reklama

reklama

GIRO Coalition Spherical – Udělám tu trochu průvan, jo! (TECH NEWS)

Byly doby, kdy jsme velké a často dost těžké integrálky vídali vlastně jen na hlavách DH závodníků! Jenže jak se začal více šířit fenomén závodního endura, jak se začaly více, agresivněji a intenzivněji využívat eBiky, najednou se ukázalo, že se na trhu rodí poptávka po helmách integrálních, které budou stále maximálně bezpečné, ale zároveň i lehké a vzdušné. Prostě takové, aby se s nimi dalo jezdit klidně celý den.

Přesně proto se začaly postupně rodit nové lehké enduro-integrálky, které sice zatím nejsou automatickou či samozřejmou součástí portfolia každé seriózní „přilbařské značky“, i když přesně to se začíná postupně měnit.

Jak by se asi dalo logicky očekávat, u podobného „fenoménu“ nesmí chybět žádný z významných hráčů, proto se do zatím relativně omezené rodiny lehkých full-face helem přidává jeden z klíčových hráčů tohoto oboru – značka GIRO – se svým zbrusu novým modelem Coalition Spherical.

reklama

Nebudeme hrát druhé housle!

Nebylo by to ale GIRO, kdyby nepřišlo s hned několika zajímavými nápady, technologiemi a vylepšeními, které mohou celý tento obor posunout zase u jeden, či více krůčků vpřed. V případě helmy Giro Coalition Spherical to jsou nejen obecně špičkové parametry, ale také pár fascinujících technologických inovací, díky nimž tato značka opět dokazuje, že patří mezi špičku, či mezi tahouny vývoje této části trhu!

Pokud to vezmeme více ze široka, právě přes obecné parametry, pak je potřeba poukázat na vícero skutečností. Kupříkladu, že nová integrálka Giro Coalition Spherical dokáže skloubit velice lákavou celkovou hmotnost (800 g, vel. M/L) s vysokou mírou ochrany, kterou stvrzuje certifikace ASTM-DH/ NTA!

K takovémuto výsledku přitom vedla poměrně složitá, ale zároveň vlastně dost fascinující cesta. Alespoň pokud jste alespoň trochu „technofily“ a zajímají vás věci pod povrchem, nejen vnější pozlátko. Pojďme si to proto popsat bod za bodem, technologii za technologií!

Pouze Spherical (by Mips) by už zřejmě nestačil!

Nikoho snad nepřekvapí drobná připomínka, že to byla právě značka Giro, spolu se sesterskou značkou Bell, které svět cyklistiky jako první obohatily o další vrstvu ochrany našich vzácných makoviček, o technologii Mips, kterou pomohly prosadit jako určitý nový standard bezpečnosti a následně pokračovaly v jejím vývoji.

Tato extra pokročilá technologie ochrany hlavy se ale u přileb Giro a Bell stává de facto zlatým standardem, který lze u každého nového kousku, určeného pro technické disciplíny, dopředu přirozeně očekávat. Proto je potřeba přihodit ještě něco navíc, ne?!

Halo System – vyzkoušel i Master Chief!

Podobně jako od dětství trénovaný a „drogami poslušnosti“ nadopovaný super voják Master Chief ze seriálu (počítačové hry) Halo brání lidstvo ve 26. století před agresivní mimozemskou vojenskou aliancí, ochrání Halo System, integrovaný do helmy Giro Coalition Spherical, vaši hlavu, přesněji bradu. I když ono je to vlastně dost komplexní řešení!

Halo System se nesnaží využít pochybného „Halo efektu“, ale naopak nabízí pokrokové řešení spojení hlavní části helmy s chráničem brady (není sundavací). Využívá totiž unikátní materiál Pebax®, který vyniká mimořádně příznivým poměrem pevnosti a pružnosti.

Zmíněný materiál Pebax®, působící jako výztuha spojující hlavní část helmy a bradu, je navíc usazen v elastomerových pouzdrech, která jsou plně integrována do základní struktury EPS pěny. Jejich účelem je ještě více a lépe rozptýlit (utlumit) kinetické síly vznikající při nárazu na překážku.

Výsledkem je přilba, která v téměř dvojnásobné míře překonává pevnostní a tlumící parametry potřebné pro splnění certifikačních testů zaměřujících se na průhyb či odolnost chrániče brady při nárazu!

Foukni mi tam trochu kyslíku!

Nová lehká integrálka Giro Coalition Spherical ale necílí jen na bezpečnost, i když ta je samozřejmě její prioritou č. 1. Podstatný je též komfort a „snesitelnost“ jejího použití i v případě, že jen nevalíte na plný plyn z kopce dolů, ale dupete také na přejezdech do kopců pěkně za své. 

Ostatně právě popisovaný systém Halo přináší i v tomto směru znatelné zlepšení celkových vlastností. Díky jeho aplikaci, a tedy i jeho přínosu stran pevnosti a schopnosti pohlcovat síly nárazu, bylo možné jiná místa výrazně odlehčit, „provrtat“ a odvzdušnit. Tedy vlastně zavzdušnit!!!

Řeč je o tom, že helma Giro Coalition Spherical nabízí o nemalých 11 % účinnější chlazení než sesterský model GIRO Insurgent Spherical, který je sám o sobě špičkou ve své kategorii.

25 kanálků, korálků, či kanárků?

Každopádně díky celkově špičkové ventilaci se může Giro Coalition Spherical v určitých ohledech měřit i s vícero verzemi silničních helem konkurenčních značek, ač toto srovnání působí poněkud zavádějícím dojmem. Faktem nicméně zůstává, že Giro Coalition Spherical využívá aktivní ventilační systém, který pracuje s 13 předními nasávacími a 12 zadními „výfukovými“ větracími otvory, jejichž přínos je podpořen systémem předozadních větracích kanálků, které najdete uvnitř helmy. 

„Způsob stavby a využívání trailů se za poslední roky dost změnil. Aktuálně totiž mnoho jezdců preferuje vyšší rychlosti či náročnější terén, zároveň se mnohem častěji používají celkově schopnější kola, která vás pustí dál a do vyšších rychlostí. Neméně výrazně se rozšiřují i výkonné eMTB stroje.“

„Proto s postupem času sílí poptávka po nových integrálních helmách, které zajistí nejen maximální možnou míru ochrany, ale nabídnou i dostatečný komfort a míru odvětrání na takové úrovni, kdy nebudete mít problém s jejich celodenním použitím ať už jezdíte v bikeparku, nebo se na kopec dopravujete ‚za své‘ či pomocí svého motoru.“

Shrnuje základní body motivace vedoucí k vývoji helmy Coalition Spherical designér Giro a bývalý enduro závodník Garrett Tollett.

 „Zatímco (nejen) naši teamoví jezdci účastnící se podniků jako je Red Bull Rampage nebo bojující na světových i lokálních DH tratích se budou i nadále spoléhat na model Insurgent, novinku Coalition jsme navrhli tak, aby splňovala požadavky na lehkou a pohodlnou integrální přilbu s pokročilými technologiemi a maximální možnou ochranou.“

reklama

Není to jen o ventilaci a ochraně!

Vedle již více než důkladně probíraných schopností a předností helmy Giro Coalition Spherical nabídne tato novinka také další, pro věci znalé uživatele přileb Giro vcelku očekávatelné vlastnosti a přednosti.

Kupříkladu systém navržený pro aktivní odvod potu díky výstelkám DryCore™, ochranu proti zápachu a tvorbě bakterií – polstrování Ionic+™ –, nebo také dvě sady odnímatelných lícních výstelek různých tlouštěk (25 a 30 mm), které pomáhají doladit správný fit. Nebo také snadno použitelnou magnetickou přezku Fidlock®.

Coalition Spherical / hlavní přednosti:

 • Hmotnost 800 gramů (vel. M/L) / zváženo 802 g
 • Technologie Spherical Technology™ powered by Mips®
 • Zesilující a tlumící vnitřní systém System Halo Chinbar
 • Magnetická přezka Fidlock®
 • Výstelky DryCore™ pro odvod potu z čela
 • Dvě sady různě silných lícních výstelek (není zde klasický stahovací systém)
 • 25 větracích otvorů propojených hlubokými vnitřními kanálky
 • Certifikace: CPSC, NTA, ASTM-1952-DH, ASTM-2032-BMX, CE EN1078
 • Velikosti: XS/S, M/L, XL/XXL
 • Barevná provedení pro ČR/SR: Matte Dark Shark Dune, Matte Black, Matte Metallic Coal/Mineral
 • Cena: 8 399 Kč
 • Více informací: www.giro.com
 • Česká distribuce: www.progresscycle.cz

Giro Coalition Spherical – První praktické dojmy

Přilbu Giro Coalition Spherical jsem měl ještě před její oficiální premiérou možnost nějaký čas osobně zkoušet a testovat. Zatím s ní vlastně nemám až tak moc odjeto, ale párkrát jsem ji už na hlavě měl a pokaždé jsem z ní měl velice dobrý pocit.

Obecně nejsem zrovna velký fanda integrálních helem, na sjezďáku jsem seděl sotva párkrát za život, enduro závody jezdím už jen občas, ale i tak se najdou situace, kdy není „větší helma“ rozhodně na škodu. Nebo případně jinak. Když už má člověk jednu takovou helmu doma, rád po ní občas sáhne, zejména za situace, kdy hovoříme o lehké a vzdušné helmě jako je Giro Coalition Spherical.

Když jsem měl tuto přilbu poprvé v ruce a poprvé na hlavě, tak mě překvapila především absence stahovacího mechanismu, který bych zde očekával. Zároveň jsem si ale říkal, zda je zde něco takového skutečně nutné?

Už jen díky výměnným lícním výstelkám si lze helmu doladit dle požadavků a „parametrů“ vlastní hlavy, navíc tak jako tak, integrálka se všemi svými kontaktními body prostě drží na hlavě lépe a basta.

Test nárazem o strom? Ne, děkuji, raději knihu!

Je vlastně jistým paradoxem, že by člověk na jedné straně rád vyzkoušel nově použité technologie, materiály a konstrukce, které najdeme na nové helmě Giro, ale zároveň je zkoušet nechce! Vždyť jde o očím převážně skryté prvky „pasivní bezpečnosti“, které by se daly prověřit jedině pádem, nebo nárazem do pevné překážky. A tomu se nejspíš každý rozumný jezdec radši vyhne!

Pojďme proto vše, prozatím, shrnout a uzavřít s tím, že komfortem, vzhledem a zpracováním působí nová helma Giro Coalition Spherical hodně „na úrovni!“ Ostatně přihlédnuto k její ceně by tak působit určitě měla.

Na hlavě, alespoň té mojí, sedí dobře, jistě a komfortně a také kvalita odvětrání je zjevně na velice dobré úrovni. I když přes zimu se člověk setkal i s momenty, kdy by byl radši za menší míru ventilace! Každopádně tuto helmu vozím a budu vozit dál, ještě spolu nastřádáme pár zkušeností, pak se o ně s vámi rád podělím v podobě dalšího tradičního testu.

Text: Štěpán Hájíček / Foto: Giro, Štěpán Hájíček