Singltrek získal ochrannou známku – rozhovor
O Singltreku pod Smrkem a jeho duchovním i faktickém otci, Tomáši Kvasničkovi, bylo popsáno mnoho papíru a mnoho webových stránek. Často v negativním světle. Tomáš se ale nevzdává a spolu se svým týmem úspěšně pokračuje v budování svého díla. Nyní vyhrál jednu zásadní bitvu – byla mu přidělena Ochranná známka na značku Singltrek!
K jejímu získání vedla dlouhá a trnitá cesta, ale podařilo se! Vyšlo to stejně, jako celý projekt Singltreku pod Srkem, kteří tolik lidí zatracovalo a dnes se do Frýdlantského výběžku sjíždějí skoro každý víkend stovky cyklistů bez ohledu na úroveň, schopnosti a vybavení. A odjíždějí nadšení, stejně jako my. Pokaždé, když na stezky pod Smrkem zavítáme:
Testování AGang
Singltrek pod Srkem 2012
Výlet na Singltrek a Ještěd
Získání ochranné známky umožní celému projektu Singltreku snáze expandovat do dalších míst naší domoviny, což znamená více zábavy pro více vyznavačů terénní cyklistiky. Samozřejmě, Singlrek není tím jediným, co u nás máme, ale můžeme být na něj hrdi. Více již ale o celé problematice pohovoří Tomáš Kvasnička, kterého jistě není třeba představovat…
ROZHOVOR – TOMÁŠ KVASNIČKA
První otázka, která by napadla snad každého, kdo se o dění okolo Singltreku zajímá, zní – Proč je pro tebe a tvůj projekt tak důležité vlastnit ochrannou známku na výraz Singltrek?
„Získání ochranné známky je v určitém směru naplněním našeho několikaletého snažení poskytnout našim partnerům, pro které budujeme destinace na klíč, dostatečně silnou garanci kvality stezek a doprovodných služeb. Ochranná známka bude zároveň chránit uživatele před záměnou s nekvalitními či amatérskými projekty, které se v ČR začínají postupně objevovat.“
Zní to logicky, přesto, co říkáš nařčení, že se v ČR snažíš vybudovat monopol na stavbu stezek pro cyklisty s cílem zlikvidovat ostatní stavitele a všechny „státní“ zakázky urvat pro sebe?
„Je to křivé nařčení. Já chci pouze zabránit tomu, aby se kdekdo oháněl pojmem Singltrek, aniž by jeho případné dílo bylo spojeno s garancí kvality uživatelského zážitku, která již začala být se Singltrekem spojována.“
O ochranné známce pro Singltrek se hovoří již docela dlouho. Proč se to celé tolik protáhlo?
„Proces registrace ochranné známky je poměrně zdlouhavý. Především ale moji žádost o ochrannou známku účelově a ve vzájemné koordinaci zdržovali lidé, kteří se zmocnili organizace ČeMBA a jeden narušovatel, který se v SpS i jinde snažil nepatřičně kapitalizovat (napakovat se, pozn. red.) na práci mého týmu.“
Je pro vás dostatečnou satisfakcí získání známky nebo hodláš podniknout nějaká protiopatření?
„Získání ochranné známky pro nás znamená začátek tvrdé práce na značce Singltrek. Mimo jiné ji musíme chránit před pokračujícím narušováním, jinak by naše práce přicházela vniveč. Proto můj právní zástupce bude nyní žádat výše zmíněného narušovatele, provozovatele libereckého obchodu Red Eight, aby nám předal doménu www.singltreky.cz a FB profil singltreky.cz. Podobný postup budeme aplikovat proti dalším drobnějším narušovatelům.“
Nemyslíš, že to bude boj s větrnými mlýny?
„Vlastnictví ochranné známky nám dává poměrně účinné nástroje. Věřím, že narušovatelů mého duševního vlastnictví bude postupně ubývat a že postupně vybudujeme stabilní partnerství se subjekty, pro které budeme moci rozvíjet MTB destinace světové úrovně.“
Co pro vás a pro Singltrek jako takový znamená ochranná známka nyní a v budoucnu?
„S ochrannou známkou budeme nakládat jako se značkou a standardem kvality shodné úrovně, jakou jsme vybudovali na Singltreku pod Smrkem. To mimo jiné znamená, že nebudeme poskytovat licence drobným stavitelům, kteří budují své varianty stezek v nedostatečné kvalitě projektu či zhotovení a v příliš malém rozsahu.“
Jakým způsobem hodláš v praxi zaručit onu vysokou kvalitu finálního díla, tedy především pak lesních stezek?
„V tomto směru budu spoléhat především na schopnosti a zkušenosti mého týmu. Spolu s kolegyní Hanou Hermovou budu dál osobně projektovat nové stezky, stejně jako jsme již společně pracovali na Singltreku pod Smrkem. V náročných projektech či těžkých podmínkách budeme opět spoléhat na našeho mentora Dafydda Davise. Singltrek je již dnes spojován s kvalitou doprovodných služeb, můj kolega Petr Soška bude tyto služby dál rozvíjet tak, abychom je mohli v souladu se získanou značkou dodávat našim partnerům.“
Jak se podle tebe v dohledné době rozšíří koncept Singltreku v Čechách? Co můžeme jako bikeři očekávat, na co se těšit?
„Mojí vizí je společně s našimi partnery v ČR postupně vybudovat přibližně osm velkých destinací pod značkou Singltrek a dále pak až několik desítek sítí příměstských stezek téže značky. Je to ambiciózní cíl a bude nám trvat nějakou dobu, než se jej podaří naplnit, ale nadšení bikerů z našich stezek nás povzbuzuje do další práce.“
Neskromné plány, přesto ti(vám) držím(me) palce, ať se dílo podaří.
Závěr
Nikdo neříká, že by Singltrek měl být jedinou formou terénní cyklistiky u nás, rozhodně je to ale zajímavá a evidentně populární alternativa, jak dokazuje vysoká návštěvnost Singltreku pod Smrkem. Jedná se o poměrně návykovou záležitost a hlavně, zábavu, která je pro každého. Je super potkat na stezkách rodinku s dětmi a klidně jet chvíli za nimi. Pozorovat, jak se ten malý špunt statečně pere s vlnící se stezkou. Kdo by v takových chvílích spěchal…
**Chcete se k tématu vyjádřit obsáhleji? Mail na mě jistě na stránkách BikeAndRide.cz najdete. Rád uveřejním názor jiných, klidě i v samostatném článku.