reklama

reklama

SRAM AXS Rocker Paddle | Nová páčka pro Rockery!

Jedna malá a skoro až nenápadná inovace přichází tento týden od SRAMu. Zřejmě vícero lidí si stěžovalo, že jim tak úplně nesedí způsob ovládání bezdrátového řazení SRAM XX1/XX1 Eagle AXS – Eagle AXS Controler –, proto nyní přichází s poupravenou variantou – AXS Rocker Paddle!

Vtip celého tohoto „zlepšováku“ je hlavně v ergonomii, přičemž část, která se mění, je pouze plastová ovládací páčka! Původní Eagle AXS Controler totiž používá spíše menší kolébkový spínač na straně jezdce určený pro ovládání palcem (cvakáte s ním nahoru, nebo dolů), případně je zde ještě protažení dopředu pro možné ovládání ukazováčkem.

Původní řazení SRAM AXS Controler
Nová varianta SRAM AXS Rocker Paddle

Také Milan si stěžoval…

Shodou okolností jsme na toto téma narazili společně s Milanem Čižinským, když jsem byl u něj doma okusit jeho Santa Cruz Hightower. Přesněji když jsme se vraceli z vyjížďky a focení, povídali jsme si chvíli o řazení SRAM AXS, které má Milan celou letošní sezónu na svém ostrém závoďáku – Santa Cruz Megatower.

Říkal mi, že ovládání kolébkového vypínače palcem nahoru a dolů mu moc nesedí, jinak to ale prý funguje hezky. Tehdy jsme také začali spekulovat nad tím, jak by se to dalo zlepšit a přiblížit klasickému mechanickému řazení SRAM… Že by se to možná dalo vymyslet modelací vlastní „custom“ páčky a jejím vytištěním na 3D tiskárně atd. Prostě se sešly dvě chytré hlavy!

Jenže ony se ty chytré hlavy sešly i ve vývojovém centru SRAMu a udělali přesně to, o čem jsme se s Milanem bavili! Asi jsme nebyli jediní… Nové ovládání SRAM AXS Rocker Paddle tak opouští původní kolébku a nahrazuje ji novou sdruženou páčkou, která je výrazně větší a měla by být snáze a pochopitelněji ovladatelná.

SRAM AXS Rocker Paddle

Zkrátka a dobře, stiskem velké horní páčky řadíte jedním směrem, stiskem menší spodní druhým směrem. Kdy to bude na lehčí a kdy na těžší převod je vlastně jen na vás, jelikož tyto a další věci lze ladit individuálně přes aplikaci SRAM AXS.

Dobrá zpráva na konec! Novou podobu bezdrátového řazení si lze objednat buď jako celý ovladač (200 Eur | 5 480 Kč) nebo pouze jako náhradní díl, tedy samotnou plastovou páčku (20 Eur | 548 Kč). Myslím si, že Milan a jemu podobní nemá o čem přemýšlet!

Více info o řazení SRAM AXS Controler / AXS Rocker Paddle najdete na stránkách sram.com

Text: Štěpán Hájíček / Foto: SRAM (Haruki Noguchi)

SRAM AXS Rocker Paddle – pouze páčka jako samostatný díl