Bikepark Špičák – Na nové lajně Lucky Bastard
Špičácký bikepark ostříleným bikerům netřeba představovat. Kdyby se tu ale našli tací, kteří tento bikepark ještě nenavštívili, vřele doporučuji! Je tu pestrá řada možností kudy sjet kopec a nechybí tu lehčí lajna, ani ta „nejpřísnější“, tedy známý Štrúdl, kde se jezdí Evropský pohár. A když chcete na výlet, najdou se i další prima místa v okolí jako je Černé nebo Čertovo jezero.
(Text: Andrea Drengubáková | Foto: Tomáš Rucký)
Na Špičák dorazíte z Prahy za necelé dvě hodinky, a co se týká bikeparaku jako takového, patří ten špičácký mezi nejlepší u nás. Zároveň ale i mezi náročnější! Jak jsem ale psala dříve, snad každý bikepark disponuje tratí, která je sjízdná i pro „obyčejného smrtelníka“, aniž byste museli umět skákat s kolem salto vzad 😀
Nejjednodušší tratí na Špičáku je Forest Virgine, neboli Lesní panna, která se v první části šněruje pod lanovkou ve vyhlazených klopených zatáčkách a pak šup do lesa na hravé kořínky a kameny.
Na trati natrefíte na různá zpestření, například na dřevěné lávky nebo na houpačku. Pokud si na ně netroufáte, můžete je v pohodě objet, nicméně většina lávek je pokrytá pletivem, takže to zde neklouže ani za mokra.
Na Špičáku je mojí oblíbenou tratí červená Black Friday, která obsahuje techničtější úseky v podobě kamenitých a kořenovitých pasáží. I tady se ale překážky dají objet, nebo minimálně zvolit lehčí stopu. V polovině trati, kde je odbočka na sekci „Expert Only“, klasicky přejíždím na Lesní pannu.
Expert Only začíná poměrně jezdivou rock garden, pak se ale trať zlomí do prudké kořenovité pasáže, kde je už určitě pohodlnější sjezdové kolo, než endurové. Už jsem samozřejmě ale viděla i takové, kteří tuhle sekci sjeli i na pevňáku, takže v kole to možná nebude 😀
reklama
Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 4)Nejtěžší tratí je na Špičáku Struggle (Štrúdl), na které se i letos jel Evropský pohár ve sjezdu a všechny holky si na ní povodila dokonce česká riderka Jana Bártová. Tahle trať je už opravdu technicky náročná, takže není pro žádná ořezávátka.
Já osobně ji na enduro kole ani nejezdím, protože moje schopnosti na tom nejsou až tak dobře, abych si trať užila. Ačkoli najdou se na ní samozřejmě i takové úseky, které si „čas od času“ dám 😉
Novinkou pro letošní rok je trať Lucky Bastard, která se nese v duchu klopených zatáček a poměrně velkých seskoků, kdy jeden je dokonce ze startovací boudy pro lyžaře. Tahle bouda se objeví po vícero klopených zatáčkách a já na ní každoročně strávím několik dlouhých minut laborováním, jak a kudy to skočit.
Letos je ale dopad o něco příjemnější, protože mezera mezi boudou a dopadem je vyplněná dřevěnou lávkou. Přesto nebudu dělat ramena a na férovku se přiznám, že jsem ji ani letos nedala a věřte mi, že jsem byla na sebe pěkně naštvaná, když jsem ji zbaběle objížděla 😀
Máme ale alespoň fotku borce, který boudu skákal a fakt to vypadalo hodně pohodově, takže další věc, co je jen v hlavě. Jestli se hlásí někdo, kdo mě tímhle skokem protáhne, tak sem s ním!
Náladu jsem si spravila až na nadcházející sekci, která kloubí pravotočivý wallride a následně dřevěnou klopenou zatáčku posazenou do výšky zakončenou menším seskokem. Nebyla jsem líná si tuhle pasáž kvůli fotce a videu několikrát po sobě vyšlápnout, protože tohle mě fakt bavilo!
Na Špičáku mě baví hlavně ta rozmanitost, kdy se na trati vystřídá bambilion jak přírodních, tak umělých překážek. Samozřejmě nechybí ani větší dropy, třeba ty pod lanovkou, ale hopsnout se tu dá i na menších dropíkách, třeba v dolní části bikeparku.
Spodní část mi ostatně přijde obzvlášť zábavná, protože si můžete vybrat air lajnu s lavicema, seskok z velkého šutru, lávkovou cestu nebo to prostě prodražit na kořenech a kamenech a ještě to celé můžete různě kombinovat.
Na Špičáku najdete v hlavním zázemí kromě toalet a sprch samozřejmě i půjčovnu kol. Výběr strojů k zapůjčení je bohatý, začínající u klasických horských kol, přes kola sjezdová až po elektrokola. Partnerem bikeparku je značka Author, takže prohánět se můžete na nových Patriotech, Ninžách a jiných hračkách. Sjezďáka si půjčíte na den za 750 Kč a helma je k tomu zdarma!
A na závěr s čistým svědomím můžeme říct, že Šumava je i prima místem pro houbaření! To vás takhle do očí uhodí houba velká jak kolo od vozu už jen když jedete na kole po trailu 😀
Špičák v kostce
Vzdálenost z Prahy – 2 hod
Provozní doba lanovky – Neděle – Čtvrtek 9:00 – 17:00, Pátek – Sobota 9:00 – 18:00
Webové stránky – www.sumava.spicak.cz
Základní ceník Bikepark Špičák | ||
1 jízda na lanovce dospělí | 120 Kč | |
1 den | 540 Kč | |
Zapůjčení horského kola (1 den) | 340 Kč | |
Zapůjčení sjezdového kola | 750 Kč |
Na Špičáku jsme sedlali kola Author Patriot Evo a Author Patriot Evo Team. Oblečeni jsme byli v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. K tréninku i navigaci používáme hodinky Garmin Fénix 3. Dalším vybavením nám byly batohy Camelbak.
Foto: Tomáš Rucký