reklama

reklama

Rocky Mountain Reaper Powerplay 26 – Zaslouží si děti motor?

Elektrická horská kola se na nás poslední roky valí jako tsunami snad ze všech stran. Jenže fakticky se jedná jen o dospělé eBiky, jelikož výraz „dětské elektrokolo“ je skoro zapovězeným termínem. Co když se ale tenhle nápad uchopí za správný konec a vytvoří se unikátní stroj jako je Rocky Mountain Reaper Powerplay?!

Pravdou je, že se obecný trend ve světě dětských kol ubírá spíše jinými směry a cestami, než že by se hromadně přemýšlelo nad tím, jak do dětského biku, ještě navíc fullu, narvat baterku a motor?! Už takhle často řešíme, že běžná dětská a juniorská kola jsou v poměru k hmotnosti malých jezdců sama o sobě příliš těžká, a to i bez motoru!

Když to vezmeme více ze široka, může být pro mnohé „rudým hadrem“ už jen představa pořizovat dítěti plně odpružené horské kolo, které rozhodně nebude levné, přitom z něj mladý jezdec (mladá divoška) brzy vyroste. „A to mi ani nemluvte o tom, jak rychle děcka svoje kolo zničí!!!“

reklama

Zabiják Reaper, úspěšný již od roku 2016!

Jak bylo právě naznačeno, už jen samotné třídě plně odpružených dětských kol se Rocky Mountain věnuje poměrně dlouho, konkrétně řadu Reaper zušlechťuje a rozvíjí již od roku 2016. Za tu dobu si tato kola vysloužila dost pozitivních ohlasů a stala se oblíbeným zbožím, minimálně ve své kategorii.

Základní (nemotorový) Rocky Mountain Reaper nyní existuje ve variantách s koly průměru 24“, 26“ i 27,5“. Při vyšší juniorské postavě se už skáče mezi nejmenší velikosti dospělých kol, která se také často otáčí na průměru 27,5“.

Nyní každopádně přichází druhá paralelní větev této řady, Rocky Mountain Reaper Powerplay, který je postaven na stejném technologickém základu, k němuž ale přidává nový, originální a primárně pro tuto třídu navržený motor Dyname S4 Mini.

Přičtěte si k tomu obecný rámový recept upečený tak, aby mohl jeden a ten samý základ fungovat s menšími 24“ koly, nebo s větším průměrem 26“ a nejspíš brzy pochopíte, že nový Reaper Powerplay rozhodně není prázdným „plácnutím do vody!“

Proč vůbec dětské kolo s motorem?

Asi všichni chápeme, že vzít dětský rám, narvat do něj třeba i jeden z těch slabších a lehčích dospěláckých motorů a příslušnou baterii, tak vznikne kolo těžké a nejspíš i přehnaně silné, pro děti ne zrovna dobře použitelné.

Na druhou stranu, pokud jste aktivní cyklistikou rodinou, jeden či více potomků pravidelně jezdí s rodičem a technicky jsou schopni zvládnout podobné věci jako jejich dospělé vzory, často můžete narazit na problém, že je budou delší a opakované výjezdy nudit, nebo příliš zatěžovat. Tím spíš, dojde-li na situaci, kdy má rodič vlastní eBike, což obvykle dopadá tak, že svého potomka do kopců tahá na laně.

Jasně, i to je cesta, navíc poměrně efektivní, ale zároveň lehce omezující, kterou nelze aplikovat vždy a za všech podmínek. Když si ale představíte, že má i mladý jezdec svůj vlastní, obratný, výkonný a snadno ovladatelný dětský eBike, pak se okruh společných výletů rázem znatelně rozšíří. A to ani nemluvíme o skutečnosti, že děti kola s motorem prostě baví, stejně jako nás dospělé!

*Při úvahách o novém kole Rocky Mounatin Reaper Powerplay je potřeba vzít v potaz také fakt, že značka Rocky Mountain pochází ze západní Kanady, kde jsou už jen jezdecké možnosti o dost jiné než u nás. Každopádně ani v naší domovině není o různé zábavné trail parky nouze, proto by mnohé argumenty vyřčené z „kanadského křesla“ mohly účinně zarezonovat i v ČR!

Jeden rám, dva rozměry

Jednou z řady zajímavostí, už jen celkové koncepce kol Rocky Mounatin Reaper Powerplay, je jejich „modularita“, tedy určení pro kola dvou různých parametrů (24“ a 26“). Je sice nutné přiznat, že pořídit vstupní Reaper Powerplay 24 a poté jej, až potomek povyroste, předělávat díl za dílem na verzi 26 není zase tak snadné a přímočaré, jako vyměnit jeden model za druhý, ale i tato možnost se teoreticky nabízí.

Pro skutečnou optimalizaci jednoho a toho samého rámu (rozdíl je vlastně je v laku) pro menší a větší průměr kol používá Rocky Mountain řadu prvků. Například hlavové složení s možností posunu +/- 10 mm, kdy to samé lze provést s délkou zadní stavby (Flip-chip). Dále menší Reaper 24 Powerplay používá kratší vidlici (RockShox Reba 120 mm / Reaper 26 RS Reba 140 mm), což zase kompenzuje podložka pod hlavou.

K optimalizaci pro jeden či druhý rozměr dále slouží Flip-chip na horním rameni (RIDE-2), a co se také liší je třeba délka klik (140/155 mm – 24“/26“), případně i zdvih teleskopické sedlovky (80/125 mm). Jak je tedy vidět, rám skutečně zůstává stejný, avšak se změnou průměru kol se mění celá plejáda komponentů a odlišné je také jejich nastavení.

Dokonalé zážitky pro děti

Jiná z oblastí, s níž si lidé z Rocky Mountain dost hráli a která také v posledních letech zaznamenala slušný vývoj a díky níž mohou vůbec vznikat kola jako je Rocky Mountain Reaper Powerplay, představuje nabídka dostatečně kvalitních a funkčních komponentů pro děti a jejich biky.

Ve výše vloženém promo videu jsou zmíněny třeba kvalitní pláště Maxxis s moderními vzorky Minion DHF a DHR, specifická řídítka a gripy (Rocky Mountain Jr – 640 mm) s gripy (SGD Slater JR Lock On) se záměrně zúženým průměrem (19 mm). Klíčové jsou také dostatečně nastavitelné brzdy Tektro HD-J285 s kratším dosahem nebo nižší hmotnosti jezdců uzpůsobené odpružení (RockShox Reba R – 140 mm / RockShox Deluxe Select – 170×35 mm).

Motor je tím, co oč tu běží – Dyname S4 Mini

Když jsem poprvé slyšel o novince Rocky Mounatin Reaper Powerplay, říkal jsem si, jaký pohon asi Rocky zvolil? Určitě ne velké a super silné Dyname 4.0, ale třeba nové lehké Dyname S4 Lite z nedávno představeného Instinctu Powerplay SL?

Samá voda! Rocky pro řadu Reaper Powerplay navrhl a vytvořil zcela nový a specificky konstruovaný a také optimálně laděný motor Dyname S4 Mini, který si tak trochu bere něco od obou existujících dospěláckých variant.

Základem je konstrukce se šlapacím středem usazeným přímo v rámu (jako u Dyname 4.0), ale ve výrazně menším, lehčím a také užším provedení (zde jistá inspirace u Dyname S4 Lite). Zachováno je unikátní měření intenzity zapojení jezdce odečítané z napnutí řetězu, stejně jako jeho charakteristické vedení „oklikou“ s dvojicí kladek schovaných pod plastovým krytem.

S tím do značné míry souvisí i konstrukce zadní stavby se zvýšeným hlavním čepem (tzv. Mid-High Pivot) podobně jako u dospělých Powerplay fullů Rocky Mountain.

Kolik dává Dyname S4 Mini

Důležité jsou rozhodně i parametry motoru Dyname S4 Mini, který nabízí točivý moment rozumných 40 Nm a špičkový výkon dostatečných 300 W. Tuto pohonnou jednotku doplňuje interní baterie s kapacitou 240 Wh, stejně jako přehledná kontrolní jednotka s velkým displejem Jumbotron a dálkové ovládání na řídítkách Micro Remote.

Když už se vrtáme ve specifikacích, dodejme, že k dětským eBikům Rocky Mountain se bude dodávat menší a pro použité baterie šetrnější nabíječka s výkonem 2A, samostatně dostupná bude verze 4A. Nové jsou pro Reaper Powerplay a Instinct Powerplay SL také robustnější nabíjecí konektory, „ať to vydrží i dětské zbrklé zacházení!“

Kapacita? Vystačí, než si vzpomenou na Roblox!

Někoho by mohla napadnout otázka, zda je kapacita 240 Wh dostatečná pro náležitě dlouhý dojed a výdrž? Pravda, toto číslo není zrovna ohromující, třeba když jej srovnáte s kapacitou u lehkých eBiků – Instinct Powerplay SL = 480 Wh.

Jenže ono je důležité si uvědomit, že použitý motor Dyname S4 Mini má snížený výkon (40 Nm a 300 W oproti 65 Nm a 550 W u Instinctu SL), tedy i nižší odběr. Zároveň dětské a dospělé kolo veze zcela jiný „náklad“. Ač není dětský Reaper vysloveně lehký jako pírko (reálná hmotnost 19,26 kg), jeho jezdec váží třetinu, nebo čtvrtinu toho, co jeho „tatík“.

Proto vlastně není důvod nevěřit výrokům z firemního videa, které srovnává dojezd dětského Reaperu Powerplay 26 s dospělým „plnotučným“ Rockym s baterkou o kapacitě 720 Wh. Vtipně to navíc korunuje hláška:

KID Mode

Na dětských eKolech, ale nově po aktualizaci i na dospělých modelech z řady Rocky Mountain Powerplay, najdete v MENU čerstvě přidanou položku KID MODE. Jejím prostřednictvím lze snadno vašemu dítěti omezit maximální rychlost dopomoci, nebo snížit nejvyšší dosažitelný výkon. Navíc lze přístup k této nabídce jednoduše zamknout heslem.

Specifickým „bonusem“ kol Rocky Mountain Powerplay je i skutečnost, že k jejich bližšímu ovládání není nutná žádná aplikace, jelikož se vše řeší přímo na kole přes displej Jumbotron a tlačítka Micro Remote.

Rocky Mountain Reaper 26 – Reálná obhlídka

Dnešní představení není jen o tom, že se přepisují údaje z tabulek a popisují technické specifikace z katalogu. Rocky Mountain Reaper Powerplay 26 mám dokonce fyzicky doma, abych si ho mohl zblízka prohlédnout, osahat, posadit na něj svoje děti. Jen bohužel nastupující zima a reálný věk a vzrůst mých potomků nenahrávají bližší dětské analýze v terénu. Škoda…

Každopádně kolo samotné je krásně zpracované, parádně vybavené a dle všeho nanejvýš funkční. Při bližší obhlídce vás překvapí už jen celkové špičkové zpracování rámu, řada stejných, nebo minimálně velice podobných dílů jaké najdete u dospělých kol Rocky Mountain, zkrátka celkově vysoká úroveň.

Zaměření na detail dokazují i specificky zúžená řídítka a tenké gripy odpovídající dětským rukám. Představec má ale klasický průměr, brzdové páky, řazení a další díly jsou doplněny o praktické podložky, proto případná přestavba na „dospělácká“ řídítka také nebude problém.

Zkušenosti a postřehy

Při detailní obhlídce rámu zaujmou i poctivé a místy slušně dlouhé sváry, třeba fascinující podélná housenka nad motorem, nebo naopak pocit krásně štíhlé konstrukce motoru, zejména při pohledu z levé strany.

Oproti dospělým modelům Rocky Mountain Powerplay je baterie v rámu usazená napevno, jištěna dvěma většími šrouby, aby v rámu nic nechrastilo. Motor sedí v samostatné (zespodu otevřené) kapse, střed a kliky jsou tedy pevně usazeny na hliníkovém rámu. Vše doplňuje moderní „Mid-High-Pivot“, který reaguje na specifickou konstrukci motoru.

I zde se totiž řetěz ovíjí přes pomocné kladky. Jedna se jej zlehka dotýká (zde se měří napětí řetězu rozhodující o dávkování síly motoru), druhá, očím rovněž běžně skrytá kladka, přenáší sílu motoru na řetěz samotný. Třetí, (doplňková) vnější kladka za převodníkem, jistí nekompromisní usazení řetězu, aby nespadl ani při největších rošťárnách.

Lehký není, zato dobře vyvážený

Z praktického hlediska je možná trochu šokující hmotnost 19,25 kg! Ale to už je zkrátka realita. Zároveň je třeba zdůraznit, že vyšší váha vás bude „trápit“ vlastně jen při manipulaci s kolem, nikoliv za jízdy.

Jak totiž motor sedí hezky ve středu rámu, působí jako ideální závaží, které kolu nijak neškodí, naopak jej příkladně stabilizuje – vyvažuje. Mladé jezdce proto stačí na kolo posadit, lehce je pošťouchnout k prvnímu rozjezdu, pak už budete jen zírat, s jakým nadšením na svém novém stroji řádí.

Také plynulost a přirozenost nástupu síly motoru byla vždy předností kol Rocky Mountain Powerplay a 26“ Reaper není rozhodně výjimkou. Zprvu možná neuškodí využít výše popsaný KID Mode, omezit třeba maximální sílu dopomoci, později už ale můžete s dětmi naladit jednotlivé jízdní režimy a nechat je si naplno užívat.

Rocky Mountain Reaper Powerplay 26

Trochu mě mrzí, že se nesešly okolnosti tak dobře, abych mohl tento zajímavý a lákavý dětský eBike naplno prověřit na svých ratolestech, ale člověk asi nemůže chtít vše. Každopádně, už jen toto napůl praktické první seznámení ve mně vyvolalo pocit, že v Rocky Mountain dobře vědí, co dělají.

V kontextu české krajiny, naší mentality, ale třeba i kupní síly je sice jasné, že toto či podobná dětská eKola budou často jen nesplněným snem. Zároveň věřím, že by se mohlo najít pár nadšených tatínků, kteří kouzlu takto mimořádných strojů neodolají a dopřejí svým dětem skutečný moderní rozlet. Ostatně, až dnešní děti dosáhnou dospělosti, budou nejspíš eBiky naprostou samozřejmostí!

Tak jako tak, Rocky Mountain Reaper Powerplay 26 je nanejvýš zajímavý, ale také trochu odvážný projekt, který stojí za to už jen blíže prozkoumat a prohlédnout, případně osahat, najde-li se příležitost.

Text a foto: Štěpán Hájíček

Rocky Mounatin Reaper 26