reklama

reklama

Giro Merit Spherical | O krok blíže vytoužené sféře! (tech news)

Bude to již slušná řada let, kdy se do světa cyklistiky začala drát technologie MIPS. Svým způsobem pohyblivá skořápka uvnitř našich helem, která pomáhá tlumit dopady případných nárazů. Toto řešení je dnes široce rozšířené napříč mnoha produkty a značkami, zároveň jsou ale výrobci, kteří celou myšlenku MIPS posouvají neustále vpřed!

Nejspíš již nikoho nepřekvapí, že se s oblibou vracím a odkazuji na dříve, či dokonce dávno publikované články. Kupříkladu jedno z prvních větších představení technologie MIPS jsme publikovali na konci roku 2015. Ač je přitom MIPS sám o sobě nezávislou skupinou, která dodává své řešení mnoha výrobcům, tak je zároveň toto jméno od počátku úzce spojeno se značkami Giro a Bell.

Tito dva výrobci byli těmi, kdo MIPS jako takový ve větší míře „protlačil“ do světa cyklistiky, zároveň společně se specialisty z MIPS nadále intenzivně spolupracují a přináší svá vlastní inovativní řešení rozvíjející celou tuto myšlenku „posílené bezpečnosti“ našich helem.

GIRO Merit Spherical

reklama

Jeden MIPS nestačí!

Jednou z unikátních technologií, která řešení MIPS posunula na zcela jinou úroveň, je řešení zvané MIPS Spherical, nověji „Spherical Technology Powered by MIPS“. Příklady za všechny mohou představovat helmy BELL Super DH MIPS, případně Bell Super Air R MIPS. Tedy helma, kterou již delší čas s oblibou používám nejen na enduro závody.

Spherical Technology Powered by MIPS

Ono „sférické“ řešení technologie MIPS přitom značí, že se nepoužívá pouze tenká pohyblivá skořápka uložená na pružných čepech v de facto běžné helmě, jak je tomu v drtivé většině případů přileb s MIPSem, ale jde se mnohem dál.

Ona pohyblivá čepička je plnohodnotnou součástí helmy, jednou z polystyrenových vrstev, která se pohybuje, co elastomerové čepy dovolí. Tedy nezávisle na vnějším skeletu hemy. Toto řešení již ostatně bylo blíže popsáno u výše zmíněných helem Bell. Pro doplnění, klasický MIPS i MIPS Spherical využívají jako základ svého fungování princip kloubu – dvou po sobě se pohybujících polokoulí.

Manifestujeme za Merit

Když se vrátíme na začátek, Bell není jediný, kdo využívá „Spherický MIPS“! Svou cestu v tomto směru hledá také Giro, u nějž lze poukázat zejména na vrcholný model trailové řady – Giro Manifest Spherical (test / představení).

Giro Manifest Spherical je helmou nanejvýš zajímavou a v mnoha směrech unikátní. Třeba jen kvůli tomu, že pohyblivá část, tvořící onen kloub systému MISP, je jakousi vnější čepičkou, nebo skořápkou s omezenou plochou, která je usazená na pevném spodním základu obklopujícím celou lebku.

Giro Manifest Spherical je proto už jen vzhledově dosti specifickou ochranou hlavy, navíc také dost drahou (6 999 Kč). Proto bychom mohli uvítat skutečnost, že Giro pro tento rok přichází s novinkou Merit Spherical, která si jako základ bere většinu řešení z modelu Giro Manifest, balí je ale do vzhledově konvenčnějšího hávu a navrch přidává i rozumnější cenu (5 299 Kč).

Giro Merit Spherical

Jinak řečeno, řešení složitě nazvané „Spherical Technology Powered by MIPS“ u modelu Giro Merit se více podobá řešením použitým u helem Bell než tomu, co najdeme třeba na modelu Giro Manifest. Vnější část helmy tvoří tradiční blok chránící hlavu po celé ploše, uvnitř je poté vložená polystyrenová skořápka spojená s vnějším základem charakteristicky žlutými pružnými čepy systému MIPS.

Další z inspirací, kterou Giro zřejmě čerpá od sesterského Bellu, je tzv. „Progressive Layering“. Toto označení reprezentuje skutečnost, že je vnější skořepina vyrobena z tvrdšího materiálu pro vyšší pevnost a odolnost, vnitřní část kloubu MIPS využívá naopak měkčí variantu EPS pěny, která lépe pohltí síly případného nárazu.  

K Meritu věci…

Jak již bylo řečeno, novinka Giro Merit nabízí vcelku tradiční vzhled moderních trailových helem, pod nímž se ukrývají nejlepší technologie dnešní doby. Zároveň je tato helma skvěle odvětraná díky sadě patnácti ventilačních otvorů a vnitřních kanálků Wind Tunnel™ protahujích vzduch skrz helmu.

Přidejme ještě informaci o výstelkách Ionic+ s antibakteriální úpravou, o nastavitelném štítku, pogumovaném pruhu v zadní části pro jistější usazení MX brýlí, o kvalitním upínacím systému Roc Loc Trail Air a máme před sebou již komplexní obrázek nové helmy, která by mohla zaujmout řadu MTB jezdců a jezdkyň.

Helma Giro Merit se bude nabízet ve třech velikostech a v pěti barvách, na český trh by přitom měla dorazit koncem dubna 2022. Až se tak stane, neměl by být problém získat jeden vzorek na test, či dokonce pro dlouhodobé využití. Už teď mě přilba Giro Merit dost láká a bude-li možnost, sáhnul bych po variantě „Matte Metallic Black/Ano Lime“. Ať je člověk v lese (a také na fotkách) dostatečně vidět!

Text: Štěpán Hájíček / Foto: autor, Giro

Giro Merit Spherical – základní údaje

Upínací systém: Roc Loc® Trail Air
Konstrukce: In-mold (Full Wrap), Progressive Layering, technologie Spherical Powered by MIPS
Ventilace: 15 otvorů, Wind Tunnel™
Vlastnosti a přednosti: polohovatelný štítek, antibakteriální výstelky Ionic+, integrované úchyty na brýle
Velikosti (Super Fit™): S (51–55 cm), M (55–59 cm), L (59–63 cm)
Cena: 5 299 Kč

Více informací: www.giro.com / katalog Progress cycle

reklama