reklama

reklama

CamelBak M.U.L.E. Pro + Protektor | Něco lehkého na záda! (test)

Značka CamelBak mě fascinuje tím, že je schopná své klasické modely neustále měnit. Tedy, že se nedrží jednoho zažitého receptu, jako třeba Porsche s jejich modelem 911, který podléhá postupné, přitom ale jen pozvolné evoluci, naopak přichází s každou další generací s výraznými změnami!

Dnes se přitom budeme bavit, opět, o jednom z nejtradičnějších modelů značky CamelBak, o batohu M.U.L.E., přesněji o jedné z jeho posledních podob s přídomkem PRO.

CamelBak MULE (zjednoduším si život a nebudu všude cpát tečky, jo?!), je již roky synonymem všestranného lehkého batohu vybaveného vodním vakem, který by měl být dostatečně lehký pro chvilkový „výstřel do lesa za barák“, stejně tak by měl pobrat přiměřené množství nákladu pro méně náročný půl, či celodenní trip.

Tak tomu alespoň bývalo a dnes si řekneme, zda to platí i nyní, či s výhledem na nejbližší budoucnost. Pravdou přitom je, že aktuální generace CamelBak MULE Pro není vyslovenou novinkou, jelikož svou premiéru mělo toto provedení v modelovém roce 2021. Já sám jej „nafasoval“ na jaře roku 2021 a od té doby jsem jej průběžně používal, zkoušel a testoval.

*Novinkami pro rok 2022 jsou batohy CamelBak M.U.L.E. Commute 22 a M.U.L.E. Evo 12
– více v katalogu ProgressCycle 2022)

reklama

MULE PRO = PRO všechna použití!

Jednou ze specialit nové generace batohu CamelBak MULE Pro je jeho připravenost pro chránič páteře CamelBak Impact Protector, který znáte ze starších, primárně na enduro zaměřených batohů, například CamelBak K.U.D.U. (praktické představení z roku 2018).

Nyní, v minulém a v tomto modelovém roce, byla řada speciálních enduro kousků CamelBak poněkud seškrtána, místo nich přibyla možnost dokoupit si a vložit chránič páteře právě do klasických modelů jako je M.U.L.E. Pro, nebo H.A.W.G. Pro.

Aby byl můj test dostatečně komplexní a kompletní, dostal jsem k batohu MULE Pro také chránič páteře Impact Protector, abych mohl vyzkoušet obě možnosti, oba styly využití. Tedy jak lehoučkou variantu bez chrániče, tak i robustnější sestavu s ochranou zad. V obou případech je tento batoh příjemný, lehký a vzdušný, není ale úplně stejný.

Lehká sportovní kabelka…

Když už jsem začal praktickou stránkou věci… Nutno přiznat, že CamelBak MULE Pro 14 není žádným extra velkým sportovním zavazadlem. Jeho udávaný objem 14 l zjevně zahrnuje také prostor pro vodní vak, v tomto případě varianta Crux LR™ s objemem 3 l se systémem připojení hadice Quick Link™.

Tím se snažím říct, že když si naplníte vodní reservoár, nemusí to být ani nutně plné 3 litry, pak vám jeho objem „užere“ docela dost místa z přepravního prostoru.

Za situace, kdy použijete chránič páteře i vodní vak, bez nějž bych já sám rozhodně nejezdil, zmenší se objem určený pro náklad ještě o něco více. Ono hodně záleží, jak k dané věci přistupujete. Já sám mám trochu „úchylku“ v tom, že s sebou neustále tahám hromadu věcí, včetně kamery nebo foťáku, případně pily na padlé stromy, a proto je pro mě každý volný litr v batohu navíc jasným bonusem.

Pokud vám jde ale hlavně o přítomnost vody, základního nářadí, svačiny, nebo nějakého náhradního trička, pak budete s batohem CamelBak MULE Pro 14 nejspíš plně spokojení i za přítomnosti chrániče a plného vodního vaku.

reklama

Vstupujeme bokem!

Říkám si, že dnes zkusím vynechat klasický popis „kapsa za kapsou“, a zaměřím se raději na speciality a praktické postřehy. Jedním z nich může být třeba, do teď poněkud nezvyklý, boční přístup k prostoru určenému pro vodní vak. Ono to nejspíš souvisí právě s možností vložit pod něj ještě zmiňovaný Impact Protector.

Při první zkušenosti je to možná trochu nezvyk, ale smysl to dává. Rozpojíte druk nahoře u popruhu, rozepnete dlouhý boční zip a máte krásný přístup do prostorné komory určené primárně pro vak. Díky protažení zipu až k ramennímu popruhu nemusíte nikde zápasit s provlékáním hadice, kterážto plynule pokračuje tím správným směrem.

V prostoru určeném pro vodní vak je navíc jedna extra kapsa pro chránič páteře, který sem zasunete naprosto zlehka a snadno. Už žádné složité usazování a obtížné vytahování. Chránič se jednoduše vsune na své místo, zajistí se páskem se suchým zipem a poté krásně drží v optimální poloze.

Pro doplnění, kdo má rád, když je jeho vodní vak zajištěn proti posunu, aby se jízdou vyprázdněný nesklepal na dno, ten zde najde menší pásek s přezkou pro zajištění jeho plnícího otvoru ve správné poloze, ať se stane cokoliv. *Já jej objevil až teď, když sepisuju tento test!

Uložit, naložit!

Výše jsem již zmiňoval, že přepravní objem jako takový není u tohoto batohu nikterak ohromný. Obvykle jsem zde vozil standardní sadu nářadí, náhradní duši, jednu až dvě pumpičky (jedna na tlumič), svačinu, peněženku, klíče, případně nějaký náhradní kus oblečení. Občas jsem přihodil i kameru, ale to už byl někdy trochu boj.

Opakuju to již po několikáté, CamelBak MULE Pro 14 není žádné velkoobjemové zavazadlo, ale stylový a lehký sportovní společník. Celkově jsem měl pocit, že když se toho do něj nacpalo moc, tak se občas „hroutila“ i lehce předepnutá záda a některé tvrdší věci z nákladu mohly lehce tlačit do zad.

Naopak, když jsem vyrazil hodně nalehko, do vaku dal necelé dva litry vody, vnitřní prostor díky vcelku pestrému členění rozumně využil a náklad rovnoměrně rozprostřel, pak jsem si užíval maximum komfortu a předností, jaké tento CamelBak dokáže nabídnout.

Zlehka jako svěží vánek

Situace, kdy jsem to s nákladem nepřeháněl, byly jasně nejlepší. V těchto momentech zádová část, vyztužená lehce poddajnou „karimatkou“ s většími vzdušnými polštáři tvořícími kontaktní body, seděla na zádech jako ulitá. Při dodržení podmínky přiměřeného nákladu byl batoh, s páteřákem i bez, na zádech krásně lehoučký, až skoro nepoznatelný.

Řešení zádové partie Air Support Pro™ s technologií Body Mapping hezky rozložilo zatížení zavazadla do dostatečné plochy, přitom při poměrně skromných styčných bodech zajistilo velice slušné proudění vzduchu, tedy i chlazení a odvod potu.

Co se mi také rozhodně líbí, je magnetické zajištění hadice na hrudním popruhu, systém Quick Link™, což vlastně ve světě batohů s vodním vakem není nic revolučního. Každopádně CamelBak šel v tomto bodě trochu dál, než jen k usazení jednoho magnetu na hadici a druhého na hrudní pás. U Batohu MULE Pro 14 hlídá magnet také připojení samotného hrudního pásu.

Fidla a Lok

Nikde to sice není exaktně uvedeno, ale jsem prakticky přesvědčen o tom, že za tímto řešením stojí značka FidLock, která se specializuje na chytré magnetické přezky všeho druhu. Zde tedy systém Quick Link™ funguje tak, že přezku magnetického zámku přiložíte jednu k druhé a tím je „zamčeno“.

Člověk toto spojení provede, právě díky magnetu, naprosto snadno, intuitivně a bez nutnosti na dané místo koukat. Pro rozpojení je potřeba tuto přezku lehce pootočit, teprve poté se mechanicky odemkne a rozpojí. Víceméně klasické řešení značky FidLock, ale rozhodně příjemné, funkční a spolehlivé!

reklama

CamelBak M.U.L.E. Pro 14 – závěr

Jednu z posledních evolučních podob klasického modelu CamelBak M.U.L.E. jsem používal řadu měsíců za řady různých situací. Musím zároveň přiznat, že jsem tento batoh vcelku často střídal s jinými kousky, jelikož při mém zvyku a potřebě vozit s sebou věcí spíše více než méně zrovna M.U.L.E. Pro 14 nebyl vždy ideální volbou.

O to více jsem jej ocenil ve chvílích, kdy jsem si dovolil zabalit jen menší náklad, vodu, případně ochranný prvek – Impact Protector –, pár základních věcí a pohoda. V takových chvílích jsem musel ocenit, jak hezky tento batoh sedí na zádech, jak lehce působí, nakolik dobře pod ním proudí vzduch a že díky tomu všemu jezdce rozhodně neobtěžuje.

Když jsem jej víc naložil, pak už se nový M.U.L.E. Pro 14 trochu bránil… Osobně bych si dovedl představit, že by mohla být zádová partie ještě o něco pevnější, aby se výztuha, která drží její ergonomický tvar, pod tlakem věcí uvnitř batohu neprohýbala, ale to se opět dostáváme k základní otázce: „Chcete batoh lehký a vzdušný, nebo větší a těžší zavazadlo?“

Pokud odpovídáte kladně na první část výše položené otázky, pak jste zde správně a můžete se dále soustředit na výběr barvy, doplňků a provedení batohu CamelBak M.U.L.E. Pro 14.

Text a foto: Štěpán Hájíček

CamelBak M.U.L.E. Pro 14 – základní údaje

Cena: 3 799 Kč
Samostatný CAMELBAK Impact Protector: 1 299 Kč
Reservoár: Crux LR™ 3 l (Quick Link™ systém)
Zádový systém: Air Support Pro™ s technologií Body Mapping
Výbava a vlastnosti: bederní pás s kapsami, popruhy na připevnění přilby, samostatná kapsa na nářadí, kompatibilní s chráničem páteře Impact Protector (není součástí), magnetická přezka hrudního pásu Quick Link™ a magnetické usazení hadice na hrudní pás
Úložný prostor: 14 l
Hmotnost (katalogová): 845 g / 820 g (dámská verze)
Hmotnost (zváženo): 1 030 g (batoh + chránič páteře) / 810 g (prázdný batoh) / 220 g (samotný Impact protector )

Více informací na webu: eshop.progresscycle.cz