reklama

reklama

HIRZL GRIPPP™ – S klokanem na dlani! | Test rukavic

Existuje sice určitá skupina jezdců, kteří preferují holé dlaně před použitím rukavic, v MTB obvykle dlouhoprstých, jejichž přístup ale dost dobře nechápu?! Rukavice nejenže chrání naše dlaně v případě pádu, ale rovněž pomáhají s komfortem úchopu, jakož i s jeho jistotou. V případě rukavic HIRZL GRIPPP™ to platí dvojnásob.

Dokážu pochopit, že někteří nechtějí přidávat extra vrstvu mezi své dlaně a gripy v domnění, že bez prostředníka bude jejich kontakt s kolem pevnější, jistější a citlivější. Tedy, že jejich dlaně budou lépe vnímat sebemenší chvění v jejich stroji a umožní jim letět dále, výše a bůh ví kam vůbec?

Všimli jste si, že bez rukavic člověk nejčastěji vidí různé skokany, letce, freeridery a podobné blázny, třeba i účastníky Red Bull Rampage, kteří by své ruce měli chránit o to více? K tomu, proč tito jedinci odmítají rukavice, mám snad jen jedno prosté vysvětlení:

Zřejmě zatím nezkusili klokaní kůži HIRZL GRIPPP™!

HIRZL GRIPPP™ Light FF
HIRZL GRIPPP™ Force
HIRZL GRIPPP™ Tour FF

Pozor na marketingová hesla a absolutní pravdy!

Musím vás upozornit, že teď budou chvíli zaznívat věty a prohlášení, jaké by se hodily spíše do marketingových materiálů a prezentačních powerpointů než do objektivního testu. Přesto výsledky mých dlouhodobých zkušeností hovoří jasně:

Klokaní kůže rukavic HIRZL GRIPPP™ je neskutečně jemná, tenká a natolik dokonale přilne k vašim dlaním, až budete mít pocit, že je to přirozená součást vašeho těla, navíc opatřená dokonalou protiskluzovou úpravou!

Klišé jako blázen, což? Problém je ale ten, že je to pravda!!! Rukavice HIRZL GRIPPP™ vozím již od podzimu minulého roku, střídám tři různé modely, plus jsem v zimě využíval jeden další zateplený a místy jsem je kombinoval s rukavicemi konkurenčních výrobců. Výsledek je přitom takový, jak hlásá citát o kousek výše.

Neříkám tím, že by mi cokoliv jiného přišlo nyní nepoužitelné, tak tomu rozhodně není, ale laťka, kterou nastavuje HIRZL GRIPPP™ je sakra vysoko, nebo spíš úplně jinde…

HIRZL GRIPPP™ Force

Pozor na vedlejší účinky

Když si totiž zvolíte správný model a velikost (já mám všechny modely velikosti L, zimní rukavice pak XL a jsem spokojen), pak se s nimi skutečně budete cítit, jako by použitý klokan tvořil vaši druhou kůži. Tento efekt není bez „vedlejších účinků“. Předně je třeba poznamenat, že se na prví dojem klokaní kůže na vaši dlaň dost těsně přilepí, obvykle po zahřátí pár minutami jízdy, což je zprvu hodně zvláštní pocit. Vlastně mě ani nenapadá, jak jej správně popsat. To budete asi muset zkusit.

Z určitého úhlu pohledu je tento „lepený spoj“ nepříjemný, protože na něj nejste zvyklí. Jakmile ale dáte rukavicím HIRZL šanci, zjistíte, že je takto těsné spojení spíše přínosem a de facto cílem, než-li nedostatkem. Proto se ostatně jmenuje jedna z technologií aplikovaných na koženou dlaň GRIPPP™. Vysokou přilnavost, tedy grip, pocítíte nejen mezi rukavicí a řídítky, ale i mezi dlaní a kůží rukavice. Díky tomu je toto spojení maximálně jisté a spolehlivé.

Klokaní kůže s hroší kůží?!

Na vaší kůži nalepená klokaní kůže pak dokáže zprostředkovat či přesněji řečeno přenést maximální množství informací putujících od gripů do vaší dlaně, díky čemuž máte pocit dokonalé kontroly, dokonalého spojení s kolem. Jistota tohoto spojení je o to výraznější, pokud si vyberete model s hladkou dlaní bez gelů, vystýlek a jiného druhu polstrování (např. Light FF).

Samozřejmě zde hodně záleží na vkusu, na zvycích a způsobu použití kola. Já sám jsem vždy preferoval minimalistické hladké dlaně rukavic před variantami s výrazným polstrováním, které sice přidá na komfortu, na přesnosti ovládání ale na oplátku něco ubere.

HIRZL GRIPPP™ Force (test GT Zaskar 29 Carbon Expert)

Jisté za sucha, jistější za mokra!?

Jako zástupce rukavic HIRZL GRIPPP™ s hladkou dlaní mám doma k dlouhodobému užívání zejména model HIRZL GRIPPP™ Light FF, což je taková letní minimalistická verze, která mi ale sedí snad nejlépe ze všech ostatních. Jako druhou variantu k nim mám model HIRZL GRIPPP™ TOUR FF (Full Finger – dlouhé prsty). Tedy rukavice, které již jsou obohaceny o určitou dávku polstrování a jejichž střih je celkově komplikovanější. Než se ale dostaneme k bližšímu popisu jednotlivých modelů, zůstaňme ještě chvíli v obecné rovině.

představení rukavic HIRZL GRIPPP™, které jsme na BikeAndRide.cz publikovali na podzim roku 2017, zaznívá, že technologie zpracování klokaní kůže pojmenovaná GRIPPP™ zaručí několikanásobně vyšší jistotu spojení s řídítky, konkrétně třikrát vyšší přilnavost povrchu rukavice za sucha a pětkrát vyšší za mokra. Co se týká suchých podmínek, pak můžu potvrdit, že protiskluzový efekt klokaní kůže, jejíž vnější povrch je opatřen zajímavým síťovaným vzorem, je vskutku mimořádný.

Vlastnosti za mokra se mi vlastně příliš dobře vyzkoušet nepovedlo, a to ani za celou zimu. Tedy pokud si odmyslím situace, kdy člověk odhrnuje z cesty větvě s mokrým listím, sáhne na mokrou závoru a tak podobně. V takových případech, kdy rukavice zmokne, se pocit jejího přilepení na tělo snad ještě umocní. Pravdou je, že takto lehce mokré, či řádně propocené rukavice HIRZL GRIPPP™ na řídítkách rozhodně nekloužou, naopak se za mokra lepí snad ještě více než za sucha.

HIRZL GRIPPP™ Tour FF (test CANYON Spectral AL 6.0)

Můžu je vůbec prát?

Když už jsme u spojení přírodní kůže a vlhkosti, připomeňme, že značka HIRZL používá i druhou unikátní technologii nazvanou SOFFFT™, která použité klokaní kůži zaručuje trvalou jemnost a měkkost. I při znalosti tohoto faktu jsem se ale trochu bál, co to s rukavicemi udělá, když se výrazně namočí nebo když se vyperou. Možná si vybavíte z dětství, jaké to může být peklo, když vám ztvrdnou zmáčené kožené rukavice! Vzpomenete si, jak je člověk mastil indulonou nebo podobným krémem, postupně je rozhýbával, aby se daly znovu použít a přitom nepopraskaly?

Nic podobného se mi s produkty HIRZL GRIPPP™ nestalo, až jsem začal přemýšlet, jak je to vlastně s jejich praním? Neztvrdnou poté, co je člověk vymáchá v umyvadle? Nestalo se! Použil jsem dosti šetrnou metodu, namočil je do vlažné vody a přidal pár kapek mýdla a rukavice spíše vymáchal a vyždímal, než že bych je vysloveně pral. Do pračky bych je asi nerval!!! Poté jsem se je snažil pomalu sušit, bez vystavování přímému teplu a světlu.

*Přiznám se, že jsem je pro urychlení schnutí položil na palubní desku svého auta při cestě na focení s Kubou v naději, že uschnou, než dojedu na místo. Vzhledem k vysokým teplotám a suchu se tak skutečně stalo.

HIRZL GRIPPP™ Light FF (test Cannondale Jekyll 4)

Výsledek?

Nebudu tvrdit, že jsou teď zase jako nové, vozím je už dobře půl roku, takže všechna špína rozhodně nezmizela a na pár místech lehce mizící struktura povrchu kůže se také znovu neobjevila. Každopádně po vyprání rozhodně prokoukly, pach potu znovu po čase ustoupil vůni klokana a hlavně, jejich kůže neztratila nic ze svých původních vlastností! Plocha dlaně je stále příjemně jemná a měkká, po chvíli jízdy se zase krásně natáhla a vyrovnala (po ždímání v ruce byla lehounce zkrabacená) a vše je prostě skoro tak, jako na začátku.

Za mě tedy jednoznačně velká poklona rukavicím HIRZL GRIPPP™. Znovu opakuji, člověk si musí zvyknout na pocit hodně těsného spojení kožené části rukavice se svou dlaní. Zvyknout si na pocit, že se vám rukavice lepí na dlaně i když nejsou skrz na skrz propocené. Někdo by rovněž mohl namítat, že je u nových rukavic poměrně výrazná vůně (pro někoho možná zápach) kůže, ale to mi nepřipadá jako překážka, jen takový „status quo“.

HIRZL GRIPPP™ Light FF (test Whyte T-130 Carbon RS)

reklama

HIRZL GRIPPP™ Light FF

Nejjednodušším a nejlehčím typem rukavic, které se ideálně hodí do letošního extra suchého a teplého jara, je model Light FF. Jemná, vzdušná a zároveň i dostatečně pevná pletenina, či spíše síťovina, tvoří celou část svrchní strany. Doplněná je o bílou a trochu lehčí síťovinu po stranách prstů. Na palci najdeme microfleece pro otírání potu z čela, nad ním je nenápadný pružný pás z lycry.

Značně minimalistická je také dlaň tvořená výlučně klokaní kůží opatřenou technologií HIRZL GRIPPP™, která je zde tvořena z jednoho kusu bez zbytečných švů, překladů, vystřižených klínů a tak podobně. Kůže je zároveň protažena na boční stranu palce a ukazováčku, tedy do míst, kde dlaní svíráte řídítka.

Zespodu je ještě v místě zápěstí malé okénko s všitým plastovým dílem s logem značky, což je prvek sloužící pro usnadnění oblékání rukavice. Vše je pak zakončeno jemným pružným lemem.

Svrchní část modelu Light FF je maximálně jednoduchá, čistá a vzdušná.
Také dlaň ctí heslo jednoduchosti díky jednodílnému provedení. 

Minimalistický vzhled, minimalistický střih

Střih těchto rukavic je hodně těsný, což je v principu dobře, zároveň to ale lehce komplikuje jejich natahování. Máte-li suché ruce, jde to poměrně snadno, pokud si ale člověk rukavice sundá v průběhu jízdy a pak je znovu obléká (vlhké rukavice na zpocené dlaně), je potřeba postupovat opatrněji. Ono nejspíš záleží i na stavbě dlaně, kdy ta moje je dost široká, proto se mi rukavice natahují trochu hůře a musím věnovat zvýšenou pozornost postupnému navlékání, abych nepotrhal bílý lem.

Co se týká střihu, je minimalizmus patrný i v případě skromné délky těchto rukavic, které jsou poměrně krátké a končí na hranici dlaně a zápěstí. Je pak hlavně otázkou zvyku a potřeb jednotlivých jezdců, zda jim tento kompaktnější střih vyhovuje či nikoliv, zda si na něj zvyknou či nikoliv. Každopádně výraznější protažení přes zápěstí zde rozhodně nečekejte.

Zato si můžete vychutnat výraznou vzdušnost, lehkost a perfektní usazení rukavic HIRZL GRIPPP™ Light FF. Pokud třeba nejste příliš zvyklí na dlouhoprsté rukavice, či pokud vám jejich použití připadá v létě nesmyslné, zkuste jako první právě model Light FF, který dokonale odpovídá svému názvu.

Co se týká jistoty držení, chování kůže a tak dále, vše podstatné jsme si již řekli v úvodním textu, proto snad není nutné se opakovat. Člověk si jen musí zvyknout na pocit „kůže přilepené na kůži“. Přitom platí, že čím silněji svíráte řídítka, tím těsněji kůže rukavic přilne k vaší dlani. Pak už si jen užíváte neskutečně vysoké přilnavosti a jistoty úchopu.

Jak už jsem jednou zmínil, osobně mám rád rukavice s hladkou dlaní, proto je model HIRZL GRIPPP™ Light FF mnou nejčastěji používaný. Alespoň poslední dobou v suchém a teplém počasí. Pro notorické telefonisty jedna dobrá zpráva. Kůže na rukavicích je vodivá, proto lze jejich prostřednictvím bez problému ovládat dotykové telefony a jiná zařízení.

HIRZL GRIPPP™ Light FF – cena 935 Kč (velikosti: XS-XXXL –www.bikebrothers.cz)

HIRZL GRIPPP™ Light FF
HIRZL GRIPPP™ Light FF, Tour FF, Force FF – review

HIRZL GRIPPP™ Tour FF (2.0)

Druhým modelem, který dlouhodobě zkouším, je Tour FF, případně v nabídce značky najdete jeho lehce upravenou evoluční verzi Tour FF 2.0. I toto je velice lehká a špičkově odvětraná rukavice, která ale nabízí výrazněji komplexnější přístup k věci oproti minimalistickému modelu Light FF.

Z vrchní strany najdeme elastickou, lehkou a příkladně vzdušnou tkaninu opatřenou výrazným nápisem GRIPPP. Na palci je microfleece, prsty pak kryje kůže, tedy z části i z vrchní strany, po stranách je pružná látka na bázi lycry. Nejzajímavější oblastí je ale dlaň, která je na pár místech ergonomicky prostřižená pro lepší přizpůsobení sevřené dlani a úchopu řídítek.

Na vnější malíkové straně je více členěná plocha dlaně doplněna o středně velký gelový polštářek a polstrování najdete i v přední části u kořene prstů jako prevenci proti tvorbě mozolů. Hlavní plocha dlaně i část kůže kryjící prsty je navíc odlehčená a odvětraná řadou jemných kruhových otvorů či dírek.

Dlaň rukavic HIRZL GRIPPP™ Tour FF je výrazně složitější než u jiných modelů.
Najdeme zde polstrování, různé prostřihy, odlehčení, odvětráíní atd.

Oproti modelu Light FF je zde použito klasické stahování páskou se suchým zipem, opět v poměrně minimalistickém střihu, který končí přesně na hranici zápěstí. Díky tomuto prvku se rukavice Tour FF o něco snáze oblékají, než jak je tomu u Light FF, a to jak za sucha, tak i propocené nebo zmáčené.

Jistota spojení s rukou a jistota úchopu řídítek je i zde, díky unikátnímu zpracování klokaní kůže, skutečně špičková a maximálně jistá. Gelové polstrování není nikterak přehnané, naopak je poměrně střídmé, aby nepřekáželo, ale zároveň plnilo svou roli.

Vzhledem k mojí osobní preferenci čistě hladkých dlaní si na tento prvek musím vždy chvíli zvykat, ale to obvykle netrvá dlouho. Následně musím ocenit, že trocha polstrování navíc není rozhodně od věci, i když hodně záleží na tom, jak držíte řídítka či jaké máte gripy, případně omotávku. U tenčích a tvrdších gripů (omotávek) člověk více ocení přítomnost polstrování, u silnějších měkčích gripů se více hodí hladká dlaň.

HIRZL GRIPPP™ Tour FF 2.0 – cena 1429 Kč (velikosti: XS-XXXL – www.bikebrothers.cz)

HIRZL GRIPPP™ Tour FF
HIRZL GRIPPP™ Tour FF

reklama

HIRZL GRIPPP™ Force FF

Třetím modelem v pořadí, který mám možnost zkoušet (dnes se nebudeme bavit o zatepleném modelu HIRZL GRIPPP™ Thermo 2.0), je varianta nazvaná HIRZL GRIPPP™ Force. Jedná se o speciální model určený pro jarní a podzimní jízdy, kdy jsou lehké letní rukavice až moc tenké, teplé zimní zase až příliš zateplené. Rukavice HIRZL GRIPPP™ Force nemají žádnou extra izolaci, naopak jsou poměrně vzdušné, jejich horní část je přitom doplněná o výraznější plochy kůže. Liší se pak především prodlouženým střihem s výrazným neoprenovým lemem na zápěstí.

Pojetí jejich dlaně je bližší modelu Light FF, jelikož se jedná o hladkou, čistou a víceméně ničím nerušenou jednolitou plochu kůže. Pouze mezi palcem a ukazováčkem najdete vystřižený klín doplněný o pružný materiál, který je zde aby odstranil krabacení kůže při sevření dlaně – při úchopu řídítek. Co je poměrně zvláštní je vstup do rukavic, které se suchým zipem otevírají na malíčkové hraně ruky, nikoliv u palce, jak jsme běžně zvyklý.

Vypadá to jako detail, ale v praxi se člověk až diví, nakolik zvláštní mu najednou připadá postup oblékání rukavic. Zřejmě to bude mít své praktické odůvodnění, nevím přesně jaké? Během chvíle si na to zvyknete, ale při prvních pár jízdách možná budete kroutit hlavou a klást si otázky stylu: „Proč se ty rukavice oblékají jinak, než jsem zvyklý? Co je na nich vlastně jinak? Neoblékám náhodou levou na pravou a obráceně?“

Specialitou modelu HIRZL GRIPPP™ Force je výrazný neoprenový lem.
Dlaň je jinak víceméně jednoduchá, hladká bez zvláštních kudrlinek.

Teplotní extrém, standard, či komfort?

Z praktického hlediska se mi líbí pocit v těchto rukavicích, kdy mě těší jednak přítomnost čisté a hladké dlaně, jednak na mě pozitivně působí dojem pevně staženého zápěstí velkým neoprenovým páskem. Sice jsem párkrát narazil na skutečnost, že mi tento prodloužený střih úplně neladí s nošením sportovních hodinek, na které jsem si poslední dobou dost zvykl, ale i to se dá vyřešit a opět záleží zejména na zvycích a osobních preferencích.

Jako poslední bod bych přidal zkušenost z brzkého jara letošního roku, kdy bylo ještě poměrně chladno a já si vzal rukavice HIRZL GRIPPP™ Force na jeden studený trip, kdy jsem se místy brodil ještě ve sněhu. Nejsem zrovna zimomřivý typ, zejména co se týká rukou, proto jezdím většinu zimy v klasických celoročních rukavicích a po zateplených sahám jen výjimečně, až když skutečně mrzne.

Každopádně při zmíněné vyjížďce jsem zjistil, že zrovna tento typ rukavic se hodí do klasického jara a podzimu, nikoliv do zimy a mrazu! Ve větší zimě totiž klokaní kůže spíše chladí, než že by hřála a trvá jí déle, než do sebe absorbuje vaše teplo, které pak zase poměrně rychle ztrácí. Rovněž jemňounká pružná tkanina na bázi lycry, která vykrývá prostor mezi „pláty“ kůže na svrchní straně rukavic, velice snadno profoukne a pustí k vaší ruce více chladu, než byste si přáli.

Berte to spíš ale jako vysvětlení a upřesnění k zařazení těchto rukavic než jako jejich zásadní kritiku. Když si je totiž vezmete ve chvíli, kdy je venku něco mezi 10° a 20°C, oceníte jejich pevné stažení, pocit dobře chráněné ruky, jistý grippp a k tomu i pocit velice slušného odvětrání. Pro teploty okolo nuly nebo pod se tyto rukavice vážně nehodí, ale pro zmíněný tepelný rozsah řádově 10°-20°C se jeví jako ideální kandidát. Zejména v případě, že si oblíbíte jistotu a pocit dokonalého spojení s kolem, jaký poskytuje klokaní kůže upravená technologií HIRZL GRIPPP™.

HIRZL GRIPPP™ Force – 1429 Kč (velikosti XS-XXL – www.bikebrothers.cz)

HIRZL GRIPPP™ Force
HIRZL GRIPPP™ Force

*O lehce zateplených zimních rukavicích HIRZL GRIPPP™ Thermo 2.0 si nemá smysl povídat nyní, když nám za pár týdnů začíná léto. Na ně ještě přijde čas koncem roku, až teploty opět padnou k nule…

Více o rukavicích HIRZL GRIPPP™ najdete na mezinárodním webu hirzl.com kompletní sortiment nabízený v ČR, jakož i dostupnost a aktuální ceny hledejte na stránkách www.bikebrothers.cz

Foto: Štěpán Hájíček