reklama

reklama

Lékárna do každého batohu!

Lekarna - prvni pomocJak jsem si užil Rychleby na začátku letošní sezony jste si mohli přečíst již před časem. V reportu ze Superflow trailu jsem ale záměrně vynechal jednu příhodu, jelikož si osobně myslím, že stojí za to, abych jí věnoval samostatné pojednání.

Text a foto: Los Tomanos

Haló, halo, co se stalo?

Pouštím se po chvilce za kamarádem do jedné části Superflow. Hliněná stezka mi okamžitě vytváří úsměv od ucha k uchu a fakt si to začínám užívat. Tahle pasáž, jako snad skoro všechny, mě opravdu baví, a to jedu jenom „na oči“. Prostě pohádka, jak ta o červené karkulce.

Pohádka končí rychleji než…

…než jsem řekl „RockShox Lyrik!“ Dojíždím kamaráda, který zastavuje před zatáčkou. Myslím si, že je unavený a dává si oraz. OMYL! Jeden hup ho kopl víc, než čekal, noha sklouzla z pedálu a já teď koukám na docela slušně krvácející holeň! Platformy ji pěkně pocuchali, co teď s tím? V tenhle moment přichází na scénu moje lékárnička.
Lekarna - prvni pomoc

ANO!

Už třetím rokem vozím v batohu lékárničku. K tomu mě přitom nevedlo žádné vlastní zranění anebo „přivolávání úrazů“. Spíš zvyk a snaha předcházet problémům: „Co až se stane to anebo ono.“ Takže vozím lékárničku. V batohu má své místo, skoro nic neváží a místa taky moc nezabere.
Lekarna - prvni pomoc

Z čeho jsem vycházel?

Před pár lety jsem si šel koupit klasickou velkou lékárničku do auta a při jejím vybírání jsem narazil na malou MOTO lékárničku. Jedním okem jsem mrknul na soupisku materiálu, druhou na cenu (cca 80 Kč) a bylo rozhodnuto! Doma jsem vyndal masku pro umělé dýchání a dobalil pár dalších propriet. Tedy víc než míň, ale to ničemu nevadí, mám na to vše stylový obal.

Co sebou vozím?

Zde je základní soupis, který je dle mého ideální skladbou pro případy, „kdyby něco“

Izotermická fólie
Trojcípí šátek
Nůžky
Rukavice – sterilní a nesterilní
Náplast bez polštářku
Různé náplasti s polštářkem cca 6ks
Hotový obvaz s polštářkem
Hotový obvaz bez polštářku
Gumové škrtidlo
Jodisol
Lekarna - prvni pomoc

A pár tobolek, které mně osobně vyhovují. Hodí se obzvlášť, když jedete třeba na dva dny někam na hory.

Fenistil – na štípance a spáleniny
Paralen – kdyby mě zastihla teplota na horách
Endiaron – všichni víme na co
Ibalgin Rapid
Nimesil – kdyby Ibalgin nezabral

Vypadá to možná jako dlouhý seznam, ale ve výsledku lékárnička mnoho místa nezabere a skoro nic neváží. Stačí si jednou koupit nějaký vhodný základ, postupně jej doplnit a pak už jen může ležet na dně batohu „pro strýčka příhodu.“
Lekarna - prvni pomoc

Něco z praxe – jak jsme zasahovali na Rychlebech

Aby měl náš příběh nějaký konec a abychom názorně demonstrovali, nakolik praktická může taková lékárnička být, podělím se s vámi o svůj postup v rámci první pomoci kamarádovi.

Ošetření:
Opláchnout poraněné místo vodou
Otřít od krve
Náplastmi ránu stáhnout (namísto šití – jehlu a nit nevozím, nejsem Gaspi, abych se zašíval sám někde v divočině 🙂
Převaz obvazem s polštářkem, aby náplasti nešli dolů s potem a netekla další krev, nedostal se tam bordel a aby Marek vypadal hustě!

Dole v centru dostal septonex, zahopsal si, a protože se už jelo dom, nechali jsme ránu dýchat.
Lekarna - prvni pomoc