reklama

reklama

Pondělní Videonálož #17_2020 | Už zase dávám kilo!

Člověk si v průběhu času projde různými stádii či etapami, které mají svůj vymezený čas, někde začnou, jinde skončí a pak už nezbývá než na ně jen vzpomínat… Případně se k nim v pozdějším věku vracet, aby si člověk dokázal, že na to ještě má, nebo prostě proto, že jsou k tomu opět vhodné podmínky. 

Pro mě může být jednou takovou etapou období, kdy jsem vedle horáku jezdil více také na silnici a nutno říct, že mě to vlastně dost bavilo. Čistá silniční cyklistika má prostě svoje kouzlo. K čemu jsem se ale chtěl dobrat je skutečnost, že jsem v té době vnímal úplně jinak vzdálenosti, které jsem na kole byl schopný za den zvládnout. Jasně, silnice není horské kolo ani gravel, ale stejně. 

Byly prostě doby, kdy pro mě třeba 100 km nebylo nic výjimečného. Byl jsem tehdy mladý, sám, chodil do práce a o víkendu často neměl jiný plán než kolo. Když jsem měl chuť na silnici, plánoval jsem si délky okruhů obvykle podle času a podle jednoduché rovnice:

Průměrná rychlost: 25 km/h
3h = 75 km 
4h = 100 km 
5h = 125 km 

A tak podobně. V té době jsem měl svoje zažité okruhy a nejčastěji jezdil, podle času a nálady, zhruba v tomto rozmezí od dvou do pěti hodin čisté jízdy. Odpolední stovka pro mě přitom nebyla nic mimořádného, prostě pohoda, středně dlouhý odpolední trénink. 

*Tedy abychom se správně pochopili, neberte to, prosím, jako žádné vychloubání, ostatně mnozí jezdili a jistě stále jezdí podobné i výrazně větší porce, toto je jen ilustrace toho, co bylo včera a není dnes… 

Tohle bylo zkrátka jedno období, které v podstatě skončilo s tím, jak jsem nastoupil do Vela jako redaktor, dostal jsem na starosti testy horských kol a k silnici se dostal jen výjimečně, případně pokud se tak stalo, tak nejčastěji v rámci testování s kolegy, proto jsem po čase svou vlastní žiletku prodal. 

Rock Machine Gravelride CRB 700

Jiný přístup, jiné možnosti

Od té doby se také dost změnil můj přístup k cyklistice, ne že bych nebyl schopen dát takové objemy, zejména ty časové, jen ty ujeté vzdálenosti se nějak zmenšily. Navíc po čase, když přišly děti a další závazky už najednou tolik času na kolo o víkendech nebylo, víc jsem toho zvládl přes týden, kdy se to ale obvykle scvrklo na vyjížďky do tří hodin času. 

Jaké pak bylo moje překvapení, když jsem jeden čas častěji testoval silnice a najednou zjistil, že dvě až tři hodiny dám jako nic, delší vyjížďky už mi ale nějak nesedí. Vzpomínám, jak jsem si jednou naplánoval cestu na silničce z Prahy na chalupu na Vysočině, necelých 90 km, a když jsem dojel, byl jsem dost odvařený! Sakra, kde že je ta moje bývalá vytrvalost? 

Test GT Grade Carbon Pro (Vánoční výlet podél Berounky)

Kilo na gravelu

Časy se ale zase po nějaké době změnily, situace se opět posunula a najednou sice nejezdím na silnici, ale poměrně často střídám horské kolo a gravel bike. Najednou je občas i více času, volný víkend nebo alespoň jeden celý den kdy člověk řeší jediné – dojet domů za světla (ideálně, nikoliv nutně). No a najednou zase zjišťuju, kolik kilometrů lze za jeden den na kole objet! 

Loni koncem sezóny jsme takhle vyrazili na odpolední gravel s kolegou a bylo z toho neplánovaně 90 km. Na Vánoce jsem vyrazil sám a s ohledem na podmínky jsem si střihl velice slušných 70 km. No a nedávno jsem vyrazil s kamarádem na gravel a když jsem dojížděl domů, bylo tam víc jak 100 km! A to rozhodně nebyl samý asfalt!

On to vlastně není žádný velký zázrak a nejde o to, aby si z těchto čísel někdo „sedl na zadek“, celé je to jen demonstrace toho, jak se člověk může posunout, nebo jak se může vrátit k tomu, co dělal či zvládal dřív. Klíčem přitom je, alespoň v tomto ohledu, volný čas. Pokud jej máte, nebo si jej dokážete zařídit či vydobýt, pak není problém propracovat se k pořádným porcím ujetých kilometrů.

Pokud ale i na kole každou chvíli koukáte na hodinky, abyste byli včas na tom či onom místě, pak přijde na řadu spíše snaha nacpat do krátkého časového okna co nejvíc zážitků, což se s časově náročnějším hltáním kilometrů příliš neslučuje. Ale ani to není konec světla. Důležité asi nakonec bude hlavně to, zda se na kolo vůbec dostanete a zda vás to na něm baví. Jestli to bude hodina jedna nebo deset, je už v principu skoro jedno. 

YT IZZO: FAST・AGILE・SHARP

Seznamte se s YT IZZO! Nový ostrý trailbike na 130 mm!!!

Více na webu: yt-industries.com

Off-Season with Aaron Gwin | Bell Helmets

Foto a story: pinkbike.com

Martin Maes – Race Against The Machine

Aneb závod s dronem!!!

Foto a story: pinkbike.com

Cecile Ravanel: Home & Free

Glow in the Dark ft William Robert

Nukeproof 290- Autumn Vibes With Kelan Grant & Christo Gallagher

Foto a strory: pinkbike.com

9 Bikes Trials Challenge with Hans Rey

9 kol, devět domácích výzev Hanse Reye!

Joe Barnes Lockdown Bites #6 – Cutting Cutties

SprinG

„Půlka dubna 2020 a skoky zajety! Všechny lajny jedou a užili jsme si první velkou session. Začínali jsme na velkém „stepupu“, který postavil brácha blízko Zoo Lešná. Potom jsem se přesunuli na náš domácí spot.“ Jiří Zouhar

How To Trackstand Any Bike For As Long As You Want!

Pokud vás to bude bavit, Ali Clarkson vás může naučit stát na kole třeba i hodinu v kuse…