reklama

reklama

Enduro X Race 2022 | MČR & EWS Qualifier (1.5. 2022 – Sušice)

Sušické Enduro X Race bylo vždy synonymem osobitého a náročného MTB klání, které prověří fyzičku, techniku i morálku jezdce. Po dvou letech nucené pandemické pauzy se Enduro X Race vrací zpět na scénu! Letos opět jako Mistrovství ČR v enduru a nově i jako kvalifikační závod EWS!!!

Se Sušickými organizátory, staviteli a správci zdejších trailů – Bike X Zone Sušice – se znám poměrně dobře, proto mám pár čerstvých informací týkajících se tohoto závodu. Podstatné je již ono udělení „titulu“ Mistrovského závodu, stejně jako zařazení do kvalifikačního kalendáře světové série EWS. Toto prestižní začlenění do světového seriálu bylo rozehráno již před pandemií, nyní jej lze skutečně realizovat.

Parametry podobné, průběh se mění!

Pravidelní účastníci a pamětníci závodů Enduro X Race jistě na tuto akci rádi vzpomínají a nejspíš si i vybavují určitá klasická místa, plus mínus podobný scénář většiny ročníků a postupně se proměňující tratě. Pro letošek se toho ale změní o poznání víc, než jak tomu bývalo dříve!

Základ je přibližně stejný, tedy celková délka zhruba 42 km, převýšení okolo 1 600 m a dohromady 6 měřených úseků (RZ).

V případě kadetů (12-16 let) je závod zkrácen na 4 RZ, 30 km a 980 m převýšení.

Enduro X Race Sušice 2018 (foto: Michal Hoffman)

Nová, či výrazně proměněná bude většina erzet! Vezměme to popořadě. Jednička, startující z vrcholu Kalovy (727 m), je prodloužená až k silnici a částečně pozměněná zejména kvůli kůrovcové kalamitě. Dvojka, startující ze Sedla (907 m), využívá oblíbeného a zároveň obávaného úvodu, spodní část je ale také pozměněna kvůli těžbě.

Trojka a čtyřka jsou úplně nové, využívají totiž strojově stavěné traily areálu Bike X Zone. Trojka začíná opět na Sedle, čtyřka jezdce vrátí pro změnu na vrchol Kalovy. Už jen díky těmto erzetám se celý závod dost promění, celkový čas na měřených úsecích se prodlouží a závod se také vyhne nejméně oblíbené RZ4 z minulých ročníků.

Po dojezdu čtyřky se jezdci vrátí na náměstí v Sušici, kde pro ně bude nachystaná občerstvovací stanice, poté se vydají na druhou stranu na Svatobor (845 m). Ani zdejší RZ nezůstaly bez zásahu, opět hlavně kvůli kůrovcovému kácení. RZ5 je vylepšenou a upravenou verzí jedné ze starších erzet, závěrečná RZ6 poté padá zpět do Sušice. Její trasa přitom kombinuje různé části starších rychlostek, aby byl závod zajímavější a pestřejší.

Ani jedna rychlostní zkouška tedy nebude do puntíku stejná jako to, co se jelo kdykoliv v minulosti. O nové zážitky tak jistě nebude nouze!  

Pro doplnění, start a cíl je na náměstí v Sušici. Stejně jako občerstvení v půlce závodu, což již bylo zmíněno. I to je ostatně novinka oproti minulým ročníkům.

PŘEHLED ERZET

  • RZ 1: délka 1300 m, převýšení 140 m      
  • RZ 2: délka 1200 m, převýšení 140 m
  • RZ 3: délka 2200 m, převýšení 220 m    
  • RZ 4: délka 2000 m, převýšení 190 m
  • RZ 5: délka 1200 m, převýšení 210 m      
  • RZ 6: délka 2000 m, převýšení 320 m
Kompletní mapa Enduro X Race 2022

Mistrovství ČR a EWS kvalifikace

Letošní závod Enduro X Race se jede jako celkem 4. mistrovství ČR v enduru, jehož se mohou zúčastnit všichni enduro závodníci s licencí i bez licence. Titul Mistra ČR, druhé a třetí místo ale bude přiděleno pouze jezdcům s licencí!

Sušické klání je rovněž zařazeno do kvalifikační série EWS, jedná se o tzv. Národní kvalifikaci, stejně jako ostatní národní mistrovství. Podstatné je, že si zde můžete vybojovat body otevírající dveře k účasti na závodech seriálu EWS pro rok 2023! Pro získání těchto bodů je potřeba registrace v seriálu EWS, přičemž své identifikační číslo musíte uvést při registraci do závodu. BODY NELZE PŘIDĚLOVAT ZPĚTNĚ!

Více informací: enduroworldseries.com/../qualifiers

Startovné, registrace, kategorie, prize money

Startovné pro letošní ročník Enduro X Race bylo stanoveno s ohledem na zásady seriálu EWS, jedná se o ekvivalent částky placené v zahraničí. Česká cena za registraci je 1 950 Kč, kadeti platí 1 500 Kč

Závodníky a závodnice pomýšlející na nejvyšší příčky budou jistě zajímat i odměny za umístění, tzv. Prize Money, které jsou stanoveny následovně:

  • 1. místo – 300 EUR
  • 2. místo – 200 EUR
  • 3. místo – 100 EUR

*platí pro kategorii Elite muži a Ženy, ostatní dostanou věcné ceny

Soutěžní kategorie by měly být vcelku tradiční končící skupinou 35+. V případě vyššího počtu startujících ve vyšších věkových kategoriích se případně doplní samostatné skupiny pro 45+ a 55+.

PROGRAM ZÁVODNÍHO VÍKENDU:

Sobota 30.4. 2022

9:00 – 18:00 oficiální trénink
17:00 – 19:00 registrace
19:00 závodní brífink

Neděle 1.5. 2022

8:00 -8:30 registrace
9:00 – 16:30 závod
17:00 vyhlášení výsledků 

Text: Štěpán Hájíček / Foto a grafika: Enduro X Race, EWS

Vzpomínka na Enduro X Race 2018 (foto: Michal Hoffman) + mapa ročníku 2022