reklama

reklama

Pondělní Videonálož BnR #26_2021 | Prach, nebo bláto?

Jsou záležitosti nebo okolnosti, které si pro jízdu na kole můžete vybrat poměrně snadno, pak jsou ale i vlivy, které ovlivnit příliš nelze. Kupříkladu počasí nebo dokonce roční období a s ním související stav a podoba trailů. Otázka by přitom mohla znít: „Co máte radši? Sucho, nebo mokro?“

Jasně, při splnění jistých podmínek si lze vlastně vybrat, alespoň do určité míry, počasí a podobu trailů. Třeba tím, že se kupříkladu na podzim seberete, opustíte obvykle vlhký a chladný střed Evropy a vyrazíte za bikovými zážitky někam na jih, kde lze předpokládat teplo a sucho.

U nás něco podobného praktikují zejména závodníci. Když si ale představíte třeba život movitějšího bikera s možností práce na dálku žijícího v USA, pak si lze před očima vymalovat obraz bikového nomáda, který se v průběhu roku přesouvá z jednoho unijního státu do druhého, vždy podle toho, kde jsou zrovna pro něj osobně ideální podmínky pro jízdu.

reklama

Nohy na zemi!

Dobře, nechme si raději zajít chuť, zchlaďme divokou fantazií rozpálené mozkové závity a pokusme se vrátit nohama na českou zem. Ono by se něco podobného dalo realizovat vlastně i v Evropě, ale za aktuální situace jsou to poměrně zbytečné fantazie…

Nevadí! Pokud totiž nejste vyložená „ořezávátka“ a „dámičky“, které jezdí jen za hezkého počasí při teplotách v rozmezí 15-25°C a za podobných „umělých limitů“, můžete si naopak užívat skutečnost, jak moc se u nás v průběhu roku podmínky mění, ač třeba jezdíte stále dokola ty samé domácí traily…

Mně přitom nedávno proběhla hlavou myšlenka, či spíše otázka, co mám vlastně radši? Baví mě víc suchý a pevný povrch, který je obvykle plně předvídatelný, nebo se mi lépe jezdí, když je vlhčeji?

Čerstvý úlovek pro další test – Whyte 629 v3 (whyte.bike)

Hlavně žádný extrém!

Předpokládám, že se shodneme na skutečnosti, že lze jezdit za všelijakých podmínek, nevyhovující jsou přitom hlavně extrémy! Je nepříjemné jezdit za deště, nebo když je dlouhodobě mokro a cesty, pěšiny a traily jsou nehezky rozčvachtané, až zkrátka netušíte, co to s vámi udělá na dalším metru!

Druhým, tentokrát opačným protikladem, jsou podmínky, kdy je dlouhodobě sucho až vyprahlo. Takováto situace se na pohled možná jeví jako příjemnější, přitom, i když pomineme třeba související efekty jako až nepříjemné vedro a dusno, může být přeschlý povrch podobně zrádný, někdy i zrádnější než bláto.

Viditelné bláto vás totiž dopředu varuje a vaše, snad dostatečně vyvinuté jezdecké instinkty, vám dopředu řeknou, že: „Teď musíš dávat bacha!“ Za sucha až přeschla je ale situace mnohdy jiná, jelikož si člověk často ani neuvědomí, jak moc může být vyprahlý zaprášený povrch zrádný a kluzký. Často je tomu tak do chvíle, než vám to poprvé ustřelí!

Od každého trochu…

Ideální tak je zřejmě „od každého trochu“. Ještě před pár týdny, nebo to byly jen dny, jsem si říkal, že je sucho skoro až moc! Že se pomalu začínám bát výše zmíněných neviditelných „přeschlých pastí“, že mě prach výrazně dráždí v nose a tak podobně. Že by to zkrátka sneslo zase trochu vláhy, aby si vše sedlo, les se umyl a cesty znovu „zhutnily“.

Tímto svým tichým přáním jsem ale nechtěl přivolat nečekaně agresivní přívalové deště a další divoké meteorologické jevy, které následovaly. Za to se moc omlouvám všem, já si přál jen trochu zavlažit naše lesy! 😱😇

Pokud ponechám stranou co se dělo poslední dny, zejména na jižní Moravě, a budu se držet svojí středočeské bikové bubliny, pak moje přání až nečekaně zabralo. Tedy poněkud víc, než jsem měl původně v plánu, jelikož to pro mě znamenalo poslední dvě jízdy za poněkud nestandardních podmínek.

Whyte 629 v3 – Instagram.com

Před mrakem, za mrakem, mezi mraky!

Koncem minulého týdne jsem si užil jednu kratší vyjížďku za situace, kdy les přes den postupně vysychal po vydatném nočním dešti, což nebylo úplně špatné. Rozhodně se zbytečně neprášilo, povrch byl noční nebeskou vláhou slušně zpevněný, na sušších místech to hezky drželo a ta vlhčí byla o to zajímavější. Nakonec dobré svezení, jen jednou jsem zbytečně přebrzdil přední kolo a usadil se, v téměř nulové rychlosti, na zadek hezky do bláta!

Další den jsem celé dopoledne pozoroval vytrvalý déšť skrz okno, ve volných chvílích zaklínal radar a snažil se „odfouknout“ velký dešťový mrak, což se nakonec podařilo. S nadšením jsem poté využil zhruba dvouhodinové „okno bez deště“, objel si malý domácí okruh, hezky v klidu a na jistotu, abych následně totálně promokl cestou MHD do školy pro děti!!!

Za této situace a při aktuální předpovědi bych si tak mohl zase přát více tepla a sucha. Radši s tím vzýváním nebe budu tentokrát opatrnější, aby se to neotočilo zase na druhou stranu… V rádiu dnes kupříkladu hlásili, že v kanadském B.C. padl o víkendu absolutní teplotní rekord za více jak 100 let měření, jelikož se nejvyšší denní teplota dostala až na 46°C! Sakra, naše planeta nám to sobecké zacházení začíná slušně vracet!!!

Text: Štěpán Hájíček / Úvodní foto: Andy Vathis

reklama

Scotty Laughland x ALL NEW Spark 900 Tuned – FIRST RIDE

Jedno povedené akční video připomínající nedávno představnou novou generaci Scottu Spark s netradiční konstrukcí vyznačující se zejména tlumičem ukrytým v rámu.

Celé představení Scott NEW Spark

Riding the New Norco Range – First Ride Report and Discussing this new 170mm enduro-ready 29er.

Ostatně dnes můžeme začít představením několika nových kol, či alespoň připomenutím jejich premiéry. V pátek jsme třeba dost dopodrobna rozebrali nové Norco Range s unikátním systémem zadního odpružení High Virtual Pivot.

EWS Val Di Fassa Trentino Course Preview | Enduro World Series 2021 Round 1

Letošní první zastávka EWS se odehrála v Italském Val di Fassa

Pole Voima – a new e-bike

Finská značka Pole je známá hodně netradičním přístupem ke konstrukci svých kol, stejně tak k výrazně osobitému pojetí jejich geometrie a celkovému konceptu jednotlivých modelů. Jejich poslední počin přitom asi nejlépe vystihuje heslo, které snad není třeba překládat: „More is More!“

Pole totiž právě představuje svou vlastní elektrickou potvoru – Pole Voima! Zcela nová baterie BMZ V10 (725Wh), motor Brose S Mag (90Nm), nový systém zadního víceprvkového zavěšení, zdvihy 190/190 mm, 29“ kola, další stupeň unikátního způsobu výroby hliníkových rámů využívajících z velké míry CNC opracování…

Pole Voima

Pole Voima e-bike in detail

Nebudu tuto novinku od Pole více okecávat. Dost ukecané je toto technické video, kde je vysvětleno vše podstatné. Pokud jste alespoň trochu „techno-fetišisti“, podobně jako já, tak to nejspíš dokoukáte celé!

Celé představení najdete na: pinkbike.com

No Room For Mistakes! High-Alpine MTB in the Dolomites with Tom Oehler

Tento typ specifické alpské horské cyklisty je skutečně fascinující, už jen ty záběry z vrcholů!!! Osobně bych si řadu z těchto míst radši prošel pěšky, každopádně respekt Tom Oehler!

PS: Zhruba od třetí minuty dále je zaznamenáno, jak se první tři minuty vůbec natáčely a jak se jezdec i štáb dostávali až na vrchol.

PACKDURO: 5 Days Self-Supported Bikepacking in the Canadian Rockies // Project Freewheel

Bezmála třičtvrtě hodiny trvající dokument o jedné neortodoxní bikepackingové výpravě do „Canadian Rockies“!

Flying Through Russia

To je samá Kanada, Alpy, občas něco z USA či Austrálie… Nezajímá vás kupříkladu, jak se jezdí a jaké traily mají v Rusku?

**CZECH MADE**

FLOWRIDE BIKE ŠKOLA – UNIKÁTNÍ SÉRIE (zdarma)

Baví vás kolo a rádi byste se zdokonalili v jeho ovládání? Využít můžete jeden z mnoha kurzů, nebo se třeba zaměřit na chystanou sérii výukových snímků od party FLOWRIDE!

STREET TRIAL NA ZNÁMÝCH SPOTECH V INNSBRUCKU + CRANKWORX

„Po více jak roční pauze od cestování skrz pandemii coronaviru jsem vyrazil konečně zase do mého oblíbeného Innsbrucku na několik dní ježdění s místní partou.“ Vašek Kolář

Aneb trochu jiný pohled na místo konání letošního evropského Crankworkx

DOMINIKA NA CRANKWORX INNSBRUCK 2021 – ZLATO PRO ČESKO A SLOVENSKO!

Dominika vyrazila na Crankworx do Innsbrucku se slovenskou partou a zdokumentovala pro vás tento event! Kromě akce a prohlídky tratí pro vás připravila několik krátkých rozhovorů s českými zástupci! Na slovíčko se dostavil Teo Kováč, Kuba Vencl, fotograf Jarda Černý nebo Tomáš Slavík.

Zlatou medaili pro českou stranu urval Tomáš Slavík a na slovenské straně mladá 15letá raketa Vanesa Petrovská 🚀, která by svým časem ve sjezdu byla na pátém místě v elitě mezi ženami!

Další PUMPTRACK postaven!

Jeden netradiční stavební projekt s dohledem Tomáše Zejdy si nechal vytvořit majitel bikeshopu kdesi v Německu na plácku za svým obchodem.