reklama

reklama

Fidlock – lahev, kapsička, podsedlová brašna (praktické představení)

K poslednímu testovanému kolu – Rocky Mountain Solo – jsem od českého dovozce (bikeaction.cz) dostal na vyzkoušení několik doplňků Fidlock. Konkrétně poslední generaci bidonu Bottle Twist 590 ml, praktickou úložnou kapsičku Twist Toolbox, ale také podsedlovou brašnu Fidlock Saddle Bag.

Specifický systém značky Fidlock, který hojně využívá magnetů doplněných obvykle o určitý druh mechanického zámku či pojistky, snad již znáte. Její doplňky totiž jsou, nejen ve světě cyklistiky, již delší čas slušně rozšířené. Najdete je třeba relativně často u dražších helem na postu přezky pod bradou, magnetické samozřejmě. Případně CamelBak s oblibou využívá různé magnetické přezky Fidlock u svých batohů, a tak by se dalo ještě chvíli pokračovat.

Klíčem k úspěchu a originálním prvkem všech řešení značky Fidlock je jejich tzv. Fidlock Principle, nebo po česku „Fidlock princip“. Ten spočívá v tom, že spojení dvou částí je obvykle automatické, díky zapojení silných magnetů, k rozpojení je ale zapotřebí specifický, přesto ale jednoduchý pohyb, který obvykle zvládnete jednou rukou.

V jednom ze starších článků – představení lahve Fidlock Bottle Twist – to Joachim Fiedler, zakladatel této značky, přirovnává k ovládání dveří, které zavíráme a otevíráme stejným, pouze směrově obráceným pohybem = klasická mechanická přezka. Pokud by se však jednalo o dveře Fidlock (hypoteticky), tak se budou zavírat po drobném pošťouchnutí samy, otevíraly by se pak řekněme klasicky, tedy klikou. Případně by se dal celý princip přirovnat k samozamykacím zámkům dveří…

Ve vlastním archivu jsem našel tento starší GIF ukazující, jak se vycvakává lahev Fidlock Bottle Twist

Bidon 2.0

Jak už jsem vlastně naznačil výše, doplňky Fidlock pro mě nejsou rozhodně žádnou neznámou. Magnetickou přezku pod bradou Fidlock najdeme třeba u nedávno představované helmy FOX Speedframe Pro. Magnetické spojení hrudního pásu, navíc s magnetem pro upevnění hadice, mám na aktuálně testovaném batohu CamelBak MULE Pro, a hlavně magnetickou lahev Fidlock Bottle Twist používám již delší čas na svém kole – primárně na gravel-biku.  

Vlastně dobře známou klasikou je pro mě tedy kupříkladu bidon Fidlock Bottle Twist nabízený v tmavém a světlém provedení s objemem 590 ml (testováno), nebo jako menší lahev 450 ml. Menší varianta přitom existuje i v dětském, barevně nápadném provedení.

FIDLOCK Bottle Twist 590 ml s universální základnou
FIDLOCK Bottle Twist 450 ml – v dětském provedení

Na test, do soutěže a na dlouhodobé použití mám lahev Bottle Twist 590 ml, která je sama o sobě částečně inovovaná. Upraven byl její tvar pro trochu lepší aerodynamiku, či pro snazší úchop, změnila se ale také struktura materiálu, aby se lahev dala snáze zmáčknout a vám se lépe pilo.

Specifikem tohoto modelu je rovněž zaklapávací víčko, které chrání samotný náústek proti vniknutí nečistot. Víčko lze přitom snadno sundat, pokud by vás snad dráždilo. Náustek jako takový nemá řešení pro uzavření (vysouvání/zasouvání), funguje ale se systémem vnitřních chlopní, kdy je potřeba lahev stisknout a „vehnat“ vodu přímo do svých úst (jinak z něj voda neteče – zavírá se sám). Případně ji můžete stříknout vedle na kolegu, pokud potřebuje osvěžit!

Fidlock Bottle Twist 590 ml

Cena: 990 Kč / 1 149 Kč (s klasickou základnou / se základnou UNI – pásky ROVAFLEX, lze uchytit na trubky o průměru 28-62 mm)
Cena (jen bidon): 299 Kč (jako „náhradní díl“ bez základny a zámku)
Rozměry: 68 x 208 x 88 mm
Hmotnost: 152 g

Více informací: bikeaction.cz

Do rámu nebo na vidlici? Kam jen upevníte základnu!
Náústek s krytkou
Magnetický zámek Twist
Porovnání velikosti – FIDLOCK Bottle Twist / FIDLOCK Twist Toolbox

reklama

Všestranná kapsa

Vlastně již dříve se ve Fidlocku snažili přijít s nějakým šikovným univerzálním úložným prostorem, který by využíval stejný systém uchycení jako jejich bidony. Tedy Twist Lock, pokud bychom to tak nazvali. Pro připomenutí, ke spojení lahve (kapsičky) se základnou se stačí přiblížit k místu uchycení a magnety si již poradí samy, načež se i zaklapnou jemné mechanické zámky.

Otevírání, nebo spíše uvolňování funguje tak… Co byste čekali při názvu Twist Bottle? Prostě se s lahví, nebo s kapsičkou pootočí, spojení se odemkne a magnety se uvolní.

Ona kapsa na nářadí, či jiný náklad, je vyrobena z odolné koženky vyztužené rozumně pevnou vnitřní skořepinou. Velikostně přitom odpovídá výše popisovanému bidonu. Její vnitřní objem je vyčíslen hodnotou 550 ml. Uvnitř najdete v jedné půlce větší kapsu se síťkou a gumovým lemem, kam se mi kupříkladu ideálně vešla gravel-biková duše. Případně jsem si sem nasázel různé sladké tyčinky jako cestovní občerstvení.

V jedné půlce si své místo našla duše a montpáky
Na druhé straně multiklíč, kapesníčky, nebo svačina

Oba prostory, obě poloviny, odděluje pohyblivá přepážka, kde jsou na jedné straně početnější gumová očka – tady si našly místo třeba moje montpáky. Vnitřní půlka, ta blíže zámku, je již vlastně zcela otevřená. Trochu místa zde zabírá samotný zámek pro spojení se základnou, ale to není nic hrozného. Místa je zde stále dost.

Mně osobě se tato brašnička velice líbila. Není nijak obrovská, ale i tak se do ní vejde řada „cestovních doplňků“, nářadí, svačina apod. Vozil jsem zde také kupříkladu respirátor! Zavírání brašničky je řešeno dlouhým obvodovým zipem s pogumováním, tedy s voděodolnou úpravou.

Jedna drobnost, co mi trošku vadila, bylo poutko na jezdci zipu, které, při usazení brašny na sedlovou trubku, se občas dostalo do pozice, kdy mě při šlapání šimralo o nohu. Ono očko je ale docela pevné, takže jej snadno usadíte do takové polohy, aby nepřekáželo. I tak bych možná popřemýšlel o tom, zda by jej v další generaci nebylo možné třeba lehce zafixovat dalším maličkým magnetem, nebo tak podobně.

Fidlock Twist Toolbox

Cena: 990 Kč / 1 149 Kč (s klasickou základnou / se základnou UNI – pásky ROVAFLEX, lze uchytit na trubky o průměru 28-62 mm)
Rozměry: 92 x 195 x 89 mm
Hmotnost: 179 g
Nosnost: 500 g
Objem: 550 ml

Více informací: bikeaction.cz

FIDLOCK Twist Toolbox

reklama

Fidlock Saddle Back

Posledním kouskem Fidlock, který jsem měl možnost prověřit, byla podsedlová brašna s trochu jiným systémem připevnění k rámu, než jak je tomu u bidonu a kapsy na nářadí. K ližinám sedla bylo potřeba upevnit trochu rozměrnější, díky svému tvaru ale ve výsledku vlastně dost nenápadnou základnu.

Samotná podsedlová brašna na sobě měla jen jednoduchý protikus, který se po přiblížení k základně opět snadno nacvakl na své místo, tradičně díky silnému magnetu. K uvolnění brašničky zde bylo potřeba stisknout větší tlačítko v zadní části základy (vzadu pod sedlem), načež vám brašna „skočila do dlaně“.

Samotná brašnička je poměrně velká i na MTB duši apod., respektive na výběr jsou dvě velikosti 400 mm a 600 ml. Vyrobena je z pevnější textilie s viditelnou voděodolnou úpravou, přičemž utěsněný je také zip. Loga na bocích by měla být reflexní, vzadu je pak příprava pro snadné uchycení blikačky.

Základna podsedlové brašničky FIDLOCK Saddle Bag
Protikus na samotné brašničce

Ovládání, instalace a nacvaknutí či vycvaknutí brašničky byly skutečně instinktivní záležitostí, co mě ale poněkud vadilo bylo ne úplně jisté spojení zámku a základy. Nejde o to, že by to nedrželo! Spojení je pevné a brašnička vám jistě nikde neuletí, jen se v zámku trochu klepe a při jízdě v terénu zbytečně chrastí. Toto by mi asi dlouhodobě vadilo, proto bych nejspíš zkusil vymyslet, čím to vyplnit?! Tedy jak změkčit a utlumit spoj brašny a její základy, aby bylo za jízdy naprosté ticho.

V tomto bodě by to chtělo ještě malé tovární vylepšení, drobný mezigenerační upgrade – vlepit do protikusu zámku trochu gumy, nebo něco podobného. Jinak je ale práce s touto brašničkou snadná a pohodlná. Navíc, co by se dalo také ocenit, nejsou zde žádné pásky se suchým zipem okolo sedlovky, které by vás případně šimraly na vnitřní straně stehen.

Text a foto: Štěpán Hájíček

Fidlock Saddle Bag

Cena: 1290 Kč (jednotná)
Varianty: 600 / 400 ml
600 ml – rozměry: 80 x 110 x 155 mm / hmotnost: 120 g / nosnost: 500 g
400 ml – rozměry: 75 x 104 x 125 mm / hmotnost: 110 g / nosnost: 500 g

Více informací: bikeaction.cz

Reflexní loga FIDLOCK
FIDLOCK Saddle Bag – voděodolný zip
FIDLOCK Saddle Bag – úchyt na blikačku
Základna je pod sedlem hezky skrytá