reklama

reklama

Pondělní Videonálož BnR #46_2020 | Zdomácnění dlouhé geometrie

Bude to pár let, kdy se mě jeden kamarád ptal, co si myslím o nových trendech MTB geometrie, které začala razit třeba finská značka Pole nebo německý Nicolai? Tedy zejména jestli si myslím, že je to směr, kterým se bude postupem času ubírat většina výrobců, či zda je to jen chvilkový úlet? Chcete znát můj tehdejší názor? 

Upřímně řečeno, v té době jsem příliš nevěřil tomu, že by se podobná koncepce geometrie (extra dlouhý rám, delší reach, ostrý úhel sedlové trubky a zatraceně položená hlava) časem skutečně výrazněji uchytila a rozšířila. A dnes? Dnes už mi to rozhodně nepřipadá až tak mimo, jak jsem se na danou problematiku díval tehdy, situace přitom není vlastně až tak jasně narýsovaná, jak by se mohlo zdát. 

Určitě je ale zřejmé, že se vliv zejména v úvodu jmenovaných inovátorů rok od roku rozšiřuje, vysloveně masový trend to ale stále není. Nebo se pletu? 

*Na tomto místě bych snad přidal ještě malou odbočku, jelikož s myšlenkou výrazně delší přední části rámu a zkrácením představce přišel již dávno Mondraker, který tomuto konceptu říkal „Forward geometry“. Určité známky posunu podobným směrem vykazovala třeba i kola Gary Fisher se svou G2 geometrií. 

**Druhé doplňující rozšíření… On vlastně dříve než Mondraker experimentoval s delšími rámy britský Whyte. Tehdy se ale jednalo o primárně ostrovní značku s lokálním zaměřením, proto se větší pozornosti dostalo o něco později kolům Mondraker. 

Norco Sight C3 (02/2020)

Jaká je dnešní situace?

Současná realita je taková, že se podoba posedu a ovládání kol za poslední roky dost změnila. Napříč kategoriemi se zkracují představce, prodlužují se rámy a pokládají se vidlice. Někde více a skokově, jinde méně a hezky krůček za krůčkem, aby si lidé postupně zvykli. 

Zajímavý přístup je vidět třeba u značky Giant, kde se to aktuálně liší model od modelu. Na jedné straně zde máme klasický Giant Reign 27,5“, který byl, minimálně u posledních dvou generací, vnímán jako jeden ze zástupců dosti radikální podoby geometrie, alespoň co se týká značek s globálním vlivem. Vedle něj ale před rokem přišel Giant Reign 29, který sice není žádný zpátečník, v rámci testování mi ale připadal vlastně docela umírněný, zejména co se posedu a ovládání týká.

A konečně, nedávno se světu představil nový Giant Trance X 29, který zase obrací kartu na druhou stranu, když nabízí skutečně dost položenou a dlouhou stavbu rámu! Ano, má Flip-chip, díky němuž lze jeho více vyhraněnou geometrii částečně „civilizovat“, ale stejně, radikální základ prostě neokecáte! 

Giant přitom není rozhodně jediný, kdo svá kola staví „trochu jinak“. Vzpomenout můžu třeba Norco Sight (testoval jsem model Sight C3 29, doma mě teď na první svezení čeká osobní kousek pro rok 2021 – Sight A2 29). Tady jsem třeba v testu zmiňoval, že mě Norco Sight C3 29 donutilo jezdit „přes předek“, ač mi vlastně vždy více seděla jízda „přes zadek“. 

Tedy držet se více vzadu, prohrávat si s předním kolem, zadní držet u země a okolo něj se třeba otáčet v ostrých zatáčkách. Opakem je jízda s váhou více na předku, kdy se snažíte právě přední kolo držet více u země a v případě potřeby pohazujete se zadkem. 

Giant Reign 1.5 GE (rok 2017)

Stále je na výběr

Z mého úhlu pohledu není ani jedna cesta špatná, záleží hodně na vkusu, schopnostech jezdce a jeho zvyku. A vlastně i na terénu, kde jezdíte! Pomalejší, strmé, šoupavé, či trialové sekce nahrávají spíše kratším rámům a jízdě vzadu, rychlé otevřené a přehledné traily jsou zase doménou moderních delších kol.

Pravda je přitom taková, že mnohá trail-centra nabízí právě více otevřené a rychlejší traily (oficiální cesta), řada těch domácích lokálních je spíš více o pomalé technice (alespoň u nás). I když i to se postupně mění, jak se mění naše kola a naše preference. 

Abych na to nezapomněl, jako další příklad moderní „ultra“ geometrie jsem chtěl zmínit třeba aktuálně představenou novou podobu strojů Ghost Riot (Enduro a AM), zařadit sem můžeme také pevňáky Rock Machine Blizz TRL, nebo řadu kol britské značky Whyte. Dobře by se nám sem hodil hardtail Whyte 905

Bude zajímavé sledovat, kam dál se budou trendy v podobě MTB geometrie posouvat. Cesta, či minimálně směr je vcelku jasně vytyčený, půjdou jím ale všichni? Uvidíme! 

Whyte 905 (rok 2019)

Dvě historky z natáčení

Na závěr ještě dvě odlišné historky „z natáčení“. Když jsem byl nedávno s kamarády na Trutnov Trails, potkali jsme zde Dušana, známého místního kouče. On měl zbrusu nový Giant Trance 27,5“, já testovací Trance X 29. Když se mě ptal na dojmy, tak jsem mu říkal, že na jejich Trutnovské traily s řadou značně utažených zatáček to není s takto dlouhým kolem úplně ono!

Dušan pak začal vtipkovat v tom smyslu, že bude potřeba příště pozvat kluky z vývoje Giant, abychom jim ukázali, co a jak se u nás jezdí, ať k tomu naladí svoje geometrie! 😎🤘🏻

Jiný záblesk mysli mi připomněl prezentační akci, kdy se ve Finale Ligure odhaloval tehdy nový Cannondale Jekyll (rok 2017)! Na svou dobu parádní kolo s tehdy docela radikální geometrií, tedy delším rámem a úhlem hlavy 65°! V té době jsem přitom neopomněl zdůraznit, že je Jekyll vlastně prvním enduro strojem s takto položeným úhlem hlavy, na němž jsem kdy jel! A dnes, jen o pár let později? 65° není žádný extrém. 

Tehdy existoval Jekyll navíc jen s koly průměru 27,5“ (Jekyll 29“ přišel zhruba po roce) a byl považován za „drsný enduro speciál“! Dnes mi doma stojí již zmíněné Norco Sight A2 29, které má úhel hlavy 64°, 29“ kola, a přitom je to jen „all-mountain“ se zdvihy 160/150 mm! Doba se prostě mění a v určitých ohledech dost rychle!

Cannondale Jekyll (rok 2017 – Finale Ligure)

Mahon Lamont Between Two Ferns

Kapradí, šutry a kořeny „made by Vancouver Island“.

Foto k videu: pinkbike.com

To the Fall Rythm

Chytit ten správný podzimní rytmus! A nevysekat se na vlhkém listí! To je o co dnes běží nejen v našich luzích a hájích!

Foto k videu: pinkbike.com

Phil Atwill Tears Up His Backyard Trail ⚡️ Home to Roost 2020

Poctivá příprava kola před jízdou je základ, ať již vás čeká plácání se v podzimním blátě, nebo máte před sebou solidně prašný bike trip!

*To mi připomíná, že bych si měl doobjednat mazání od Juice Lubes u protocycles.cz

Double E-Trouble | LINES

Biky na trailu nemusí dělat randál!

Beyond the Reach

Zase jeden dojemný příběh o muži, který po úrazu páteře zůstal odkázán na invalidní vozík, avšak touha po přírodě jej dovedla k vývoji vlastní unikátní tříkolky do terénu s elektrickým pohonem, která se naklání do zatáček! Pecka!

Více k tomuto příběhu najdete na pinkbike.com

 ZERO GRAVITY BMX RIDING UNDERWATER

Tak jako nacvičují kosmonauti pod vodou stav beztíže…

Fabio Wibmer Innsbruck Raw Rides

Fabio Wibmer, nový Canyon Sender a „Crankworx Innsbruck downhill track“.

Augment Legend: The 2021 Norco Shore

Už jste viděli nové Norco Shore 2021?!

Tech and Spec: 2021 Norco Shore

Norco Shore 2021 trochu více zblízka!

Další popis na webu: www.norco.com/../shore

**CZECH MADE**

Cold Hawaii – Slettestrand MTB / Fall ride, YT Jeffsy, Intense Primer

Slettestrand, lokalita místními nazývaná také Cold Hawaii, se nachází na severu dánského království a je vyhledávaná pro rekreační účely všeho druhu. Z vrcholů písečných dun je krásný výhled na pláž, kde člověk může zahlédnout otužilce, kteří se snaží na svých surfech chytit vlnu a strávit tak co nejméně času koupelí ve studených vodách Severního moře.

My jsme sem zamířili kvůli zajímavému MTB trailu, který sestává ze dvou, krátkým transferem propojených smyček, které dohromady dávají cca 36 km bikové radosti.

Kvůli nedostatku výškových metrů je to poježdění spíše XC typu, ale to nutně neznamená, že by to byla nuda. Ba naopak! Trail je umně „namotaný“ krajinou a využívá všeho, co místní terén nabízí. Proto je tu i dostatek úseků, kde, pokud člověk pustí brzdy, je mu odměnou pocit „flow“ po projetí sekce plné zatáček, nebo adrenalinová dávka po projetí rozbitou rockgarden či úspěšného zvládnutí dropu.

To vše doplněné o krásné prostředí umocněné podzimní atmosférou a jedinečnými barvami, které toto roční období provází.

Zdeněk Plšek (ZPjr. bike channel)

MEGA POJEZD!! ZÁVODY NA BUKOVCE NEBUDOU A ČERNÝ TRAIL NA DOLNÍ MORAVĚ.

„Díky vládním opatřením se letošní ročník Blinduro Podzim odkládá na příští rok! Na Bukovce se odvedlo hodně práce, a tak jsem se rozhodl natočit aspoň pár trailů, na kterých by se závodilo.“

Michal Prokop

BIKE VS MOTO // GAME OF BIKE 2

„Máme po závodní sezóně, tak jsem vyrazil opět za Martinem Matějíčkem, který jezdí moto trial a dali jsme si pořádnou odvetu. Zahráli jsme si Game of BIKE. Kdo tentokrát vyhrál tenhle Battle?? Kolo, nebo motorka?“

Vašek Kolář

BIKE CHALLENGE V PRAZE!

„Po schůzce v Praze jsme využili volný odpoledne a vyrazili jsme zastreetovat. Chtěli jsme nějaký klidný místo, abychom si užili hezkej podzimní den bez kraválu aut, a tak jsme se rozhodli zajet na blind do pražského parku Stromovka. Sice tam nebyly nějaký extra namakaný streetový spoty, ale i tak jsme našli pár věcí, na kterých šlo pojezdit…“

BIKE O’Clock

**BONUS**

Danny MacAskill – SICK INSTA EDIT!

Vydařený sestřih Dannyho triků! Pár z nich v jeho videích snad ani nebylo…

FABIO WIBMER – SICK INSTA EDIT!

A ještě podobný edit tentokrát s triky Dannyho žáka – Fabio Wibmera.