete na webu: www.sram.com

Text: Štěpán Hájíček / Foto: SRAM