reklama

reklama

AktuálněeBikyMTBNovinkaPředstaveníTech news

Orbea Rise 2027 – Třetí generace, více síly a stále stejná filozofie!

Orbea představuje třetí generaci svého lehkého eMTB modelu Rise. Zcela nový je také motor Shimano EP810, který nabídne až 100 Nm a 600 W. K dispozici budou dvě kapacity baterií a tradičně také dvě odlišně zaměřené verze Rise SL a Rise LT. Proměny se dočkala, vedle pohonu, také geometrie a řada konstrukčních detailů – základní filosofie ale zůstává zachována.

Dnes již skoro neodmyslitelná zkratka „RS“, alias „Rider Synergy“ je tím, co milovníci značky Orbea a jejích produktů skoro až nábožensky uctívají… Jak by tedy mohlo u nové generace strojů Orbea Rise chybět specifické RS ladění motoru, ale i další „periferie“, podléhající snaze o dosažení ideální jezdecké synergie?

Omlazená definice lehkého eMTB

Orbea Rise patří mezi kola, která pomáhala definovat kategorii lehkých sportovních e-biků. Už první generace (představená na konci roku 2022) ukázala, že elektrická asistence nemusí nutně znamenat mohutný motor, obří baterii a výrazně vyšší hmotnost. Druhé vydání Orbea Rise (test 11/2024) tuto myšlenku dále rozvíjelo, přidalo výkon a také rozvětvení na řady SL a LT, které přebírá i aktuální novinka určená pro modelový rok 2027.

S oběma předchozími generacemi jsem měl možnost se osobně seznámit. Nejprve jsem „ochutnal“ původní podobu Orbea Rise, později také její druhé vydání ve více trailově orientované podobě Orbea Rise LT. Hodně zajímavý byl také test realizovaný v roce 2025 pro MTBS, jehož zadáním bylo porovnat elektrický stroj Oreba Rise LT a „analogové dvojče“ Orbea Occam LT.

O to více mě zajímá, kam se řada Orbea Rise posouvá nyní, nejen díky novému motoru Shimano EP810? Sám si přitom znovu brousím drápky zejména na ostřejší podobu Orbea Rise LT (myšleno kolo do testu).

Shimano EP810 – až 100 Nm a 600 W

Snad nejvíce do očí bijící technickou novinkou je pohonná jednotka Shimano EP810, kterou Orbea kombinuje s vlastní koncepcí ladění výkonu a režimů dopomoci „Rider Synergy“, zkráceně RS.

Samotný motor Shimano EP810 váží, podle výrobce, parádních 2,3 kg a v maximálním nastavení dokáže nabídnout točivý moment až 100 Nm a špičkový výkon 600 W (u jiných kol a značek až 750 W). To už jsou hodnoty, které rozhodně neodpovídají tradiční představě o slabším pohonu lehkého eMTB.

Zrovna u této koncepce ale není podstatné, jaké je výkonové maximum motoru, jako spíše otázka, jak dobře je zvládnuté celkové sladění se základní filosofií celého kola snažící se o dosažení ideální souhry jezdce a jeho stroje. Asistence pohonu Shimano má proto přirozeně reagovat na vynaložené úsilí jezdce, zatímco v situacích, kdy dopomoc prakticky nepotřebujete, má za úkol šetřit energii vaší i energii v rámové baterii.

Shimano EP810 RS

Dva režimy RS

K dispozici jsou dva základní profily ladění „Rider Synergy“. Výchozí režim RS upřednostňuje efektivitu a hospodárné využití baterie, zatímco silnější RS+ poskytuje výraznější podporu pro technická stoupání a náročnější pasáže.

Orbea tedy nesází pouze na další navyšování výkonu, ale především na jeho využitelnost. Zda se jí podařilo zachovat onu pověstnou přirozenost projevu modelů Rise i při výrazně vyšších maximálních hodnotách výkonu, bude jedna z nejzajímavějších otázek pro budoucí test.

Vše napájené jedinou baterií

Baterie 420 Wh / 630 Wh, s možností přihodit 210 Wh

Také nová generace strojů Orbea Rise nabízí, podobně jako doposud, možnost vybrat si mezi nižší hmotností a delším dojezdem. Základem je interní baterie s kapacitou 420 Wh a udávanou hmotností 1,9 kg. Alternativou je větší akumulátor 630 Wh, který váží 2,9 kg. Obě varianty lze navíc doplnit externím Range Extenderem o kapacitě 210 Wh a hmotnosti přibližně 1 kg.

Maximální dostupná kapacita dosahuje až 840 Wh!

Orbea udává orientační převýšení 1 500–1 800 metrů pro základní 420 Wh baterii, zatímco s 630 Wh počítá přibližně s 2 200–2 400 metry. V nejsilnější kombinaci 630 + 210 Wh hovoří dokonce o více než 3 000 výškových metrech. Jde samozřejmě o odhady výrobce, které budou výrazně záviset na hmotnosti jezdce, terénu, zvoleném režimu dopomoci i intenzitě šlapání.

Provázanost systému RS

Rise SL a Rise LT – dvě samostatné osobnosti

Stejně jako v případě předchozí generace zůstává i nyní nabídka rozdělena do dvou základních větví:

Orbea Rise SL je rychlejší, lehčí a více sportovně zaměřenou variantou se zdvihy 140 mm vpředu i vzadu. Má oslovit především jezdce, kteří vyhledávají svižné traily, technické výjezdy a efektivní pohyb v členitém terénu. Tomu odpovídá také použití lehčí vidlice Fox 36 SL a celkové zaměření výbavy orientované více na hmotnost.

Orbea Rise LT naopak míří více na náročné traily až lehčí enduro. Nabízí zdvihy 160/150 mm, robustnější vidlici Fox 36 a celkově robustnější vybavení. U vyšších modelů se objevují také pružinové tlumiče Fox DHX.

Zajímavou možností, kterou ale známe již ze současné řady Rise LT, je možnost nastavení geometrie pomocí flip-chipu u spodního oka tlumiče. Ten, u Rise LT, mění úhel hlavové i sedlové trubky a výšku středu. Nechybí ani kompatibilita s kombinací kol Mullet, nebo volba čistého provedení 29er.

Nový karbonový rám a vyšlechtěná geometrie

Obě verze využívají karbonový rám Orbea OMR s tuhostí cíleně přizpůsobenou jednotlivým velikostem. Výrobce uvádí hmotnost kompletního kola od 17 kg u Rise SL a od 18 kg v případě Rise LT.

Geometrie odpovídá současnému sportovnímu pojetí MTB, zároveň nepůsobí jako honba za extrémními hodnotami.

Rise SL má úhel hlavové trubky přibližně 65°, sedlový úhel 78,2° a ve velikosti M reach 465 mm. Zadní stavba měří 443 mm.

U Rise LT se úhel hlavy pohybuje, podle nastavení flip-chipu, mezi hodnotami 64,5° a 64°, sedlový úhel mezi 77,7° a 77,3°. Reach ve velikosti M činí 460, respektive 455 mm. Délka zadní stavby zůstává na 443 mm.

Elektronická sedlovka s chytrými funkcemi

Jednou z technicky nejzajímavějších novinek je také elektronická teleskopická sedlovka OC Mountain Control MC10-RS Smart Dropper*. Ta nabízí zdvih až 240 mm při udávané hmotnosti 548 gramů a využívá senzor Time-of-Flight (ToF) pro přesné sledování polohy. Díky tomu přidává funkce, které u běžných teleskopických sedlovek nenajdeme.

 *Detailněji jsem toto řešení popisoval loni v září na MTBS.cz

Funkce Partial Drop umožňuje zvolit mezipolohu pro technické pasáže, zatímco Ready-To-Drop dovoluje sedlovku připravit k následnému zasunutí jediným stisknutím ovladače.

Ovládání sedlovky je plně integrováno do kompaktního systému RS HMI, který současně kontroluje režimy motoru. Veškerá elektronika je i zde napájena z hlavní baterie kola, takže není nutné řešit samostatné dobíjení dalších drobných akumulátorů.

*Chytrá sedlovka je součástí výbavy vybraných vyšších modelů, u dalších konfigurací se objevuje mezi volitelnými komponenty.

Výbava od Deore po XTR, možnost konfigurace MyO

Katalog pro rok 2027 zahrnuje u obou variant Rise SL a Rise LT modely M30, M20, M10 RS a vrcholné M-LTD RS, přičemž jednotlivé úrovně výbavy jsou nabízeny s bateriemi 420 nebo 630 Wh.

Základní specifikace využívají nové komponenty Shimano Deore, vyšší modely postupně přecházejí na XT a elektronické XTR Di2. Odpružení zajišťuje Fox, kola pocházejí podle konkrétní konfigurace od Race Face nebo značky Oquo.

Zajímavým detailem zůstává integrovaný magnetický multiklíč FLP MT-20, umístěný přímo v oblasti vahadla zadního odpružení.

Tradiční výhodou značky Orbea je také program MyO, který umožňuje vybrat různé osobité barevné kombinace, poskládat si komponenty podle svého přání a takto upravit vzhled i funkci celého kola dle svého osobního stylu.

Více výkonu? Ano, hlavní jsou ale zážitky!

Třetí generace Orbea Rise (SL / LT) na první pohled pokračuje v nastaveném směru. Základní koncept lehkého eMTB zůstává zachován, přesto se posouvají hranice výkonu, dojezdu i technologické výbavy.

Zajímavé bude sledovat, zda Orbea i nyní dokázala uchovat to, čím si Rise získal své příznivce již na začátku – přirozené jízdní vlastnosti, rozumnou hmotnost a pocit, že hlavní roli hraje jezdec, nikoliv motor.

Text: Štěpán Hájíček / Foto: Orbea


Rychlý technický přehled

ParametrRise SLRise LT
RámKarbon OMRKarbon OMR
Zdvihy P/Z140/140 mm160/150 mm
MotorShimano EP810Shimano EP810
Max. točivý moment100 Nm100 Nm
Špičkový výkon600 W600 W
Baterie420 / 630 Wh420 / 630 Wh
Range Extender+210 Wh+210 Wh
Hmotnost kola od17 kg18 kg
Hlavový úhelcca 65°64–64,5°
Reach (M)465 mm455–460 mm
Zadní stavba443 mm443 mm
MulletNeuvedenoVolitelně
VelikostiS–XLS–XL