reklama

reklama

Pondělní Videonálož BnR #43_2019 | Tak už i já mám 29er!!!

Čas od času se vracívám k jednou „bonmotu“ našeho pana prezidenta, (nebudu radši vtipkovat o jeho „odpočinku v nemocnici“, že), který zní: „Jen blbec nemění názory!“ Ač bych to v jiných případech nejspíš neřekl, tak zde s ním musím souhlasit! Jelikož člověk se neustále učí, svět se vyvíjí a věci se mění, máte-li přitom otevřené oči, pak není nic špatného na tom, když svůj názor, společně s vývojem tu a tam pozměníte…

Ať jsme konkrétní a klidně i osobní! Takto jsem třeba já pozměnil či poupravil svůj letitý spíše negativní postoj ke kombinaci velkých kol a velkých zdvihů! Rozuměj k přítomnosti průměru 29“ na čemkoliv, co má více jak 130-140 mm, tedy primárně na enduro kolech! Klidně zalistujte testy na BikeAndRide.cz nějaký rok zpět a pokud narazíte na recenzi 29“ stroje s vyšším zdvihem, tak se zde ve většině případů doberte mého závěru ve smyslu:

„Ano, 29“ není špatná cesta, velká kola mají řadu výhod v situacích X a Y, když na to přijde a když jim dám co potřebují, tak mě vlastně baví! Ale obecně se stejně přikláním k tomu, že pokud by šlo o moji osobní volbu, tak sáhnu prakticky vždy po srovnatelném kole postaveném na střením průměru 27,5“! Devětadvacítky jsou možná rychlejší a stabilnější, sedmadvácy jsou ale hravější a vyžadují vyšší míru zapojení pilota, a to co mě baví!“

reklama

Včera a dnes

Ok, tohle jsem říkal včera a jak je to dnes? Dnes musím uznat, že se situace poněkud změnila. Evidentně jak ta vnější, tak i vnitřní, což vám rád vysvětlím… Vnější situací mám na mysli podobu a zejména pak geometrii, posedy a celkovou funkčnost moderních devětadvacítek s vyššími zdvihy, kterou lze jen těžko srovnávat s koly stavěnými na tomto průměru před pouhými několika lety. Vnitřní změna pak souvisí s posunem mého vlastního pohledu na věc…

Jako demonstrace rozdílu může v první řadě posloužit už jen úhel hlavové trubky, kdy bude nejlepší použít pár praktických příkladů. Vzpomenu-li na své asi prvotní setkání s Endurem 29 (Specialized Enduro 29 v roce 2013, model 2014), tak tehdy měl tento bike hlavu 67,5°, k čemuž jsem napsal: „…pro srovnání Enduro 29 má hlavový úhel 67,5°, což je na papíře příjemně málo. Pokud byste se mě ale zeptali na můj osobní odhad před tím, než jsem si tento údaj našel v tabulkách, tak bych jej tipoval tak na 68°, možná 69°.“ Tehdy jsem jej porovnával s Endurem 26“!!!

To ale byly prostě první pokusy s kombinací velkých kol a vyššího zdvihu, které zkrátka a dobře chtěly svůj čas. Dalším příkladem, bližším dnešní realitě, budiž moje porovnání Specialized Enduro 29 s mým, tehdy osobním, Endurem 650b. Píše se leden 2017, moje tehdejší Enduro 650b má hlavu (na svou dobu radikálních) 65,5° a Enduro 29er rovných 66°.

Poslední příklad z minulosti, co mi tak vytanul na mysli, může představovat EVIL Wreckoning (testováno v únoru 2018), kdy jsem tento stroj, nejen já, považoval za „Enduro Monster Truck“, už jen pro kombinaci 29“ a 160 mm zdvihu. Pokud přitom mrkneme do tabulky geometrie, i v tomto případě pak najdeme dvě možnosti díky systému pro změnu základních úhlů, kde poloha LOW nabízí 66,1°, druhá možnost X-LOW 65,5°! Ó, jak radikální!!!

www.instagram.com/bikeandride.cz

Kam až to zašlo?

Docela daleko! Koukněme třeba na minulý týden, v rámci prvních dojmů prakticky představený Giant  Reign 29, kde najdeme jako standardní (neměnnou) hodnotu úhlu hlavy údaj 65° při 160mm zdvihu vidlice. O něco méně radikální je třeba Canyon Strive CFR 29 (65,6°/67,1° – DH/XC mód, vidlice 170 mm), opačným příkladem je, po stránce geometrie tradičně radikální Yeti, kde u modelu SB150 najdete úhel hlavy 64,5° (vidlice 170 mm)!

Celým tímto dnešním rozborem přitom vlastně směřuji k jasnému cíli, kterým je prvotní odhalení mého nového osobního stroje pro sezónu 2020, jímž je GT Force Expert 29! Jak si přitom možná vybavíte z prezentace GT MY2019 či z testu sesterského modelu GT Sensor 29, tak jsou tato kola vybavena otočnými kameny Flip-chip, jejichž pomocí lze snadno měnit základní úhly, a tak i charakter celého kola.

Ať už se tedy konečně dobereme k meritu věci! Moje GT Force 29 „startuje“ na úhlu 65,1° (pozice HIGH), ale umí se dostat až na 64,6° (pozice LOW), což je podobně radikální jako u Yeti SB150! Zdvih vidlice je zde přitom shodných 170 mm. Více v tabulkách na webu gtbicycles.com!

www.instagram.com/bikeandride.cz

O co zde tedy od začátku jde?

Asi o zdůraznění posunu, o vypíchnutí změn, které se udály za posledních řekněme 5-6 let (od modelového roku 2014, po modelové roky 2019/2020). A to se dnes bavíme jen o úhlech hlavy, přičemž se samozřejmě mění i mnohé další faktory. Každopádně výsledek je ten, že dnes se na devětadvacítkách dají jezdit ještě větší pekla než dřív, zároveň ale tato kola nebývají tupá či ospalá, ale naopak je i s těmito značně položenými monstry zábava.

Ale ono to bude do značné míry dáno i tím, že si člověk postupně zvyká, v mém případě testovacího jezdce se musí s velkými koly srovnávat (chtě nechtě) stále častěji a častěji. Postupně tomu tak přicházím na chuť, hledám své způsoby soužití s většími obručemi, hledám nové výzvy, zkouším nové věci, užívám si ten rozdíl. Beru to vlastně pragmaticky také tak, že se zkrátka a dobře bude devětadvacítka za rok prodávat mnohem snáz něž kolo na menším průměru!

PS: GT Force 29 jsem si pořizoval i proto, abych si u něj ověřil nakolik bude funkční, pokud mu dozadu nasadím 27,5“ kolo a udělám si z něj mullet bike (29/27,5“ – P/Z |Zde se asi bude hodit Flip-chip v poloze HIGH)

PS 2: Na GT Force 29 Expert jsem zatím strávil jedno odpoledne a moc mě bavilo! Už mám pár fotek a něco málo postřehů, abych byl schopen, ideálně tento týden, sepsat své tradiční „První dojmy“…

PS 3: Kdo by měl zájem o můj letošní stroj (Lapierre Zesty AM 4.0 FIT 27,5“), zkuste napsat na mail stepan(zamotanej)bikeandride.cz nebo třeba přes Facebook BikeAndRide.cz, a jistě se nějak domluvíme. Jen jej ještě postupně vracím do původního stavu a vybavení…

reklama

Eberspächer X Danny MacAskill – Control Your Climate | 2019

Začněme pro dnešek s trochou propagačních videí… Nevím přesně co má na starosti společnost Eberspächer, ale nápad na bikové zpracování komunistického hesla „Poručíme větru, dešti…“ se mi dost líbí!!!

While We’re Here – Featuring Jeff Throop and Rachel Strait

Snad vás úplně neminulo nedávné představení elektrických novinek GT Pantera GT-E a Force GT-E, k čemuž patří i toto emotivní video. Příběh je prostý, Jeff Throop, otec závodnice Rachel Strait (jejím mužem je Kyle Strait, který v pátek opět startuje na Red Bull Rampage), měl v roce 2018 nehodu na motorce, po níž zůstal šest týdnů v bezvědomí a zlámal si u toho hromadu kostí v těle. Jakmile se dal trochu dohromady, tak chtěl znovu začít jezdit na kole, což mu jeho dcera, i díky novince GT Pantera GT-E pomohla uskutečnit! ✌ 👍

Spoke Tales: One Week In Paradise with Wyn Masters, Noga Korem, Tyler McCaul and the GT Crew

Rachel Strait v trochu jiném světle…

FORCE GT-E – So Much Fun It Should Be E-Legal

Ať to máme komplet. Video k představení GT Force GT-E!

Urban Riding Roadtrip in Germany – Fabio Wibmer

Jeden „krátkometrážní“ snímek, kde Fabio řádí v různých městech Německa.

Find Focus: The 2020 Norco Optic and Bryn Atkinson

Kanadské Norco představuje novinku – lehkou trailovou raketu Norco Optic (29“, 140/120 mm zdvihu – P/Z).

Fotky a příběh k videu na: www.pinkbike.com

Více o kole na webu: www.norco.com/../optic-carbon  *Pozor, stránka hlásí, že Norco Optic se (zatím) neprodává v ČR, tak si přepněte region na USA nebo tak něco…

EVO BIKE PARK JAM 2019 by Hutchinson

Pořádné polety!!!!

Christina Closes the Whistler Bike Park

reklama

**CZECH MADE**

ONE DAY IN VERBIER

Dnes nás Michal Prokop vezme na výlet do švýcarského Verbieru, kde, jak sám říká, mu zdejší scenérie skoro až braly dech a ježdění bylo také skvělé!

HOLD ON – Petr Vinkler

Když se nejmenujete Tomáš Slavík, ale máte rádi 4X a chystáte se pokořit největší gap na trati JBC 4X Revelation!

Díky za další „čtenářské video.“ Klidně posílejte další 🤘

**BONUS**

MY DREAMGIRL _ Antoine Ringenbach

Jak nejlépe zaujmout děvče snů? Přeci svým uměním na kole!!!

Claire Buchar Feeds the Soul in Crested Butte

Holka začínala s kolem hlavně proto, že potřebovala vypnout, vypadnout do přírody, vybít energii, stress či vztek… A dnes???!!! RESPEKT!

Camille

Pokračujeme v trendu: „Když holky diktují!“

Rampage 2019 day 0 – 2

Už je to tu zase! Rampage startuje za pár dní (pátek 25. 10. 2019 – více info a online přenos na webu www.redbull.com/../rampage). No a takhle se chystá Cam Zink! 🤞

Tak co, zazáří letos „mladé pušky“, nebo jim dají na frak ostřílení matadoři jako je Cam, Andreau, Kyle, Kurt a další???

KAPITÁN DEMO – Kdo to má (OFFICIAL VIDEO)

Kdybyste si pak třeba k obědu chtěli dát Lajnu, nebo Lajnu 2!!! 😜