reklama

reklama

GIANT Realm MIPS | Integrálky půl! (TEST)

My bikeři (bikerky nevyjímaje) obvykle rozeznáváme helmy klasické, otevřené a uzavřené neboli integrální. Tyto dva proudy přitom vcelku jasně dominují současnému trhu. Mezi nimi však existuje i jedna (zlatá) střední cesta. Její nejčastějším označením je výraz „open face“ kam spadá i GIANT Realm MIPS.

Možná si řeknete, do čeho se to Giant zase pustil? Proč se nevěnuje hlavně kolům? Jenže ona tato značka působí již delší čas rovněž na poli cyklistických doplňků mnoha druhů, helmy nevyjímaje. Připomenout můžeme kupříkladu praktické nářadí instalované do osy klik – GIANT Clutch Crank Core Storage – testované v říjnu minulého roku.

reklama

Tankistická přílba?

Helma Giant Realm MIPS možná i tak působí jako určitý výstřelek, už jen čistě v rámci kolekce této značky… Žádný vyslovený nesmysl, nebo bezdůvodné plácnutí do vody to ale rozhodne není! Realm MIPS totiž do značné míry vychází z klasického enduro či trailového modelu GIANT Rail SX, jehož přednosti, styl, a hlavně míru ochrany posouvá na novou, podstatně vyšší úroveň.

Už jen samotná stavba, volba materiálů i zpracování působí, již na první dojem, hodně bytelným dojmem. Přidejte k tomu rozšířenou ochranu boční části přetažením odolného materiálu přes uši, stylový dlouhý štítek, zesílený pásek pod bradou a robustní zapínání pomocí D přezky a…

Rázem před sebou máte zajímavý a nanejvýš stylový moto-kousek určený na tvrdé traily a ostré enduro, či závody! Alespoň ty, kde není vyžadována plnohodnotná integrální přilba… ☝🏻

Realista a Tyran!

Nebudu vám radši nic nalhávat, s open face helmami mám jen pramalé zkušenosti, ostatně také integrálky vozím spíše výjimečně, obvykle jen na enduro závodech. Každopádně už jen pro letmé porovnání jsem si schválně na prodejně ProgressCycle vzal do ruky jak Giant Realm MIPS, tak i obdobný model Giro Tyrant MIPS. Už jen toto rychlé srovnání bylo velice zajímavé.

Možná byste si mysleli, že to bude přesně obráceně, sám bych něco takového předpokládal, ale ouha! Chyba lávky! Která z těchto helem je pevnější a pocitově bytelnější? Giro? Ne, ne!

Giro Tyrant MIPS je určitě zajímavý kousek, v ruce, ale i na hlavě působí překvapivě lehkým dojmem, lehčím než Giant Realm MIPS. Už jen třeba část překrývající uši! U Gira je tato oblast relativně měkká a poddajná, kdežto GIANT vsází na pevné a vskutku robustní zpracování. Ale ona i řada dalších prvků je u helmy Giant Realm „bytelnější“ – pásek, přezka, vyšší bude i hmotnost atd. (600 g Giro Tyrant / 700 g Giant Realm).

Zaměřeno na materiály a technologie

Pardon, nějak jsem se zacyklil na skutečnosti, nakolik je Giant Realm MIPS robustní, ale ono to není rozhodně mimo. Vezměte si tuto helmu někde na krámě do ruky a dáte mi za pravdu! Co se této skořápce musí rovněž přiznat, je skutečnost, že si její tvůrci pohráli s materiály a s řadou detailů a technologií.

Zmínit můžeme dvě různé hustoty EPS pěny pro co nejlepší absorpci větších i menších nárazů, dnes skoro všudypřítomný systém MIPS, výškově nastavitelný upínací systém Cinch One™ s bohatým polstrováním, odvětrání s kanálky Direct Support nebo kvalitní a co do plochy i síly bohaté výstelky TransTextura Plus™ s antimikrobiální úpravou.

Příjemným doplňkem je rovněž velký štítek, který lze zvedat a sklápět ve třech stupních, kdy se v tom horním pod něj v klidu vejdou velké MX brýle. Ze světa integrálek si Realm přináší výbavu v podobě výměnných lícních vycpávek (3 tloušťky) nebo výše letmo zmiňovaný silný pásek pod bradou a poctivou D-přezkou.

Realm reálně na hlavě!

Přilbu Giant Realm MIPS si dnes ale nebudeme představovat jen teoreticky, jelikož jsem ji měl delší čas doma, a tedy i vícekrát reálně na hlavě. Změna to pro mě byla velká! Jak jsem se výše vyznával z toho, že integrálky vozím jen výjimečně, tak i takovýto „open face“ byl pro mě slušnou raritou!

Můj tradiční prubířský kámen představovala již jen otázka, jak dostat hlavu do, a hlavně z helmy, abych si u toho negilotinoval uši?! U Gira Tyrant to při zkoušce v obchodě nebyl zase takový problém, jelikož tam se dal „ušní překryv“ rozumně ohnout směrem od hlavy, u Giantu Realm s touto částí prakticky nehnete. Pro nasazování a sundávání poněkud MÍNUS, pro pocit jistoty a ochrany jasné PLUS!

reklama

Dostat se tam a potom ven!

Ono vlastně stačí jen nespěchat, a hlavně to nervat silou. Já sám musel chvíli přemýšlet a zkoušet, než jsem našel postup, pohyb, kdy bylo nandávání a sundávání rozumné a pro uši dostatečně ohleduplné!

Když už jsme u toho „instalování na hlavu“ – upínací systém Cinch One™ s klasickým kolečkem je příjemný, bez výčitek funkční a řekl bych, že plně odpovídá standardům dnešní doby. Nezvykem pro mě bylo zapínání pod bradou. Žádná rychlá plastová přezka, nebo snad magnetický zámek FidLock! Ne, tady musíte poctivě protáhnout pásek D-kroužkem a pak jej ještě zajistit drukem.

Postup je to sice poněkud zdlouhavý, ale zase máte pocit, že vám helma jen tak z hlavy neuletí! Jak by to bylo v případě nehody ale nechci radši moc přemýšlet… No co, záchranáři by pásek pod bradou nejspíš přestříhli, zbytek už by měl být ok. Navíc hlava samotná uvnitř této helmy bude nejspíš netknutá! Pokud nepoletíte přímo na bradu!

Nezastavuj, nebo to uvaříš!

Když už jsem si našel způsob, jak helmu Giant Realm MIPS dostat bezpečně a pohodlně na hlavu a pak zase dolů, začal jsem vnímat, jak působí na moji makovici přímo za jízdy. Ano, hmotnost 700 g úplně okecat nejde, ale zase, vzhledem k tomuto údaji, jsem čekal, že bude na hlavně působit dojmem většího závaží, než jak tomu skutečně je. Řekl bych proto, že je hmotnost helmy dobře rozložená a vyvážená.

Další velkou otázkou jistě nejen pro mě je, jak to větrá? Odpověď jsem hledal již za jarních parných dní a je pravda, že velikost, trochu i barva, míra polstrování, celková plocha atd. znát jsou. Tedy minimálně za situací, kdy stojíte na místě, tlačíte kolo do kopce, najíždíte jeden úsek několikrát dokola apod.

V takových situacích získáte brzy dojem, že se vám makovička za chvilku začne vařit. Zásadní rozdíl přichází ve chvíli, kdy se trochu víc rozjedete. Pak to začne, skrz kanálky Direct Support, slušně foukat, a většinu nepříjemného horka to z vaší hlavy vyfouká!

*Praktická rada zní: „Příliš nezastavovat, jezdit plynule! Nebo alespoň dělat delší pauzy bez helmy na hlavě.“

*Platí hlavně pro teplé jarní a horké letní dny. Mimo hlavní sezónu člověk kolikrát ocení, že má hlavu více izolovanou, že z ní při pomalejších pohybech uniká méně tepla. Navíc za poslední dny, kdy jsem jezdil v teplotách spíše pod nulou, mi obvykle stačil jen lehký šátek na hlavu a pak mi bylo krásně. Ani teplo, ani zima!

Open Face – Chci / Nechci?

Záludná otázka! Už když jsem při prvním testování sdílel pár fotek na sociální sítě, rozhořela se na toto téma slušná diskuze. Na jedné straně je fakt, že bytelná stavba, více materiálu, pevné boční prodloužení atd. bez diskuzí přidá na bezpečnosti. Na straně druhé se nám do této úvahy vkrádá jiná otázka – není lepší sáhnout po odlehčené integrálce nebo po helmě 2v1 (kokos s bradou)?

Zejména pokud jezdíte enduro závody, pak asi open face helmy nemají moc smysl, jelikož integrál, nebo „skládací helma“ jsou zkrátka povinnou výbavou pro účast na takovém klání a mít vedle takové helmy ještě open face pro trénink? I tací se najdou, že Radku, ale…

Nebudeme zde nikterak moralizovat, ukazovat jednu správnou cestu, nebo někoho k něčemu nutit. Upřímně, dnešní test měl za cíl připomenout šíři záběru značky Giant, ukázat něco trochu jiného, mimořádného a nasměrovat případně některé ke klasickým modelům. Ač si tedy Giant Realm, nebo vícekrát zmíněné Gito Tyrant, své zákazníky jistě najdou.

Co se týká mých osobních preferencí, tak radši zůstanu u klasiky. Mojí primární helmou pro enduro zůstává i nadále Bell Super Air R, k níž si na závody prostě jen nacvaknu bradu a na přejezdy si jí prakticky vždy sundávám (bradu, ne helmu). Tréninky pak jezdím skoro výhradně bez brady, mám to tak radši.

I tak jsem ale rozhodně rád za tuto zkušenost a občas přemýšlím, jak by to asi dopadlo s jinou helmou, když jsem před lety narazil hlavou do stromu a zlámal si čelist!!! Poctivý integrál by následky jistě výrazně zmírnil. Jak moc by pomohl open face? No, zkoušet to znova nebudu, ale rozhodně také nebudu jezdit v lese za barákem s integrálkou, nebo jinou „šíleností“. Takovéto helmy si rád pošetřím na pořádné kopce, do bikeparku, na závody apod.!

Text: Štěpán Hájíček / Foto: Giant + autor

GIANT Realm MIPS

Cena: 5 199 Kč
Hmotnost: 650 | 700 g (SM | M/L – u testované velikosti M/L sedí hmotnost na gram přesně)
Konstrukce: InModl, dvě hustoty EPS pěny, MIPS
Výbava: upínání Cinch One™, výstelky TransTextura Plus ™, větrací kanálky Direct Support
Velikosti: S/M (51-59 cm), M/L (59-63 cm)

Více informací: www.giant-bicycles.com