Redshift Arclight City – Pedály, které jednoduše září | Praktické představení
Produkty moderní progresivní značky Redshift s řadou zajímavých nápadů jste už na našem webu mohli několikrát zaregistrovat. Větší prostor se věnoval třeba odpruženému představci Redshift ShockStop, dnes se ale podíváme na jinou perličku. Městské pedály s chytrým osvětlením Redshift Arclight!
Možná si vzpomenete na časy (dávno minulé), kdy jsme si zrovna v případě pedálů u svých kol příliš vybírat nemohli. Bralo se, co bylo, tedy obvykle obyčejné plechové pedály, které standardně „hyzdily“ nevzhledné plastové odrazky. Svého času byly právě odrazky na pedálech legislativní nutností, dnes už je (pokud vím) můžete nahradit reflexními materiály na oblečení či botách.
Biopohyb světla znamená až o 57 % vyšší bezpečnost!
Přitom ale právě světlo, ať už pasivní (odrazka, reflexní potisk) nebo aktivní (LED svítilna) umístěné na pedálech může znamenat velký posun z hlediska bezpečnosti (viditelnosti) v silničním provozu. Tím spíš, pokud se často pohybujete v rušném městském prostředí.
Tomuto tématu se kupříkladu věnovala jedna studie provedená Clemson University v USA. Jejím závěrem bylo, že přidáním bio-pohyblivého světla (světlo, které se hýbe společně s lidským tělem) lze zvýšit viditelnost, tedy i bezpečnost cyklisty jedoucího za šera či ve tmě o zásadních 57 %! Poměřováno s klasickými, pevně na kole uchycenými světly.
Právě závěrů této studie se „chytili“ neortodoxní vývojáři z Redshift a vytvořili v mnoha ohledech unikátní pedály Arclight určené primárně pro městská a „dojížděcí“ (commuterská) kola. Využít se ale vlastně dají i jinde…
SmartSet senzory pro chytré a efektivní svícení
Technologické kouzlo pedálů Redshift Arclight nabízí hned několik paralelních rovin, na které stojí za to upozornit. V první řadě je dnes snad skoro samozřejmý vysoký světelný výkon, který je navíc protažen do poměrně velké, navrch zakřivené plochy, proto svítí pedály jak v ose kola, tak i do boku.
Druhou zajímavou praktickou rovinu představuje samotné provedení do pedálů integrovaných světýlek, které jsou zde usazené pomocí snadno použitelného magnetického zámku. Lze je proto snadno vyndat a zase vložit zpět. Zároveň má každé světýlko vlastní akumulátor a přímo na svém těle i nabíjecí USB konektor.
O třetí a asi nejzajímavější rovinu se starají SmartSet senzory, které hlídají orientaci pedálu, ale také jeho pohyb. V praxi to znamená, že se nemusíte starat, jak je pedál otočený, prostě zapnete světla a můžete si být jisti, že bílá bude svítit vždy dopředu a červená zase vždy dozadu!
Podobně chytrou a užitečnou funkcí je i systém, kterému by se dalo říkat „Start/Stop“ jako v autech. Zde to ale neznamená škytající startování a chcípání motoru každých pár metrů uprostřed zácpy, ale chytrou aktivaci a deaktivaci světel při pohybu, nebo naopak nečinnosti kola.
Redshift Arclight v praxi
Pedály Redshift Arclight jsem si měl možnost nejen prohlédnout na předváděcí akci nových produktů v nabídce dovozce ZOOKEE letos před prázdninami, ale mohl jsem si je i osobně vyzkoušet doma a také přímo v provozu. Pojďme se podívat, co se mi na nich líbilo.
V první řadě člověka trochu zarazí jejich hmotnost – zhruba 300 g jeden pedál bez světýlek (samostatné světýlko váží cca 25 g). Ale to zase berte třeba tak, že jde o pedál, který má v denním provozu prostě něco vydržet! Hned v druhém sledu člověka zlákají k bližšímu prozkoumání samotné LED moduly, které lze z pedálu snadno vysunout a pak je zase, díky magnetické pojistce, samovolně „lupnout“ zpět.
Z vnější strany pedálu najdeme na lampičkách drobná tlačítka pro zapnutí/vypnutí a přepínání jednotlivých módů (svícení a 2 módy blikání). Vtipné, užitečné a magické na nich je přitom nejen ono automatické střídání barev podle orientace pedálu, ale i automatické zhasínání a rozsvěcení, přínosné zejména coby pojistka proti nechtěnému vybití v půlce cesty.
Magie jménem SmartSet
Když si s pedály či se samotnými světýlky Redshift Arclight začnete více hrát, nabydete dojmu, že za jejich funkcí musí být ukrytá nějaká magie! Vložíte je do pedálu, otočíte s ním a světlo se automaticky změní z bílé na červenou a obráceně. Přesně podle směřování kola. Prohodíte samotná světla z jednoho pedálu do druhého a stále to funguje, jak má.
Vyndáte světýlka, vezmete je do ruky, točíte s nimi a světlo se najednou vůbec nemění! Pak ale zjistíte, že stačí párkrát zmáčknout kontrolní tlačítko a manuálně přepnout z červené na bílou a obráceně.
Aby toho nebylo málo, k pedálům a světlům Redshift Arclight si můžete pořídit univerzální držák Arclight Multi-Mount, který je rovněž vybaven magnetickým zámkem a spolupracuje, aktivuje senzory SmartSet. Jak se to pozná?
Dáte světlo kolmo a svítí (řekněme) bíle. Otočíte ho o 45° jedním směrem a nic se nemění. Otočíte ho ale o dalších 45° stupňů a najednou se přepne na červenou. Dalších 45° a zůstává červená, ještě jednou 45° (to už máme plných 360°) a jsme zpět na bílé! Není to magické?!
Nebuď hloupý(á), kup si chytré pedály!
Celá tahle záležitost týkající se pedálů Redshift Arclight se možná zdá být jen zajímavým technologickým výstřelkem. Vzpomeňme ale na onu studii zmíněnou v úvodu a na zjištění hovořící až o 57% lepší viditelnosti (bezpečnosti) cyklisty pohybujícího se v provozu po setmění! Doplňme výše popisovanou magickou funkcionalitu a rázem před sebou máme produkt, který se zdá být extra užitečným společníkem.
Díky čemu pedály Redshift Arclight vyčnívají z davu? Díky výkonným světlům a širokému poli pokrytí jejich paprsků. Díky chytré technologii starající se vždy o správnou orientaci, ale také o aktivaci a deaktivaci světla v závislosti na pohybu či nečinnosti kola (uživatelská přívětivost a úspora energie). Nanejvýš šikovná je i možnost vyjmout samotné světelné moduly z pedálů a připnout je třeba na rám, nebo na řídítka, jako klasické blikačky, když to zrovna dává smysl.
A nebojte, chytře vyřešené je i nabíjení díky adaptéru se čtyřmi USB konektory, díky čemuž máte možnost nabíjet všechny 4 světelné moduly najednou (nechybí ani barevná signalizace nabíjení/nabití).
Dle mojí aktuální zkušenosti je toto velice šikovný produkt, který bych, zejména při městské cyklistice, rozhodně ocenil. Cena pedálů Redshift Arclight není sice zrovna zanedbatelná, ale ono si vlastně stačí položit otázku: Na kolik si ceníte svého života a zdraví? Je pro vás 57% navýšení úrovně bezpečnosti dostatečným argumentem?
Text a foto: Štěpán Hájíček (grafika Redshift)
Redshift Arclight – vlastnosti a přednosti
- Výdrž baterie až 36 hodin
- Jednoduché magnetické uchycení světelných modulů v těle pedálu
- SmartSet senzory = automatická orientace světel na pedálech (bílá svítí vždy dopředu)
- 3 režimy – 1 svícení, 2 rychlosti blikání
- Možnost použít LED moduly samostatně
- Možnost dokoupit univerzální držák LED světel na rám, řídítka apod. (cena 590 Kč – Zookee)
- Obsah balení: pedály, 4x LED modul, 1x USB nabíječka pro 4 světla
- Hliníkové tělo pedálu, ocelová osa, LED modul – ABS plast
- Hmotnost: 604 g/pedály + 26 g/každý LED modul
- Plocha pedálu: 97 x 95 mm
- Cena: 4 290 Kč
Více informací: redshiftsports.com
Do ČR dováží: www.zookee.cz