reklama

reklama

Rock Machine Blizzard INT e90-297 RZ | (Video) ochutnávka

Domácí zastoupení značky Rock Machine mě poslední dobou zásobuje samými šperky! Na podzim jsem si mohl osahat nový RM Blizzard 90-297 (enduro mullet – 29“/27,5“), nyní se k němu přidal jeho „motorizovaný“ bráška, v jehož sedle jsem také poprvé okusil zbrusu nový pohon Shimano EP8.

S Blizzardem INT e90-297 RZ jsme stihli docela bláznivou „sezónu“. První jízda byla v totálním blátě čerstvě rozmrzající hlíny, poté jsem se s ním více jak týden proháněl v silném mrazu skrz (na pražské poměry) neskromnou bílou peřinu, abych se na poslední dny focení stihl podívat na pár míst s hlínou, více se ale „cachtal“ v kombinaci sněhu a bláta při radikální oblevě!

Svým způsobem to zase tak moc nevadilo, ač bych si přál zažít s tímto kolem i trochu normálnější podmínky. Na druhou stranu zrovna RM Blizzard INT je kolem, nebo spíš „polo-motorkou“, která projede skoro vše za skoro všech podmínek!

Každopádně bych měl asi zmínit, že výrazné mrazy s denními teplotami na maximu -5°C nedělaly příliš dobře jak akumulátoru Darfon (630 Wh), kterému v chladu znatelně klesala kapacita, tak třeba ani brzdám Shimano XT, kdy zejména v zadní při chvilkové nečinnosti solidně tuhl minerální olej!

Ale dali jsme to, přežili jsme všechny nástrahy a užili jsme si to, v rámci aktuálních možností, skutečně na maximum!

DVO Diamond E2, LSC, Internal OTT Adjust, 160 mm
Vidlice DVO Diamond E2 je speciálně navržena pro eBiky!
Pružinový tlumič DVO Jade X Coil.

RM Blizzard INT e90-297 RZ – Pozor, kouše!

Na celkové podrobnější hodnocení kola i pohonu se ještě dostane, dnes je to jen taková drobná ochutnávka, proto hodně stručně! RM Blizzard INT sám o sobě je úctyhodné monstrum, které má rádo pořádnou divočinu.

Při pomalejší jízdě na trailu se znatelně vzpíná, zvláštně se vlní a ošívá. Když mu ale začnete dupat na krk, když se necháte nakopnout motorem a poté podpořit gravitací, najednou máte plné ruce práce! V dobrém slova smyslu!!! Pak totiž nastane skutečné eldorádo!

Velké přední kolo a malé širší zadní, hezky zubaté pláště, výrazně položená hlava a prémiové odpružení DVO! To vše jsou střípky do mozaiky vskutku nevšedních „enduro-moto“ zážitků. Blizzard INT není žádný krotký pudlík, tohle je divoký pitbull, který rád kouše! Se správnou výchovou a pod pevnou rukou ale bude kousat do hlíny, pod svými koly, nikoliv do vašeho předloktí či stehen!!!

Shimano EP8 – Naprogramuj si mě!

Hodně zajímavou zkušeností bylo i moje vůbec první praktické setkání se zbrusu novým a jak Shimano slibuje, v mnohém revolučním pohonem EP8 – bližší představení 9/2020. Co člověka zaujme při prvním pohledu jsou úžasně kompaktní rozměry tohoto motoru, který oproti jiným opticky v rámu skoro až mizí! Jak je ale Shimano EP8 malé, tak rozhodně není slabé!

Čísla v tomto případně snad nejsou až tak důležitá (nominální výkon 250W, točivý moment 85Nm), podstatný je projev. Na jedné straně je nutné říct, že je to stále Shimano STePS, tedy že se jeho výkon řídí více kadencí otáček klik než silou na pedálech. Ale to je hlavně o zvyku.

Co mi přišlo jako zásadní jsou mnohem širší možnosti individualizace pomocí aplikace v telefonu, a také možnost střídat dva odlišně nastavené profily. Dohromady tím můžete získat 6 různě odstupňovaných jízdních režimů.

Po chvíli prvotních experimentů jsem si vše nastavil tak, že jsem většinu času jezdil na neagresivní, přesto stále krásně silné ECO. Pro prudší a delší stoupání jsem používal TRAIL, který byl ale jinak pro potřeby citlivého dávkování v technicky náročných výjezdech mnohdy až moc divoký. No a BOOST, ten jsem skoro nevyužil. Druhý profil jsem si pak nastavil hodně jemně, ale na něj se prakticky nedostalo.

Krásně maličký motor Shimano EP8
V zásadě dobře známý displej, „pouze“ s novými funkcemi.
Velký akumulátor Darfon 630 Wh.
Moje nastavení jednotlivých režimů v Profilu 1 (využíváno po celou dobu testu). Aplikace Shimano E-Tube Project.
Customizace / Možné updaty jednotlivých prvků pohonu
Jemněji a úsporněji nastavený Profil 2.

Foto, video, pokračování příště…

Zážitků a hlavně poznatků z jízdy v sedle Rock Machine Blizzard INT e90-297 RZ mám mnoho, nechci si je ale nyní všechny vystřílet, proto vám nabídnu jedno video z testování, pár fotek pro představu a vše ostatní bude součástí VELKÉHO testu!

Text, foto a video: Štěpán Hájíček

Více informací o tomto kole najdete na webu: rockmachine.us

Rock Machine Blizzard INT e90-297 RZ – základní údaje

Cena: 149 990 Kč
Hmotnost: 24,13 kg (vel. L, bez pedálů)
Kola: 29“/27,5“ (P/Z)
Zdvihy: 160/140 mm
Kokpit (řídítka/představec): 800/40 mm
Sedlovka (zdvih): 170 mm