reklama

Pondělní Videonálož BnR #8_2020 | Kolik kol potřebuju?

Před týdnem jsem se ve svém úvodníku pustil do úvahy nad tím, kolik zdvihu je skutečně potřeba, aby byl jezdec (jezdkyně) uspokojen ve své cyklistické vášni. Jinou otázkou, kterou jsem u toho nakousl, bylo, kolik kol v jedné garáži by vlastně bylo potřeba, aby byl člověk plně spokojený?

No, když jsem nedávno viděl jeden příspěvek Michala Prokopa na Instagramu, foto z jeho garáže, napočítal jsem dobře 4 víceméně kompletní kola Rock Machine, jeho nového „chlebodárce“, plus jeden neostrojený rám a dalších několik kol v různém stavu „rozkladu“, dá-li se to tak říct. Michal je ale závodník, organizátor, aktuálně jedna z mediálních tváří značky Rock Machine, takže z něj bych si příklad úplně nebral. I když…

Jak bych si složil svoje cyklistické domino?

Spíš bych to zkusil vztáhnout sám na sebe, přestože je mi dopředu jasné, že ne každý musí ctít a vyznávat stejné názory a postoje jako já. Navíc se budu snažit popsat virtuální stav, tedy situaci, kdy nejsem testovacím jezdcem a kola se mi tedy nestřídají pod rukama jako čerstvé rohlíky na krámě, ale koncept, kdy bych byl běžným hobby jezdcem s všestranným záběrem a uvažoval nad tím, kolik kol skutečně potřebuju, abych uspokojil všechny své cyklistické vášně. Cenu takové „garáže snů“ ale radši nebudu ani odhadovat, ať se mi z toho nezatočí hlava…

Pokud bych to vzal od pater nejvyšších, alespoň zdvihově, tak si svůj život prostě nedokážu představit bez poctivého endura. To je pro mě prostě základ, kterého se odmítám dlouhodobě vzdát. Letos je to modelově GT Force 29 Expert, který mě v tomto směru naprosto uspokojuje, co to bude za rok se uvidí.

Další v pořadí, pokud bych se nemusel ničím omezovat, by byl svižný trailbike s poctivou agresivní geometrií, dnes asi na velkých kolech, se zdvihy někde na úrovni 130 mm. Krásným příkladem může být Norco Fluid FS 1, které jsem testoval minulý týden, ale napadá mě třeba i Whyte S-120, kterému bych ale dopřál zejména tučnější obutí.

www.instagram.com/bikeandride.cz

Co bych dělal s endurem je jasné, lehčí trailbike bych pak měl jako tréninkový/zábavný doplněk pro sportovnější vyjížďky v mém okolí na traily, kde stroj s touto kapacitou bohatě stačí. Pokud bych měl pokračovat dál, mohl bych začít snít o trailovém hardtailu, což je lákavá kategorie, ale myslím, že by se potenciál jeho využití dost překrýval s trailovým fullem. Takže by to bylo asi „buď a nebo“.

Klasické XC kolo, ať už pevné, nebo odpružené, bych ve svém seznamu asi vynechal. Této disciplíně jsem se věnoval jako mladý nadšenec do MTB, i dnes se rád na takovém kole svezu, alespoň v rámci testování, ale mít jej v garáži asi nemusím… To tak možná rozšířit úvahu o trailovém HT z předchozího odstavce a spojit ji v jednu kategorii – modelově Rock Machine Blizz CRB s hrubšími plášti a teleskopem (ideální příklad – RM Blizz CRB 50-29).

Kam dál?

Skákací kolo nebo BMX je hezký doplněk, ale nic pro mě. Spíš bych mířil do světa beranů a užších plášťů, kde bych mohl zatoužit po jednom gravel biku s nádechem dobrodružství a cestovatelské svobody, paralelně k tomu bych mohl chtít i čistokrevnou silnici v touze užít si ten výkon, lehkost a rychlost!

www.instagram.com/bikeandride.cz

A realita?

OK, tohle je zhruba můj snový seznam – enduro, trailbike, XC/trail HT, gravel, silnice. Jaká by byla realita? Výrazně prostší, respektive ona taková je vlastně i dnes. Těchto pět potenciálních kol (kategorií) jsem totiž víceméně schopný smrsknout na dvě. Endura se nevzdám, to je jasné, vedle něho mi pak v podstatě stačí už jen gravel bike (aktuálně – Ghost Fire Road Rage 6.9 LC), který pro mě svým způsobem supluje XC kolo i silnici.

S širším a komfortnějším obutím jsem se na tomto druhu kol poslední dobou s oblibou vydávám na místa, která jsem dříve objevoval na XC a maratonských strojích, s hladším rychlejším obutím jsem přitom schopen na stejném stroji absolvovat i asfaltovou vyjížďku. Obvykle ale na něm nechávám univerzální obutí pro tu, či onu část sezóny (připomeňme testy Continental Terra Trail / Panaracer Gravel King), abych mohl silnici, štěrk a bláto průběžně střídat.

A co váš vozový park? Podělte se s námi o vlastní pohled v komentáři zde nebo na Facebooku. Díky

Je také otázkou, zda bych do svého výčtu neměl zahrnout třeba i nějaký eBike, jelikož si dokážu představit, že bych ho měl časem rád jako alternativu ke klasickému kolu…

John Goes for a Test Ride

Sezóna 2020 se pomalu blíží, což znamená, že se postupně světu představují modely, které mají teoreticky na visačce již modelový rok 2021. Kupříkladu Transition Scout je velice zajímavým strojem, který by mohl předznamenat jistou lehčí renesanci středního průměru. Jedná se o šikovný a hravý all-mountain se 150 mm vepředu a 140 mm vzadu.

Na Pinkbiku najdete povídání a fotky k videu: www.pinkbike.com

Na stránkách Transition Bikes vše ostatní: transitionbikes.com

Meta TR SX – Ibiza ft Tim BRINGER & Pierrick LANNES

Jiná lákavá novinka, tentokrát na větších kolech – Commencal Meta TR SX 29 (150/140 mm)

Více na webu: www.commencal-store.co.uk

SANTA CRUZ HECKLER eMTB | Ridden and Reviewed

Minulý týden si svou premiéru odbyl také první elektrický Santa pod znovuoživeným jménem Santa Cruz Heckler – více v našem představení!

OUT FOR A RIP x RANSOM

Teď menší série motivačních videí, aby to člověka vyhnalo na kolo, i když není zrovna slunečno… Super heslo u tohoto videa zní: „Rain or shine, feelin‘ fine!“

Tempest

Tihle kluci se asi vysloveně těšili, až pořádně zaprší?!

Canada Day Loam

Kanadě, nebo severozápadnímu pobřeží USA sucho vysloveně nesvědčí! Tady to musí cákat!!!

TransAtlantis: A Journey Across the Azores

Trochu přeladíme a mrkneme se na to, jak hezké ježdění můžete najít na Azorských ostrovech!

Více fotek a povídání k videu: www.pinkbike.com

Continental Atherton MTB Race Team Launch

Závodící rodina Athertonů (Dan, Gee a Rachel) podepsali dlouho připravovanou smlouvu se značkou Continental, díky čemuž vzniká nová rodinná sestava Continental Atherton MTB Race Team.

Více info na: www.athertonbikes.com

Biggest Drops We’ve ever hit on Fatbikes: Downhill Fatbiking 2 at Highland MTB Park

Já vím, fatbiky už moc nefrčí, ona už ani není pořádná zima, tak proč by se tím měl u nás někdo zaobírat, že? Ale kouknout na to, jak se lze bavit v bikeparku na těchto tlustokožcích… Proč ne?

Building a Natural Wooden Arch Bridge with ONLY HAND TOOLS and Red Cedar (da Vinci bridge)

Tohle je skoro až meditační záležitost… Stavba lesního mostku za pomocí pouhých dvou rukou a pár ručních nástrojů.

PALBA BRNEM NA MTB KOLECH

„Naše enduro MTB kola jsme tentokrát vybalili v Brně, kde jsme začali na Špilberku a pálili to rovnou do centra. Dneska to tam padalo a dařilo se nám sázet jednu skvělou věc za druhou!“ BIKE O’Clock