reklama

reklama

Alchemy Sine / Yeti Switch Infinity | Když dva dělají totéž… (Tech Lab)

Nikoho zřejmě nepřekvapím tvrzením, že ve světě horských kol existuje, či se aktuálně používá principálně jen několik málo systémů zadního odpružení, přičemž systémy spadající do jedné skupiny se sobě navzájem často dost podobají. Nedávno jsem ale našel jednu podobnost, která mě docela zarazila!

Při brouzdání mezi zprávami a novinkami z cyklo businessu na mě vyskočila informace o poměrně nových plně odpružených strojích americké značky Alchemy, která u nás nemá zatím žádné zastoupení a ani povědomí o ní zřejmě nebude příliš široké.

Konkrétně se dívám na Alchemy Arktos, plně odpružený karbonový bike, který existuje v řadě podob s koly průměru 27,5“ i 29“ s odpružením 120 až 150 mm v případě zadní stavby a 130 až 170 mm na postu vidlice. Tohle jsou ale jen detaily, co mě zarazilo ze všeho nejvíc, je podobnost… „Sakra, vždyť to vypadá jako Yeti?! Jako Yeti s patentovaným systémem Switch Infinity, na kterém si tolik zakládají již řadu let!“

*Testy kol Yeti na BikeAndRide.cz

Systém Switch Infinity na Yeti SB140 (test)

Pátrání začíná…

Nedalo mi to a začal jsem trochu pátrat, abych se dobral k několika překvapujícím zjištěním. V první řadě jsem byl zaskočen onou podobností, ale také informací, že značka Alchemy má tento svůj systém zadního odpružení rovněž patentovaný. Jejich řešení se jmenuje Sine Suspension.

„OK, silueta rámu je dost podobná, podobně vypadá zadní stavba i umístění tlumiče, ale to ještě neznamená, že je celý systém stejný, nebo zas tak moc podobný Yeti a jejich Switch Infinity?!“

No jo, jenže ony ty podobnosti nezmizí ani když se v tom začnete víc šťourat, když se blíže podíváte na specifika konstrukce zadního odpružení. Nezmizí ani ve chvíli, kdy si pustíte video od Alchemy bikes, kde konstruktér David Earle* vysvětluje konstrukci a funkci Sine Suspension, ale také záměr, s jakým byl tento systém navrhován.

*David Earle, jak jsem zjistil vlastně až po dokončení první podoby tohoto článku, není jen tak „ledajakým“ konstruktérem, ale poměrně významnou osobou spojenou s řadou důležitých inovací ve světě MTB. V poslední době je přitom jeho největším „dítětem“ značka Praxis Works, kterou stvořil a kterou vede již dobrých 9 let. Ale ono je toho za ním mnohem víc, jak dokazuje článek o historii značky Praxis – www.praxiscycles.com/history

reklama

Před právem rovni!

Neberte to, prosím, jako moji snahu někoho napadat či obviňovat z plagiátorství, ostatně dva rozličné patenty, jeden pro Yeti Switch Infinity a druhý pro Alchemy Sine jasně dokazují, že, minimálně z pohledu amerického práva, tyto systémy identické nejsou, jenže…

Jenže takhle se hádal Dave Weagle s Trekem proto, že se jejich systém ABP až moc podobá jeho konceptu Split Pivot, u soudu ale neuspěl. Podobně by to mohlo dopadnout, kdyby se Yeti pustilo do Alchemy nebo obráceně, kdo ví?

Každopádně co mě zaráží je skutečnost, že obě řešení skutečně pracují se stejným zadáním, každé jej ale dosahuje trošičku jiným způsobem.

Systém Yeti Switch Infinity – video je sice z roku 2014, dnešní rámy řady SB již vypadají trochu jinak, základní princip systému Switch Infinity je ale stále stejný.

Yeti Switch Infinity – yeticycles.com/technology/switch-infinity

Šoupátko, excentr, nebo rameno?

Onen cíl, který zaznívá ve videu „Sine Suspension with David Earle“, a který se až nápadně podobá tomu, co o svém Switch Infinity říká Yeti, je ten, že se oba systémy snaží vytvořit konstrukci se skvělou odezvou na šlapání, s výraznou citlivostí na začátku, s aktivním středem a zároveň s cíleně progresivním závěrem kroku.

Yeti a jejich Switch Infinity k tomuto účelu využívá služeb vertikálního šoupátka, díky němuž se hlavní čep zadní stavby v prvních dvou třetinách zdvihu posouvá směrem nahoru, aby se v poslední třetině obrátil a putoval pro změnu dolů, díky čemuž je dosaženo onoho značně progresivního konce.

Nyní se podívejte znovu na Alchemy a jejich video (konkrétní popis funkce začíná v čase 0:54), kde je krásně vidět, že se namísto šoupátka v tomto případě využilo služeb specifického kratičkého ramene, které ale dělá v principu to samé jako šoupátko u Yeti.

Jinak řečeno v první fázi zdvihu putuje i zde hlavní čep směrem nahoru a na konci zase dolů! Nikoliv po přímce jako u Yeti, ale po drobném oblouku.

Alchemy – Sine Suspension
Bližší pohled na klíčové spodní mini raménko.

Dvě cesty, jeden cíl!

Pravdou je, že zákony fyziky a mechaniky platí pro všechny stejně, a tudíž je klidně možné, že se dva nezávislí konstruktéři se stejnou vizí a stejným cílem doberou dosti podobného výsledku. Ostatně v historii vědy a techniky bychom našli vícero příkladů, kdy jednu věc objevili nezávisle na sobě dva různí vynálezci, avšak mnohdy se pouze jednomu posléze přiřkly klíčové zásluhy.

Nikoliv ze světa techniky, ale spíše matematiky se mi vybavil jeden případ. Takzvaný Benfordovův zákon, který ale před ním objevil již Simon Newcomb. Na jeho prvotní objev se ale zprvu zapomnělo, přičemž později na stejnou zákonitost, avšak jinou cestou, přišel Frank Benford. Dnes se tedy této teorii pro jistotu správně říká „Newcombův-Benfordův zákon“.

*Newcombův-Benfordův zákon (wikipedia) / Netflix, dokument Propojení, díl číslice

reklama

Tisíc cest nevymyslíš…

Vše výše zmíněné může být skutečně jen jistá shoda okolností, proč ne. Čtyřčep typu FSR má dnes také kde kdo, když už není v platnosti patent Specialized, systémy VPP od Santa Cruz, nebo DW-link (Dave Weagle) mají rovněž řadu svých někdy více, jindy méně úspěšných „napodobenin“ a tak to prostě asi chodí.

Tisíc různých systémů, pro každou značku jiný, se skutečně vymyslet nedá, alespoň ne v případě, kdy mají všechny alespoň trochu fungovat. Navíc historie MTB ukazuje, že cest lze vymyslet mnoho, zdaleka ne každá vede k vytouženému cíli a proto mnoho „revolučních“ nápadů upadlo postupem času v zapomnění.

Alchemy Arktos – 29″, 170/150 mm, model 2021
Alchemy Arktos – 29″, 130/120 mm, model 2021

Začalo se Yeti chránit?

Co mi ale oklikou dochází, je jistá souvislost s jedním naším nedávno publikovaným článkem (patent na unikátní 7-čep, který možná nebude – 12/2020). Zde jsem se zabýval zajímavým patentem značky Yeti, systémem drobných ramen (pákový mechanizmus Chebyshev), který by časem mohl teoreticky nahradit aktuální šoupátkové řešení Switch Infinity.

Nejzajímavější na tom celém je, že v závěru článku zmiňuji skutečnost, že v celém patentovém souboru, který k danému případu Yeti vypracovalo, není jen toto jediné řešení, ale hromada dalších variant, jak by se dal zajistit požadovaný pohyb hlavního čepu zadní stavby takovým způsobem, aby se pohyboval podobně jako v případě šoupátkového řešení.

Selským uvažováním mi z toho vychází, zejména při těchto nových okolnostech, že se Yeti možná poučilo patentem podaným značkou Alchemy a proto jeho inženýři vymysleli řadu jiných variant, jak dosáhnout klíčové funkce systému Switch Infinity, aby se znemožnilo dalším subjektům ve využití téhož principu, jen v trochu jiném zpracování, nebo aby se minimálně tato šance co nejvíce redukovala.

Ale třeba je to jen moje bujná fantazie 😉

Text: Štěpán Hájíček / Foto: autor, Yeti Cycles, Alchemy bikes

Yeti patent. Přepákování Chebyshev (vlevo) / klasické Switch Infinity (vpravo)
Yeti SB 150