reklama

reklama

FOX Speedframe – Jedna helma pro všechny hlavy? (Představení)

Značku Fox, věnující se doplňkům a nikoliv odpružení, jsem měl vždy spojenou především se sportovním, ale i stylovým civilním oblečením. Vždy jsem měl rád „foxácké“ rukavice, a také jejich bikové „hadry“. Již nějaký čas se přitom FOX věnuje rovněž vývoji a produkci vlastních helem, které by rozhodně neměly zůstat stranou našeho zájmu!

Na druhé straně nemá smysl nalhávat si, že by byl FOX nějakou „velmocí“ v oboru cyklistických přileb, jelikož tak to vážně není. Tolik modelů, od dětských po sjezdové integrálky, jako nabízí tradiční značky tohoto oboru (např. Giro, Uvex, Bell, Cratoni a další) FOX rozhodně nemá. O to víc se ale soustředí na těch pár kusů, které si lze s logem lišáka pořídit!

Aktuálně je tedy v nabídce značky FOX vlastně jen několik málo řad bikových helem, od streetových „kokosek“ Flight, přes odlehčenou enduro-integrálku Proframe (naše představení v roce 2017), či její specifickou variantu bez chrániče brady, zato však s protažením přes uši – Dropframe – až po bytelný model Rampage, jehož název dost dobře vypovídá o jeho zaměření!

Barevné varianty levnější varianty FOX Speedframe MIPS (úvodní foto – FOX Speedframe PRO).

reklama

Na co jsme zapomněli?

Další řadu, kterou jsem ve výpisu výše záměrně přeskočil, zastupují modely Speedframe, které přímo i nepřímo navazují na starší kousky FOX Metah. Řada FOX Speedframe se přitom zrodila zhruba před rokem a nyní tak vstupuje do své druhé sezóny. Podobně jako starší Metah, patří i Speedframe mezi poměrně všestranné trail/enduro helmy moderního střihu, které se ale oproti svému předchůdci ve vícero ohledech posunuly vpřed.

Spíš jen pro zajímavost. FOX Metah byl helmou dosti stylovou, obecně se jí ale vytýkal její fixně usazený štítek (oběť ve své době unikátního designu) a také poměrně vysoká hmotnost (přes 400 g). I proto se s Metahem skončilo a na jeho místo nastoupil Fox Speedframe.

U této, stále relativně nové helmy, lze štítek nastavovat ve třech polohách a lze jej také dostatečně zvednout, aby se pod něj vešly velké MX brýle. Při návrhu nové řady se také hledělo na celkovou hmotnost, ač se stále jedná o celkově dobře zpracovaný, bytelný, a hlavně bezpečný doplněk vaší výbavy.

K dispozici jsou přitom dvě řady – základní FOX Speedframe MIPS a vylepšený FOX Speedframe PRO o nichž si více povíme dále. Nyní doplňme informaci, že základní verze Speedframe MIPS váží 365 g (reálný vzorek, udávaná hmotnost 360 g, vel. M) a varianta Speedframe PRO pak 388 g (udávaná hmotnost 380 g, vel. M | 55-59 cm). 

FOX Speedframe MIPS (červená) / FOX Speedframe Pro (maskáčová).

Base, nebo Pro!

Samotné označení dvou zmíněných modelových řad je přitom vlastně maličko zavádějící, před tím ale ještě možná malá odbočka k systému MIPS. Zajímavé je, že loni byla MIPSem vybavena pouze dražší varianta PRO, nyní mají MIPS obě podoby helmy Fox Speedframe. Proto asi u základní označení Speedframe MIPS a u vyšší jen Speedframe Pro, někde Speedframe PRO MIPS.

Jaké jsou přitom zásadní technologické a materiálové rozdíly mezi FOX Speedframe MIPS a Speedframe PRO? Ochrana MIPS* je, jak už jsme si řekli, aktuálně v obou helmách. U základní řady je tato skořepina charakteristicky žlutá, u řady PRO je poloprůhledná s logy MIPS a FOX. Pocitově se zdá být lehčí, ale to je možná jen zamýšlený optický klam.

*Více o technologii MIPS v jednom našem starším článku

Skořepina MIPS je u levnější helmy charakteristicky žlutá.
Naopak u dražšího modelu Pro je tmavá a průsvitná.
Kolečko ovládající stahování okolo hlavy je u obou variant prakticky stejné – systém 360 fit.

reklama

Více in-mold, více pěny!

Další zásadní rozdíly, které jsou hezky vidět uvnitř i z venku, se týkají materiálu a jeho zpracování. U levnější řady FOX Speedframe MIPS tvoří nosnou část klasická pěna EPS vstřikovaná do polykarbonátové skořepiny – tzv. in-mold. V tomto případě jde o jednu směs pěny, o jednu velkou vnější skořepinu a o doplnění druhou částí ze spodní strany, pro ochranu a delší životnost dolní hrany helmy. Tedy vcelku klasický double in-mold.

Oproti tomu FOX Speedframe PRO využívá technologie pojmenované Varizorb™, tedy kombinaci polystyrenové pěny dvojí hustoty pro kvalitnější tlumení a větší míru ochrany. Rozdíl mezi jednou a druhou „stavební složkou“ je přitom jasně vidět díky poměrně ostrým hranicím mezi šedo-stříbrnou a černou výplní EPS. Tyto hranice se přitom táhnou různě napříč velkou částí vnitřní plochy helmy.

Když potom přilbu otočíte a podíváte se na ní z venku, všimnete si u FOX Speedframe PRO přídavných spojů polykarbonátové skořepiny, které u základního modelu Speedframe MIPS nejsou. FOX Speedframe PRO má totiž dva samostatné boční panely na vnější straně, nechybí mu dolní in-mold, a, oproti základní verzi, má polykarbonátem chráněné i přední ventilační otvory (pod štítkem), které vám pouští čerstvý vzduch přímo na čelo.

Větrací otvory v oblasti čela, specialita modelu Speedframe, je u levnější varianty odhalená.
Dražší kousek FOX Speedframe Pro má i v tomto místě polykarbonátovou ochranu.

Mezi poslední rozdíly a přednosti modelu FOX Speedframe PRO, patří magnetická přezka pod bradou Fidlock SNAP, u levnější verze je zacvakávací klasika. PRÓčko se také může chlubit kvalitnějším materiálem vnitřních výstelek s lepší antibakteriální úpravou XT2.

Naopak společným jmenovatelem obou helem, který bychom z hlediska celkového popisu mohli ještě zmínit, je upínací systém „360 fit“. Tedy v principu klasická stahovací čelenka ovládaná kolečkem s možností výškového nastavení zadní části (4 přecvakávací polohy).

FOX Speedframe Pro se může pochlubit vícenásobným in-mold procesem, tedy kupříkladu samostatnými bočními panely.
Technologie Varizorb™ znamená kombinaci polystyrenové výplně dvojí hustoty.
Hranice těchto dvou materiálů jsou přitom, díky odlišné barvě, viditelné na mnoha místech.

Teď už jen vyzkoušet v praxi!

V rámci prvotního představení by tyto informace mohly být dostačující, u tohoto bodu ale nekončíme! Díky spolupráci s e-shopem SPOKE.cz, který má tyto a další helmy FOX v nabídce, máme k dispozici nejen dva vzorky na osahání a bližší studium, ale také jeden pro praktické vyzkoušení. Těšit se tak můžete rovněž na postřehy z reálného provozu helmy Fox Speedframe MIPS. Již brzy na stránkách BikeAndRide.cz!

Díky SPOKE.cz za možnost prohlédnout si a osobně vyzkoušet nejnovější helmy FOX.

Text: Štěpán Hájíček / Foto: Autor + SPOKE.cz

FOX Speedframe MIPSFOX Speedframe PRO (MIPS)
Cena: 2 999 Kč
Hmotnost: 365 g (reálná, vel. M)
Upínací systém: Fox 360 fit
Konstrukce: EPS pěna + in-mold
Výbava: štítek (3 polohy), ochrana MIPS
Cena: 3 999 Kč
Hmotnost: 388 g (reálná, vel. M)
Upínací systém: Fox 360 fit
Konstrukce: EPS pěna + multi in-mold (Varizorb™)
Výbava: štítek (3 polohy), ochrana MIPS,
výstelky XT2®, přezka pod bradou Fidlock SNAP
Magnetickou přezku pod bradou Fidlock SNAP najdeme jen u dražší varianty Pro.
Plastová propojka pásků pod uchem je víceméně stejná u obou modelů.
Základní verze Speedframe MIPS se musí spokojit s běžnou přezkou pod bradou.
Kvalitnější výstelky XT2 jsou výsadou varianty PRO / Pevné ukotvení pásků v helmě je u obou modelů shodné.