reklama

reklama

Po čtyřech letech MČR opět v Sušici – report Milan Myšík

Nezvykle brzký termín ohlásili pořadatelé závodu Enduro X Race v Sušici (1. 5. 2022 – viz pozvánka). Nejen, že se jednalo o EWS National Qualifier, ale také o Mistrovství ČR v Enduru! Sušice přitom patří mezi oblíbené lokality a myslím, že všichni byli moc rádi, že se sem vrátilo závodní enduro po 4 letech neplánované pauzy.

(Milan Myšík)

V Mistrovském závodě nás čekalo celkem 6 RZ, 1600 m převýšení a více než 40 km. Pořádný enduro prostě se vším všudy. V tréninku byla možnost shuttlovat, což bylo rozhodně fajn, ačkoliv to pořádně šlo jen na 2 erzty. V elitě se na startu sešla skvělá konkurence, včetně poláka Lukasika a několika rychlých Němců.

Startoval jsem hned jako první s Přémou Tejchmanem v 9:00. První RZ známá z vrcholu kopce Kalovy (727 m), letos ale prodloužená až dolů k silnici. Na začátek skutečně pěkná stage, taková solidní rozehřívačka, kde ale rozhodně šlo udělat chybu. Proto jsem zvolil jistotu a nic moc nehrotil, jelikož v tréninku jsem zde, ve spodním úseku, měl za pět dvanáct!!! 

Dvojka byla také stará známá, tentokrát z vrcholu Sedlo (902 m). Hned v nájezdu do prvních kamenů jsem si břinkl pedálem o šutr a posunul si tak kufr zezadu dopředu, což v následujícím nejprudším úseku nebylo zrovna příjemné. Nakonec jsem to nějak dokodrcal na cestu, která se mi zdála být nekonečná, ale sprint dobrej!

reklama

RZ3 – technika, šlapání i flow

Trojka startovala rovněž ze Sedla, ale byla úplně nová. Vrchní část byla dost technická, taky jsem v ní měl jednu krizovku. Pod nejprudší pasáží mě to nakoplo na předek a já to sotva ustál. Následoval dlouhý výjezd a nájezd do „flowčka“, které ale vůbec nejelo. Tahle pasáž byla slušně nekonečná a plná šlapání. Druhá polovina flow trailu už byla více z kopce, což bylo super. Za mě moc hezká stage.

Po třetí RZ jsme měli s Vojtou Bláhou na desetinu shodný čas jakožto 2 nejrychlejší jezdci z ČR, protože Slávek Lukasik nám pěkně odjížděl erzetu po erzetě…

Jak byly první tři RZ zajímavé svou rozmanitostí, tak čtyřka byla čisté flow s vyskládanými kameny. Tedy nic, v čem bych si liboval! Také jsem v této RZ dost ztratil. 

Svatobor

Po občerstvovačce na náměstí v Sušici jsme s Moudrasem vyjeli na Svatobor na 5. RZ. Bylo jasné, že na posledních dvou erzetách se bude rozhodovat, kdo z koho.  Zdejší tratě totiž byly ryze downhillové a technicky dost náročné. Obě stage jsem si už v pátek prošel a v tréninku mi vykouzlily nejednou úsměv na tváři.

Bohužel asi po 200 metrech páté RZ mi to pod zadním kolem zasyčelo… Zapomněl jsem, že je Sušice návnada defektům! Ve trojce už kvůli tomu skončil Přemek Tejchman a další. Věděl jsem, že hraju o vteřinky, tak jsem chtěl dojet alespoň na vložce. Jenže jsem na ní jel tak, jako bych žádný defekt ani neměl, a to mě vytrestalo! Zutý plášť a omotávka kolem stromu – bylo po závodě. 

Na cestě jsem se z toho chvíli dostával, mezitím každý třetí, kdo projel, měl v polovině RZ nějaký problém. Defekty, přetržené řetězy, zlámané převodníky apod! I tohle k enduru patří a je to součást hry.

Klukům z týmu se taky nedařilo vysloveně podle představ. Vojta Moudrý týden před závodem proležel na antibiotikách, v sobotním tréninku si narazil ruku a neděli protrpěl – respekt, že vůbec dokončil. Celkově ve druhé desítce, z českých eliťáků šesté místo je pěkný výsledek! Vanik se ještě nerozjezdil po dlouhé zimě do pohody, ale je v dobré kategorii, proto gratuluju k bronzu v mladších masterech. Asi jeho třetí bronzovka…

Díky všem za podporu, jede se dál. Za 14 dní se vidíme na otvíráků České Enduro série na Králičáku.

Text: Milan Myšík / Foto: Iva Nevečeřalová, Králiq, Enduro X Race

Původní report na webu: milanmysik.com