reklama

reklama

ASPIRE SPORTS novým výhradním distributorem MICHELIN pro ČR, SK, PL…

Společnost Aspire Sports mám dlouhodobě úzce spojenou s jedním „gumárenským gigantem“ – MAXXIS –, nyní se ale do portfolia tohoto dovozce přidává také Michelin, který rovněž patří k největším výrobců pneumatik na světě, není-li tím vůbec největším! Alespoň hned po Dánském Legu!

*„Ani Bridgestone, ani Michelin, natožpak Goodyear! Největším výrobcem pneumatik na světě je dánská firma Lego. Je pravda, že její obutí není určeno pro skutečné automobily, to ale nic nemění na faktu, že Lego v roce 2011 vyrobilo asi 381 milionů kol a pneumatik.“ Auto.cz

Michelin – co byste měli (chtěli) vědět

Group Michelin je se svojí více jak 130letou historií a obratem 25 miliard USD největší firma v gumárenském průmyslu na světě*. Michelin zároveň patří mezi jednu z nejdůvěryhodnějších značek světa a je také nejpopulárnější značkou pneumatik v Evropě. Maskot firmy, panáček Bibendum, patří navíc k nejznámějším logům na celé planetě. V letech 1934 až 1976 vlastnila společnost Michelin dokonce i automobilku Citroën.

Tuto značku založili bratři André a Édouard Michelinové. Zpracováním gumy se přitom zabýval už jejich dědeček Aristide Barbier. Michelinu patří řada prvenství – už koncem 19. století přišel tento výrobce například se snadno vyměnitelnou pneumatikou a v roce 1946 vyvinul radiální pneumatiku. Kromě hlavního oboru vydává Michelin i známé turistické a restaurační průvodce a mapy.

Jerome Clementz a jeho Cannondale Habit Neo
Cannondale Habit Neo (Jerome Clementz) | Redakční test Habit Neo | Foto: Petr Bureš (MTBS.cz)

Michelin a cyklistika

Také cyklistiku posunul Michelin mnoha klíčovými inovacemi. Třeba v roce 1891 přišel s první duší, v roce 1976 představil skládací patku pláště, rok 1995 znamená příchod prvního pláště s dvojitou směsí zesílenou oxidem křemičitým (silica) a v roce 2000 přichází technologie tubeless. V cyklistice jsou v historii značky nesmazatelně zapsány též charakteristicky zelené cyklokrosové pláště.

V současnosti sbírají významné tituly v Enduro World Series pláště Michelin Wild Enduro, na pódiu Světového poháru v DH lze zase mnohdy vidět modely Michelin DH22 a DH34, na silnici si věhlas pro změnu vydobyly produkty řady Power Road. Inovativnost značky potvrzuje Michelin svými plášti E-Wild, jimiž reaguje na stále se rozšiřující množství elektrokol.

K předním sportovcům s podporou Michelinu patří v MTB disciplínách Sam Hill, Jerome Clementz, Brook McDonald či nově tým GT Factory Racing v čele s Martinem Maesem a Wynem Mastersem, v silniční cyklistice je to třeba Élia Viviani a teamy Cofidis či B&B Hotels.

Wyn Masters – Instagram

První dodávky gum Michelin by do Aspire Sports měly dorazit již poměrně brzy, tak asi začnu přemýšlet nad tím, co bych si mohl vybrat a vyzkoušet na svém kole? I když sundávat čerstvý přední Maxxis Assegai se mi úplně nechce! Na druhou stranu moje historické zkušenosti s Micheliny Wild Enduro* byly vlastně dost kladné!!! Popřemýšlím!

*Michelin Wild enduro jsem jezdil třeba na Lapierre Zesty AM 3.0 (01/2019)

Text: Štěpán Hájíček, Aspire Sports, mix internet | Foto: Michelin, MTBS.cz

Michelin DH
Michelin Enduro
Michelin AM
Michelin E-Wild Front