reklama

reklama

Saalbach Hinterglemm – rakouský evergreen

U řady bikerů patří Saalbach do repertoáru každoročně navštívených destinací, a to z důvodu například délky trailů, panoramat, možnosti projet si i nebikeparkové traily atd. V neposlední řadě sem jezdce láká bikové safari, kdy za jeden den mohou využít 5 různých lanovek, čímž pokoří slavnou Big 5. Díky kartičce Joker Card máte navíc všechny lanovky zdarma!

Text: Andrea Drengubáková / Foto: Tom Rucký

Z údolí se na kopce dostanete buď dvěma lanovkami ze Saalbachu, nebo dvěma z Hinterglemmu, přičemž obce jsou propojené cyklostezkou Glemmtal Radweg.

Protože jste mě v reportu před dvěma lety málem ukamenovali, že jsem byla v Saalbachu a nezkusila Hacklbergtrail, vyrazila jsem na něj tentokrát raději jako první J Pro ty co neví: Na Hacklbergtrail je potřeba se nejprve vyvézt ze Saalbachu lanovkou Schattberg X-Press a následně si vyšlápnout výživný stoupák na Westgipfel. Je to ale jen nějakých 15-20 minut a za trail se to rozhodně vyplatí 😉

Úvodní část Hacklbergtrailu se vine v bezlesé krajině, díky které máte neustálý výhled na alpská panoramata, takže stojí za to si sem tam zastavit a pokochat se. Trail v této části není nijak náročný, je relativně vyhlazený a nepotýkáte se tu s žádnými kameny ani kořeny. Zkrátka plynulá jízda takřka po vrstevnici, kdy máte tendenci nadšeně zpívat „Life is a highway, I wanna ride it all night long..!!“

reklama

Druhá polovina vede částečně i lesem, takže je potřeba přehoupnout se místy přes nějaký ten kořen, vše je ale bez problémů jetelné. Hacklbergtrail je dlouhý celkem 5,5 km, trvá zhruba 35 minut a je poměrně jednoduchý, takže si ho může vyzkoušet i méně zkušený biker. Viděli jsme, že to tu jel na pohodu i nějaký důchodcovský pár ;-). Kdo má rád pomalejší technické pasáže plné výzev, tenhle trail nebude pro něj úplně to pravé ořechové.

Hacklbergtrail se kousek nad dojezdem do údolí napojí na Bucheggtrail, který je široký a skládá z nenáročných klopek a terénních vln. Jednoduchost trailu sice trošku nudí, ale na dojezd po dlouhém sjezdu je to možná i na místě.

Kromě Schattberg X-Pressu vyváží ze Saalbachu obvykle ještě lanovka Kohlmaiskopfbahn, letos ji ale, kvůli výstavbě nové lanovky, supluje lanovka Schönleitenbahn, kterou najdete při cestě z města ven, takže je potřeba jet kousek po cyklostezce Glemmtal Radweg. Na tratě spouštějící se z vrcholu Kohlmaiskopf se tedy musíte dostat po Wurzeltrailu, což je – jak německý název napovídá – trail plný kořenů a vede spíše mírně do kopce.

Nám se nechtělo šlapat až na vrchol Kohlmaiskopf na Panorama trail, takže jsme sjeli do mezistanice, odkud se do Saalbachu v plynulých zatáčkách kroutí Milka Line. Milka je ze všech tratí nejpříhodnější trail pro případné začátečníky, protože je z většiny vyhlazená, nezahrnuje žádné prudké úseky, jen klopenky a terénní vlny. Jediným škraloupem na Milce jsou trochu rolety ve spodní části.

Mezi další klasické bikeparkové lajny patří X-Line ze Schattbergu v Saalbachu, dále B-Line a Pro Line z Reiterkogelu a Z-Line z mezistanice Zwölferkogelbahn v Hinterglemmu. B-Line jsme si projížděli dva roky zpátky a neurazila, ani nijak nezaujala – šlo o jednoduchý sjezd vhodný na rozcvičení se pro začátek dne. Tentokrát jsme tedy rovnou z lanovky zamířili na Pro Line, která startovala jakýmsi „bikovým sítem“ v podobě kamenného dropíku.

Na Pro Line se sice jezdí i větší sjezdové závody jako třeba Evropský pohár, nejde ale o nic nejetelného. Oproti ostatním zmíněným tratím se akorát přidají kořeny a možnosti asi všech druhů skoků od dřevěných dropů, přes dvojáky až po nějaké menší lavice či seskoky. Vše se dá samozřejmě objíždět.

Kompromisem mezi B-Line a Pro Line je hinterglemmský sjezd Z-Line, který může lahodit širšímu spektru riderů. Lajna totiž opět nezahrnuje žádné technické prudké sjezdy ani kamenité nebo kořenovité úseky, spíš se nahodile vlní v klopenkách nebo vysokých a pohodově stavěných dřevěných wallridech.

Z-Line je mi docela sympatická malými hravými „skůčky“, které jsou spíš „for fun“, než že by se tu člověk musel k něčemu odhodlávat. Trať je zpestřená dřevěnými lávkami a jednou dřevěnou lavicí, která se nám ani jednou nepodařila přeskočit čistě, ale trošku jsme na ní krotili splašeného koně J Snad příště! 😉

Saalbach Hinterglemm se mi líbí především z pohledu „safari-bajkování“, kdy za jeden den můžete dát s Leogangem slavnou „BIG 5“, tedy 5 lanovek a oblast de facto procestovat. Co se týká tratí, chybí mi tu místy trochu víc „akce“, respektive často jsou tu hluché úseky, kdy jen drncáte rukama. To je ale možná daň za požehnanou kilometráž tratí.

Tip na ubytování

Ubytovaní jsme byli v hotelu Eva v centru městečka Saalbach, který disponuje prostornými pokoji a je přívětivý i pro cyklisty, takže hned vedle kolárny najdete sprchy na kola i s kartáči. Po celodenních aktivitách můžete využít wellness s bazénem, saunami a teráskou na opalování.

V rámci ubytování v hotelu Eva jsme obdrželi tzv. Joker card, díky které jsme měli všechny lanovky v okolí zdarma. S Joker card máte dále zdarma například pendlbusy, vstup do aquaparku, do skimuzea nebo na minigolf v Hinterglemmu. Na další atrakce v okolí pak získáte zvýhodnění, viz https://www.saalbach.com/en/summer/joker-card.

reklama

Saalbach Hinterglemm v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                                5 h 18 min
1 jízda na lanovku dospělí                                                     23 eur
Celodenní jízdné na lanovku dospělí                                     41 eur            
Provozní doba lanovky Reiterkogelbahn                               Každý den 9:00 – 16:30
Provozní doba lanovky Zwölferkogelbahn                             Každý den 9:00 – 16:15
Provozní doba lanovky Schönleitenbahn                               Každý den 9:00 – 16:00
Provozní doba lanovky Schattberg X-Press                           Každý den 9:00 – 16:15
Ubytování                                                                               www.evahotels.com 
Webové stránky                                                                      www.saalbach.com

V Saalbachu jsme sedlali kola Ghost FR AMR 8.7 a Lapierre Overvolt Carbon AM 900 Team, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. Videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a Samsung a v batůžku nechyběla svačina v podobě tyčinek Bombus.

Text: Andrea Drengubáková / Foto. Tom Rucký