reklama

reklama

Pirelli a nové duše SmartTUBE – extra lehké a extra skladné! (TECH NEWS)

Klasická černá butylová duše je jednou ze součástí jízdního kola, které se od doby svého vzniku a rozšíření nijak zásadně nezměnily, nevyvinuly! I když jste pravděpodobně zaznamenali, že se již pár let snaží zavést svěží vítr do této stojaté vody společnost Tubolito, která ale nyní dostává nového vážného konkurenta – Pirelli SmartTUBE.

Charakteristicky oranžové duše Tubolito nejspíš neunikly vaší pozornosti (prvotní představení v roce 2018). Třeba i proto, že jsme vám je minulý týden, shodou okolností, připomněl díky praktickému představení novinky Tubolito PSens – duše s integrovaným bezdrátovým měřičem tlaku. Je vlastně trochu s podivem, že se tohoto nápadu zatím nikdo jiný nechytil a všichni dále vsází buď na tradiční černý butyl či latex, nebo stále častěji na bezdušové systémy.

Ne však tradiční italská značka Pirelli, kterou si nejspíš většina z nás spojí především s motoristickým světem. Pirelli již ale delší čas rozšiřuje svoje portfolio cyklistického obutí od silnice, přes gravel po MTB. Ostatně pláště Pirelli Scorpion ve dvou různých variantách jsme sami v roce 2019 testovali – Pirelli Scorpion H/M | S odérem spáleného benzínu.

Pirelli Scorpion SmarTUBE

reklama

Kde se vzaly, tu se vzaly – duše Pirelli SmartTUBE?

Když se přitom podíváte na nové duše Pirelli SmartTUBE, řeknete si nejspíš, že to vypadá jako „nepřiznané dvojče“ již zmíněných duší Tubolito… Může být, ale nemusí. V tiskové zprávě od Pirelli se totiž píše, že k podobě současných duší SmartTUBE se došlo déle trvajícím vývojem, kdy jistým předobrazem byly galuskové pláště Pirelli P ZERO Race Tub SL. Přesněji jejich vnitřní, do galusek zašitá termoplastická duše.

Pirelli proto duše SmartTUBE prezentuje jako výsledek vývoje teamu specializujícího se na závody seriálu World Tour. Duše Pirelli SmartTUBE se ale nezaměřují jen na silniční cyklistiku, ale na více disciplín. Jejich označení a rozlišení přitom vychází z rozložení produktové řady plášťů Pirelli zaměřených na cyklistiku:

  • Pirelli P ZERO SmarTUBE – ideální pro silniční pláště Pirelli P ZERO
  • Pirelli Scorpion SmarTUBE – ideální pro MTB pláště Pirelli Scorpion
  • Pirelli Cinturato SmarTUBE – ideální pro gravel a cestovatelské pláště řady Pirelli Cinturato
Pirelli Cinturato SmarTUBE
Pirelli P ZERO SmarTUBE

reklama

Pirelli SmartTUBE – z čeho a pro koho?

Zatím jsme se bavili o nových duších Pirelli dost obecně, pojďme tedy více zaostřit na technickou a faktickou stránku věci. Duše Pirelli SmartTUBE jsou vyrobeny z materiálu označeného zkratkou TPU (termoplastický polyuretan). Mezi hlavní výhody, proti klasickému butylu, patří úspora hmotnosti až 70 %, ale také výrazně lepší skladnost, tedy o 50 % menší objem zabalené duše.

Tyto přednosti by přitom neměly jít na vrub odolnosti, ale naopak, jelikož by nové duše měly být pevnější a lépe chráněné proti defektu, než co může nabídnout černá klasika. Ale to se opět motáme vlastně okolo toho, co tvrdí také Tubolito…

Z praktického hlediska dodejme, že jsou duše Pirelli SmarTUBE doplněny o 42 mm či 60 mm dlouhé „galuskové“ ventilky (Presta), které jsou, pro elegantnější vzhled, vyvedené v černé barvě. Duše samotná je pak charakteristicky žlutá, aby to hezky ladilo s logem Pirelli! Varianty a hmotnosti jsou pak v tabulce níže. Cena na českém trhu činí 820 Kč.

Text: Štěpán Hájíček / Foto: Pirelli

Více informací: velo.pirelli.com

České zastoupení: www.cyklozitny.cz