reklama

reklama

For Bikes 2023 – Nadšení slábne… (fotoreport)

Pomineme-li snad již pomalu zapomenuté pandemické roky, tak mě skoro každé jaro někdo zaskočí otázkou: „Půjdeš letos na For Bikes?“ Zaskočený jsem obvykle kvůli tomu, že už je „zase“ březen a že už je „zase“ For Bikes! „Mrknu se ještě do kalendáře, kdy to přesně bude, ale jasný, nejspíš se tam dojdu podívat,“ zní obvykle moje odpověď a stejně to bylo i letos.

Už jsem to ve svých „veletržních reportech“ zmiňoval vícekrát, nebo snad skoro pokaždé! Pravdou je, že ruch a shon výstavních areálů mě příliš nebere a předem obvykle neláká. O dost jiné to bylo, když jsem měl jet vůbec poprvé na mezinárodní cyklistický veletrh Eurobike, tehdy jako nový člen redakce Velo.

V té době to pro mě bylo něco zcela nového, jedinečného a nanejvýš zajímavého. Jenže toto nadšení brzy zevšednělo a zůstal jen pocit, že by bylo lepší užívat si někde venku čerstvého vzduchu a nechat na sebe dopadat sluneční paprsky, než se pohybovat ve vydýchaných halách ozářen tisíci zdroji umělého osvětlení. Toho je navíc pro člověka mnohdy víc než dost, pro focení, pokud má jeden z těchto míst přinést obrazový výstup, zase často zoufale málo! Ale to sem možná příliš nepatří…

Veletrh ForBikes 2023 nebyl zdaleka jen o kolech

For Bikes 2023 – Očekávání vs Realita

Na veletrhu For Bikes jsem byl už nesčetněkrát a mám tak možnost postupně sledovat, jak se tato akce vyvíjí. Pozoroval jsem, jak svého času rostla a nabývala na významu, aby posléze začala postupně ztrácet na svém lesku. Určité osvěžení přišlo minulý rok, kdy jsme se do světel reflektorů a do útrob plechových hal mohli vypravit po dvouleté covidové pauze.

Jo, loni to nebylo vůbec špatné už jen proto, že člověk po dlouhé přestávce a nekonečných lockdownech konečně znovu viděl řadu známých tváří hezky naživo. Asi hlavně díky tomu bylo loňské obsazení veletrhu For Bikes poměrně pestré a zajímavé a celkově to zde mělo pozitivní náladu. A letos?

Jak to popsat? Plocha plus-mínus podobně velká jako minulé roky, ale skladba a „zajímavost“ vystavovatelů a exponátů byla o poznání slabší než dříve. I celková nálada a nadšení z této akce bylo o dost slabší než roky předchozí. Lidí, návštěvníků bylo dost, ale…

Má někdo zájem o expedici v pořádném autě?

reklama

Dám to za dvě hodiny!

Netvrdím, že se zde nebylo na co dívat. Třeba už jen nový SRAM Transmission na stánku Koloshop.cz, ale také hezký a vzdušný stánek Rock Machine / Superior, solidní prezentaci měla Merida, Scott a pár dalších. Jak jsem si přitom loni říkal, že se na For Bikes jen tak v rychlosti mihnu a mizím pryč, a pak jsem veletrh skoro zavíral, tak letos bych ho skutečně oběhl za hodinku či dvě.

Vtipné bylo také přiřazení souběžné akce For Beauty, k němuž se snad ani nebudu více vyjadřovat. Hala, z níž se linul těžko uchopitelný mix vůní všemožných parfémů a jiné kosmetiky, na můj vkus mnohdy nepochopitelně nazdobené dívenky proudící po skupinkách dovnitř a ven a občas se proplétající i mezi koly… Prostě jiný svět!

Každopádně letos jsem na For Bikes strávil opět skoro celý den, ale vlastně jen proto, že jsem průběžně naháněl lidi, s nimiž jsem se chtěl osobně potkat. Pokud bych si měl jen prohlédnout vystavené zboží a udělat pár fotek, pak jsem venku skutečně za hodinu, dvě. No nic, uvidíme, kam se tato akce dále posune, jestli ještě najde svůj smysl nebo postupně vysublimuje do neurčita…

Text a foto: Štěpán Hájíček

KOLOSHOP.CZ – SRAM Transmission / SRAM Code Stealth

KOLOSHOP.CZ – GT

KOLOSHOP.CZ – CANNONDALE

ROCK MACHINE

SUPERIOR


reklama

SCOTT – BOLD

ROCKY MOUNTAIN

FIDLOCK

AcePac / URGE

DALŠÍ ZNAČKY…