reklama

reklama

AktuálněMTBTestyTesty komponentů a doplňků

GIRO Coalition Spherical – S větrem ve vlasech | TEST

Z kraje letošního roku jsme se mohli seznámit se zcela novou helmou z kategorie lehkých a skvěle odvětraných integrálek, určených primárně pro enduro nadšence – GIRO Coalition Spherical –, kterou jsem měl možnost delší čas testovat. Pojďme si tedy povědět, co tato technologiemi a moderními materiály napěchovaná přilba nabízí v praxi.

Na začátek by se možná slušelo představit si tuto, nejen konstrukčně nanejvýš zajímavou helmu, po stránce teoretické a až poté se vrhnout na praktické postřehy. Jenže to bych zas jednou mohl vzít svůj starší text z úvodního představení (2/2024), zkopírovat ho a vložit ho sem znovu.

reklama

Mips Spherical, Halo a další v řadě

Proto si jen hodně stručně připomeňme to nejdůležitější. Nikoho by snad již nemuselo překvapit, že i tato helma využívá sofistikovaný systém dvou vzájemně se pohybujících „skořápek“, tedy Spherical Technology™ powered by Mips®, který slouží k utlumení zejména rotačních sil při nárazu na tvrdou překážku.

K tomu se navíc přidává kombinace dvou odlišných materiálů, tvrdší a poddajnější pěna (EPP a EPS), kdy jedna při nárazu záměrně praská, druhá se měkce deformuje. Vše s cílem maximálně ztlumit sílu nárazu a rozložit ji do co největší plochy.

MIPS Spherical již vlastně dobře známe, co je u Giro Coalition zcela nové, je systém HALO, využívající unikátní materiál Pebax®.  Jedná se o řešení, kdy je tímto materiálem posílen spoj hlavní části helmy a chrániče brady s tím, že klíčové pojící prvky jsou navíc usazené v samostatných elastomerových blocích.

Výsledkem je přilba, která v téměř dvojnásobné míře překonává pevnostní a tlumící parametry potřebné pro splnění certifikačních testů zaměřujících se na průhyb či odolnost chrániče brady při nárazu! I díky tomuto řešení může být právě chránič brady maximálně odlehčený, vzdušný a otevřený, přesto pevný a odolný.

Po všech směrech ukázkové parametry

Výsledkem a výstupem výše jmenovaných řešení a inovací je jednak mimořádně vysoká úroveň ochrany a bezpečnosti (Certifikace: CPSC, NTA, ASTM-1952-DH, ASTM-2032-BMX, CE EN1078), ale také příkladně nízká hmotnost (reálných 802 g u helmy vel M/L*). Nebo též špičkové odvětrání, o které se stará dohromady 21 větracích otvorů, z nichž je 13 předních určeno pro přívod vzduchu a 12 zadních jej zase odvádí pryč.

*Štítek přímo na helmě udává hmotnost 810 g, reálně jsme tedy dokonce pod „tabulkovou hodnotou“.

Giro se jednoduše snažilo navrhnout a vytvořit přilbu, která se bude úrovní ochrany pasovat na roveň „full-face“ stálice GIRO Insurgent Spherical, zároveň nabídne lehkost a vzdušnost, jakou oceníte při celodenním enduro zápolení, v bikeparku, nebo třeba při dobrodružných jízdách v sedle výkonného eBiku.

Život s GIRO Coalition Spherical

Nejnovější lehkou enduro integrálu GIRO Coalition Spherical jsem průběžně používal více jak půl roku. Přiznávám rovnou, že nejsem zrovna z těch, kteří by právě full-face helmu, ať už je sebelehčí a co nejlépe odvětraná, používali jako primární ochranu hlavy při pohybu v lese na kolech s vyššími zdvihy… Mnohem častěji sahám po otevřené klasice, která mi dává větší pocit svobody, menší stísněnosti, většího přehledu a výhledu.

Přesto se našla řada situací, kdy jsem si rád na hlavu nasadil GIRO Coalition Spherical. Jak mě třeba řada jiných integrálek dráždí už jen tím, že při jejich nasazování a sundávání mám často pocit, že brzy přijdu o své uši, tak třeba ani toto nebyl s Giro Coalition žádný velký problém.

Ač je tato helma pevná a bytelná (proto se zatažením za pásky nijak zásadně neroztáhne), je její spodní vstup dostatečně prostorný, aby, při opatrném pohybu, byly i moje „výraznější uši“ na mé obecně spíše širší hlavně v pohodě a nedošly žádné újmy.

Usadit, zapnout, neřešit!

Nasazení na hlavu je tedy úkonem snadným a dostatečně komfortním, potřebné pohodlí přitom cítím i ve chvílích, kdy mám tuto helmu skutečně na hlavě. Jedna z věcí, co mě zde zprvu lehce překvapila, byla absence jakéhokoliv stahovacího mechanizmu. Jak se ale ukazuje, u dobře navržené helmy zrovna toto nemusí být žádný problém či překážka.

Už jen svou velikostí (na výběr jsou rozměry XS/S, M/L, XL/XXL) mi Giro Coalition dokonale sedla. Otázka osobního uzpůsobení se zde řeší především výměnou bočních výstelek, které se vám opírají o tváře, případně lze měnit i výstelky na zátylku. V balení jako základ dostanete dvě různě silné lícní výstelky (označení 25 a 30 mm) s tím, že já, po první rychlé zkoušce, nasadil užší variantu a od té chvíle o tomto tématu již více nepřemýšlel.

Samotné lícní výstelky lze přitom tahem snadno vycvaknout, uvolnit a vyndat – třeba pro usnadnění sejmutí helmy z hlavy v případě pádu. Zpět se do helmy snadno nacvaknou dvěma cvočky. Pokud přitom jejich úchyty zbytečně nevyčvachtáte, tak na svém místě drží dostatečně pevně a jistě.

Fidlock a polstrované pásky

Z hlediska usazení a upnutí helmy na hlavě bych poukázal ještě na magnetickou přezku pod bradou (FidLock) a krásně polstrované pásky. To jsou sice oboje prvky, bez kterých by se jistě dalo žít, oba ale zvyšují komfort užívání, stejně jako jednoduchost a přívětivost manipulace s touto helmou.

Zrovna FidLock přezku mám hned na několika přilbách a musím uznat, že je to mimořádně návykový prvek a zároveň i maximálně bezpečný. Navíc v případě, kdy se bavíme o lehké enduro helmě, se zdá být rychlost a jednoduchost použití přezky pod bradou docela zásadní. Když ji totiž srovnáte se složitostí práce s klasickými „D“ očky…

Štítek a polstrování

Pojďme o další krůček dál. Helma GIRO Coalition Spherical je již jistě usazena na hlavě, co dalšího bychom mohli řešit a zkoumat? Třeba polohu a nastavení štítku, který ve výhledu rozhodně nijak nepřekáží.

Možnosti jeho výškového nastavení, jištěné centrálním šroubkem, jsou vlastně dost skromné, posun tak 1 cm, ale i to vlastně stačí. Štítek samotný je v dobré poloze a místa pod ním, pro odložení brýlí, je celkem dost. Navíc se mi líbí, že jsou všechny tři jistící šrouby opatřené gumovými podložkami, což budí dojem luxusu a… Ticha!

*Šrouby držící štítek jsou navržené tak, aby se v případě pádu snadno ustřihly a štítek tedy „uhnul stranou“ a nekazil práci zbytku helmy v tlumení sil nárazu.

Co se týká polstrování, zde se také rozhodně nešetřilo. Kvalitní materiál Ionic+™ brání šíření zápachu a tvorbě nežádoucích bakterií, samotné výstelky DryCore™ by zase měly předejít stékání potu do očí. Osobně jsem za extra teplých dní s touto helmou nejezdil, ani se v ní dramaticky nepotil, proto jsem otázku zatékání potu do očí řešit nikdy nemusel. Vzhledem ke zkušenostem s jinými helmami Giro ale věřím, že i toto je dostatečně ošetřené.

Vzdušnost, výhled, usazení brýlí

Další z aspektů, který by nás mohl zajímat, je výhled z helmy. I když to je vlastně věcí poměrně standardní, omezenou základní konstrukcí, případně podobou vašich brýlí, které do této helmy usadíte. Já už delší čas používám brýle Leatt Velocity 4.0, s jejichž „zapasováním“ do helmy jsem neměl nejmenší problém. Co bych možná čekal je nějaké vodící očko, nebo zdrsnění v zadní části helmy, kam usadíte gumu svých brýlí, ale ani to nevadí. Tuto záležitost hravě vyřeší silikonový potisk na spodní straně pásku vašich brýlí.

Když se pak konečně dostaneme ke kritické otázce vzdušnosti, budeme mít i zde možnost hlavně chválit. Znovu bych asi připomněl, že moje zkušenosti s velkými helmami nejsou kdovíjak bohaté, o to víc ale ocením, když taková helma skutečně dobře větrá. Důkazem budiž třeba skutečnost, že když jsem GIRO Coalition Spherical vytáhl zjara na eBike, pak byl průvan v hlavě vícekrát tak velký, že jsem raději sáhl po šátku, abych mi hlava vysloveně nezmrzla.

reklama

Vezmu si radši i druhou helmu, kdyby…

Možná bych mohl také přiznat, že představa vozit tuto, nebo jinou podobnou integrálku na hlavě skutečně celý den, třeba za teplých letních dní, mě v něčem skoro až děsí! Ale vlastně jsem to nikdy pořádně nezkusil. Naopak si vybavím jeden den, kdy jsem byl jezdit a řádit na výkonném eBiku, říkal si předem, že si Giro Coalition vezmu jen na úvodních pár koleček, pro tvorbu několika fotek a pak si zajedu do auta pro druhou „malou helmu…“

Následně jsem ale zjistil, že je mi s Giro Coalition na hlavně tak dobře, že se v ní dobře dýchá, na hlavě mě zbytečně netíží, netlačí, krásně sedí a dopřává mi pocit výrazného bezpečí, až jsem si ji nechal nasazenou skutečně celý den. Napříště jsem už o alternativě v podobě druhé menší helmy skoro ani neuvažoval.

Možná vám tento můj „mikro-příběh“ zní jako naprostá trivialita, ale zrovna z mého úhlu pohledu a hodnoceno dle mých zvyklostí, to znamená velkou poklonu a uznání pro GIRO Coalition Spherical!

GIRO Coalition Spherical – závěr

Pojďme si nějak rozumně shrnout, co vše jsme si dnes o helmě GIRO Coalition Spherical pověděli, co se o ní dozvěděli. Krom řady zajímavých teoretických a technologických vychytávek je důležité především to, že je tato helma příjemná, robustní, ale i lehká a vzdušná, což vše dohromady znamená, že vám s ní na hlavně bude prostě dobře.

Člověk rozhodně musí mít své důvody k tomu, aby si vybral právě tento druh helmy, která je, i přes všechno své odvětrání a odlehčení, stále kouskem s poměrně úzkoprofilovými možnostmi využití. Pokud vám jde ale v první řadě o bezpečnost (podpořenou řadou technologií a potvrzenou řadou certifikátů), pak jistě přijmete za nezbytný fakt i cenu této helmy, která se zase tak moc neliší od srovnatelné konkurence.

Za své peníze přitom získáte skutečně komplexní ochranu vaší hlavy, kterou bude radost používat a na kterou se bude možné plně spolehnout, pokud se věci vymknou kontrole a vy se vydáte nedobrovolně vstříc tvrdému polibku s matkou zemí.

Za sebe bych ocenil zejména uživatelskou přívětivost, mimořádnou jednoduchost použití (žádné mechanizmy, žádné stahování, magnetická přezka atd.), přitom ale luxusně jisté usazení, vysoký komfort, pocit bezpečí, mimořádnou úroveň odvětrání… Ale to už se dost opakuju!

Text: Štěpán Hájíček / Foto: autor, Giro Cycling

GIRO Coalition Spherical / vlastnosti a přednosti

  • Technologie Spherical Technology™ powered by Mips®
  • Zesilující a tlumící vnitřní systém System Halo Chinbar
  • Magnetická přezka Fidlock®
  • Výstelky DryCore™ pro odvod potu z čela
  • Dvě sady různě silných lícních výstelek (chybí klasický stahovací systém)
  • 25 větracích otvorů propojených hlubokými vnitřními kanálky
  • Certifikace: CPSC, NTA, ASTM-1952-DH, ASTM-2032-BMX, CE EN1078
  • Hmotnost: 802 g (vel. M/L) / tabulková 810 g
  • Velikosti: XS/S, M/L, XL/XXL
  • Barevná provedení pro ČR/SR: Matte Dark Shark Dune, Matte Black, Matte Metallic Coal/Mineral
  • Cena: 8 399 Kč