reklama

reklama

Pondělní Videonálož BnR #6_2021 | Závislost na pohybu

Částečně díky, nebo snad i kvůli své práci jsem si vypěstoval jednu závislost – závislost na pohybu a vlastně i závislost na otevřeném prostoru! Určitě se najde mnoho podobných případů, nebo takových s ještě vážnější diagnózou, kde dotyční musí pohybem vyplnit ještě větší část svého života než já, ale stejně…

Stejně je to zajímavé! Moje tělo i moje mysl jsou již natolik zvyklé na pohyb, když je to jen trochu možné, že se v případech, kdy nemám dostatečné fyzické „vyžití“, cítím dost na nic!

Ono to vlastně bývalo i horší, jelikož jsem v mládí měl solidní závislost na endorfinu, jež se vyplavuje při vyšší fyzické zátěži, díky čemuž jsem v případech, kdy jsem ho měl nedostatek, zažíval slušné abstinenční příznaky, podobné jako u řady jiných „chemických“ závislostí!

Závislost chemická, nebo psychická?

Od této fáze jsem se ale, když o tom teď přemýšlím, před řadou let nejspíš odpoutat a posunul se více k závislosti fyzické a mentální, ne té založené na vnitřní chemii těla. Myslím to přitom tak, že mě případná omezení možnosti pohybu začnou psychicky brzy sžírat, tělo postupně, nebo spíš docela rychle chabne, spalování se zpomaluje, začnou se ozývat různé bolístky (nejčastěji záda) a tak podobně…

Samozřejmě se občas naskytne i opačný případ, kdy mám pohybu skoro až moc, kdy potřebuju vypnout a odpočívat, ale to obvykle nevydržím moc dlouho. Jen tak mimochodem, jedna z mých oblíbených relaxačních činností posledních let je třeba sauna, což je super odpočinek pro hlavu, ale třeba kardiovaskulární systém dostává místy také slušně zabrat! Saunu jsem ale, kvůli celostátním opatřením, od září navštívil jen párkrát! 😢

Pokud jde vše víceméně normálně, pak na svou „závislost na pohybu“ nemusím nijak myslet, jelikož mě moje práce k pohybu donutí sama od sebe. Jenže když je člověk zavřený v karanténě, nebo jinak omezený aktuální situací včetně třeba vrtochů počasí, začne řešit, že mu pohyb začíná zatraceně chybět. Proto jsem si v poslední době vypěstoval různé návyky, abych si tento nedostatek alespoň trochu kompenzoval.

Rock Machine Blizzard INT e90-297 RZ (www.instagram.com/bikeandride.cz)

Běhání a dlouhé procházky…

Kupříkladu když nastane období „výpadku testovacích kol“, jako na chvíli letos z kraje roku, pak nejednou měním tretry cyklistické za tretry běžecké a jdu se alespoň na hodinu ztratit do lesa.

Jiný druh aktivity, který jsem si zejména za karantény oblíbil, představují dlouhé večerní procházky po městě – hodinu, dvě, obvykle do zákazu vycházení! Na tento způsob „venčení se“ jsem si přitom zvykl natolik, že jej nevynechám skoro nikdy, alespoň pokud mám volný večer. A těch teď není úplně málo…

Já mám prostě rád pohyb a nejlépe venku na vzduchu, proto mi hodně vadí, mám-li být někde delší čas zavřený! Pár případů nedobrovolného uzavření se na jednom místě jsem už zažil a byl jsem z toho dost rozhozený! Stačilo pár dní a já měl pocit, že to je věčnost!

Proto je docela klika, že u nás zatím nikoho z vlády nenapadlo omezit pohyb na vzdálenost 1 km od bydliště, jako tomu bylo jinde ve světě… Vůbec nevím, co bych pak dělal? Běhal, nebo jezdil na kole okolo bloku? Jenže já hrozně nerad jezdím okruhy, mám rád pestrost! Sakra, to by bylo fakt těžké!!!

PS: Úplně jiné to je, když je člověk omezený v pohybu třeba po úrazu. To už jsem také zažil třeba při zlomené čelisti. Pravda je, že tehdy jsem řešil úplně jiné věci a jiné stavy, než to, že bych měl vyrazit na nějakou procházku po městě apod.!

Kirt Voreis | Geronimo

Kdyby někdo zapomněl, jaký je to pocit, když to na trailu necáká, neboříte se do sněhu, jen se za vámi zvedá oblak prachu!!!!

Off Season? – Ft Steve Vanderhoek

Zapomeňte na lyže, vleky stejně nejedou!!!

Slip and Slide with Monserat

Až povolí mrazy a venkovní bílá peřina začne tát, pak to u nás bude vypadat podobně jako na tomto snímku ze Stuttgartu!

Fresh Air

Jestli by nebylo lepší se nad všechny trable světa trochu povznést!!!

I BUILT A RAMP AND TRIED JUMPING MY HOUSE!!

Hádejte, doskočí a přeskočí Brendan Fairclough svůj barák, nebo ne?!

CZECH MADE

Foto: Patrik Procházka

URBAN FREERIDE PRAGUE – MÁRTY BRZA

České Urban video, které se dostalo i na pinkbike.com!

„Když něco v metru zapomeneš, je potřeba to dohnat a vzít si to zpět!“

„Tenhle projekt nám zabral spousty času, a i přes zranění, počasí a spousty zničeného materiálu jsme to konečně dotáhli do konce!“

Márty Brza

Jak jezdit na kole na sněhu a blátě: Klíčové tipy, které Tě posunou!

„Baví vás to na kole a nechcete o to přijít i v zimě? Nenechte se odradit sněhem ani blátem a zapracujte na technice svojí jízdy. Naučte se správnou pozici na kole, pracovat s těžištěm a rovnováhou a efektivně brzdit a budete na kole jako vyměnění.“ Aneb další instruktážní video od party FLOWRIDE.

NEJTECHNIČTĚJŠÍ TRAILY V ČR NA SNĚHU A LEDU!

„Jeden z nejhezčích trailů, co jsem kdy jel. Zajezdit si na mega technických a těžkých trailech, bylo naprosto top až na to, že některé kameny a svahy byly zledovatělé a pod sněhem, takže o to to byla větší výzva.“

Vašek Kolář

PALBA Z NEJDELŠÍCH SCHODŮ!! / NEJTĚŽŠÍ MTB TRIK NA ROVINĚ?

Jeden DOUBLE od BIKE O’Clock

TrailDIRECTOR – MAO DH – 🇮🇹 SPOTORNO / DH MEN 🇮🇹 + GIVEAWAY!

Druhý video DOUBLE od Michala Prokopa a jeho provokace se slunné Itálie!!!

My Bike Workshop after One Year

Kam se po roce posunula dílny a foto/video studio projektu Camera Behind Handlebars.

GT Zaskar LT Expert – Test od Štěrba kola

GT Zaskar LT – také jej mám slíbený na test a „jdu do něj“, hned co bude zase trochu prostor a podmínky na jízdu v lese!

GT Zaskar LT – představení na BikeAndRide.cz