reklama

reklama

Chris Akrigg nově za řídítky kol WHYTE (představení + video)

Najde se jen hodně málo věcí, které Chris Akrigg na svém kole nezvládne! Díky bohatým zkušenostem s trialem, motocyklovým i cyklistickým, se proslavil zejména tím, že se pohybuje s kolem v místech, která jsou pro tento druh sportu zdánlivě zcela nevhodná, nebo dokonce nemožná na zdolání! A přesto to jde, a ještě neskutečně stylově!

Své triky totiž Chris předvádí natolik hladce a jakoby bez námahy, díky čemuž je výsledný dojem z jízdy, pokud to tak lze nazvat, nečekaně plynulý a přirozený. Je to prostě talent! K tomu všemu je Chrisovi skoro jedno na čem zrovna jede. Zvládá skutečně mnohé, endura, trailové stroje, e-Biky, festky, ale viděli jsme ho v minulosti i na silnici či gravelu.

Chris Akrigg vystavěl svou kariéru na tom, že na kole zvládá pokořit věci zdánlivě nemožné a běžným smrtelníkům nepřístupné!

reklama

Od roku 2009 se Chris věnuje především tvorbě vlastních jezdeckých videí, kterých je dnes na jeho YouTube kanále (i jinde, např. v profilu Mongoose nebo GT) slušná řádka, často se stovkami tisíc shlédnutí u každého z nich. Okusil přitom celou řadu dost rozdílných prostředí, vystřídal nemalé množství kol a zažil před lety i jedno hodně vážné zranění. Z něho se ale dokázal úspěšně zotavit a pokračovat dál v započaté linii.

Každé Chrisovo nové video je plné inspirace, neotřelých jezdecký triků a kouzel, které ve vás snadno zažehnou vášeň pro tento sport.

Po velkou část své „filmové“ kariéry byl Chris Akrigg neodmyslitelně spojený se značkou Mongoose, kterou až v posledních letech vyměnil na čas za kola GT. Nyní přichází další zásadní obrat, tedy avizované spojení se značkou Whyte. Tato změna se dá vnímat jako přirozený a logický krok, jelikož Chris pochází z britského hrabství Yorkshire. Jaké lepší spojení byste tedy hledali, něž britskou legendu na britských legendárních kolech!

Chris Akrigg a jeho WHYTE E-160 RSX

Pro svoje úvodní video k příležitosti vstupu do rodiny Whyte si Chris vybral elektrický model Whyte E-160 RSX, kterému dopřál jen několik menších úprav oproti běžné produkční verzi.

Asi nejvýraznější změnou jsou nápadná kola Industry Nine obutá do plášťů Schwalbe Magic Mary. Dále vyměnil řídítka (Renthal FatBar), představec (Apex) a Pusch-On gripy.

quotation-BnR

„Řada lidí si myslí, že preferuju spíše tvrdší nastavení odpružení, opak je ale pravdou,“ říká Chris k naladění svého kola. „Zejména na eBiku mě mile překvapilo jemně a plynule fungující odpružení, díky čemuž mám pocit, že se moje kola krásně lepí k povrchu.“

Vedle probíraného eBiku Whyte E-160 RSX má Chris k dispozici další tři kola Whyte. Konkrétně trailový hardtail Whyte 629 (náš test z roku 2021), trailový full Whyte T-140 RS 29er (test plánovaný na rok 2023) a stylový gravel bike Whyte Gisburn (náš test z roku 2019).

Chris Akrigg a jeho ranné začátky

quotation-BnR

„Všechny moje vzpomínky z dětství jsou nějakým způsobem spojené s ježděním na čem to jen šlo. Můj táta byl nadšený moto trialista. Když cestoval po závodech, tak mě brával s sebou včetně mého odrážedla. Já se pak v průběhu závodů pohyboval okolo trati, sledoval jednotlivé jezdce a snažil se napodobit jejich pohyby na svém malém kolečku.“

„Tyhle moje začátky byly vlastně jen prvním odrazovým můstkem k tomu, co dělám dnes. Tehdy jsem snil o tom, že budu jezdit trial na motorkách, podobně jako táta. Respektive, chtěl jsem být jako hvězdy oné doby. Třeba Jordi Torres, který měl úžasný styl, nebo Dougie Lampkin. Stejně tak mě inspirovali lidé jako Hans Rey, což byl vlastně první člověk, kterého jsem viděl jezdit na horském kole a který se tím i živil. Nebo třeba Ot Pi, španělský mnohonásobný mistr světa.“

Toto je jen začátek fascinujícího příběhu Chrise Akrigga, který je celý krásně popsaný na stránkách whytebikes.com/../chris-akrigg. Pokud si chcete procvičit svou angličtinu, pak to rozhodně stojí za přečtení. My už si ale jen připomeňme důležité milníky v Chrisově dosavadní kariéře a pojďme se podívat na aktuální videa, která společně se značkou Whyte připravil. Těšit se pak můžeme rozhodně i na řadu dalších, neméně zajímavých.

Text: Štěpán Hájíček / Foto: Whyte

Životní milníky Chrise Akrigga

2001 – 1st World Cyclo Trials Expert

2003 – 1st Red Bull Bike Battle

2009 – Začíná s tvorbou bikových videí

2010 – Video One Gear, No Idea (první svého druhu na festce)

2010 – 1st Red Bull Cobble Wobble

2011 – Video „A Hill In Spain“ (první video na plně odpruženém kole)

2011 – 1st Red Bull Mini Drome

2013 – Video „Five“ (s vícero koly po sobě)

2016 – Video „As It Lies“ (raw MTB)

2018 – Video „The Guide Raw“ (CX/gravel)

2021 – Video „Akrigg Full Force“ (první eBike video)


Čtyři roky staré Chrisovo ohlédnutí za dosavadní kariérou: