reklama

reklama

Pondělní Videonálož BnR #7_2020 | Kolik zdvihu je tak akorát?

Předpokládám, že neřeknu nic nového, pokud vyslovím, že se určité věci v životě jednotlivce, ale vlastně i v životě společnosti po určitém čase opakují. Klasickou ukázkou by mohla být móda, která se vždy po čase vrátí k určité „retro vlně“, ale o tom jsem dnes mluvit nechtěl, jelikož o módě toho dohromady příliš nevím…

Zato mezi koly se pohybuju již slušnou hromadu let, takže jsem zažil různé éry, různé vlny, trendy nastupující a zase odcházející, řadu „zaručených zlepšováků“, které záhy zmizely ze světa, či alespoň z povědomí cyklistické veřejnosti. Stejně tak jsem zažil dobu, kdy se poprvé rozhořel větší zájem o enduro kola, což byla tehdy kategorie primárně pro terénní dobrodruhy, jelikož ke vzniku závodní formy endura bylo v té době ještě dost daleko.

Každopádně v této éře vrcholila určitá křivka vnímání toho, jak velké zdvihy chceme a potřebujeme, přičemž bych řekl, že se podobná fáze právě nyní vrací. Nebo možná kulminuje na vrcholu posledních pár let, až to teď zase pomaličku padá dolů?

Postupné střízlivění

Poukázat bych chtěl hlavně na to, jek postupem času rostlo vnímání „velkého zdvihu“ u kategorií all-mountain a enduro. Sice mám pocit, že jsem se k něčemu podobnému již dříve vyjadřoval, ale proč tuto myšlenku lehce nezrecyklovat?

Zajímavé mi totiž připadá, jak jsme se poslední roky nejspíš dostali na určitý vrchol toho, co za zdvihy je rozumné s sebou ještě tahat a nyní postupně střízlivíme a hledáme, co skutečně funguje a co skutečně potřebujeme.

Ono to vlastně dost souvisí s nástupem velkých kol (29“), u nichž se výrazně vyšších zdvihů dosahuje konstrukčně o dost hůř než v případě parametru 27,5“, neřkuli 26“. Mluvím zde primárně o enduru, i když vím, že DH mašiny na velkých kolech se zdvihy atakujícími 200 mm jsou a jezdí, ale to je trochu jiný svět.

U kol, na nichž se musí skutečně ještě šlapat, u endur a AM strojů, s nimiž se jezdec má za úkol dostat po vlastní ose na kopec, se zdvihový vývoj jakoby zastavil a nyní trochu vystřízlivěl.

www.instagram.com/bikeandride.cz

Velký zdvih, nebo velká kola?

Stačí se ohlédnout trochu zpět, kdy řada sedmadvacítek dosahovala 160-170 mm vzadu a místy atakovala třeba i 180 mm vepředu. Takováto kola stále existují, ale dnes je označujeme spíše jako kola určená na freeride či prostě mašiny do bikeparků (jako příklad mě napadá Yeti SB165 [80/165 mm] či Canyon Torque [180/175 mm]), nikoliv jako závodní endura.

V tomto světě se jako „zlatá střední cesta“ ukazuje krok zadní stavby okolo 150 mm, vyšší hodnotu dnes na velkých kolech nabízí vlastně jen hrstka z velkých značek. Nebo mám alespoň ten pocit, že se člověk mnohem častěji setká se zdvihem spíše nižším a více než 150 mm vzadu je spíše rarita*. V případě vidlice to pak trochu skáče, i když zde se také poměrně slušně zažila hodnota 160 mm, případně najdeme i 170 mm.

*29″ endura s vyšším zdvihem např. Santa Cruz Megatower – 160 mm / Devinci Spartan 29 – 165 mm / Pivot Firebird 29 – 162 mm | není jich zase tak málo, koukám!

www.instagram.com/bikeandride.cz

Vedle toho ale jako by se začalo zase více pozornosti upínat na kola zdvihově o řád nižší, tedy typicky trailové devětadvacítky se zdvihem někde na úrovni 120-140 mm. Opět tradičně s delší vidlicí a kratším krokem zadní stavby. V tomto směru asi opět neříkám nic nového, jen vytahuji na světlo jeden postupně definovaný trend, z kterého vychází určitá otázka: „Jaký zdvih potřebuju, případně kolik kol vlastně potřebuju?“

Hledat univerzální odpověď na tuto otázku je přitom vlastně nesmysl, jelikož jsme každý jiný, každý máme svoje potřeby, svůj specifický přístup k cyklistice, své touhy a požadavky. Teoreticky lze ale definovat určitou modelovou skupinu jezdců, kteří mají typicky v oblibě náročnější terén, přitom ale nechtějí zůstat zaseknuti v jedné jediné kategorii.

O tom ale, jaké zdvihy a jaké druhy kol jsou pro ně vhodné, kolik kol by stálo za to vlastnit, vám ale radši povím až za týden, až se to vám i mně více rozleží v hlavě, a také, ať dnešní úvodník zbytečně nenatahujeme donekonečna. 😎

Sun[day] – Modern Winter 2020

Jak vypadá „moderní zima“? No, trochu jako „old-school“ podzim nebo jaro… Jestli to takhle vypadá na trailech v zimě i ve Finsku? Tak tam jedu!!!

Forrest Riesco – Off the Clock

Pro závodníka je samozřejmě důležité dostat se co možná nejrychleji z bodu A do bodu B, tedy do cíle! Ale cyklistika snad není jen o boji s časem?!

7mesh x Cowichan Cycles

I takto vypadá zima… Na západním pobřeží Severní Ameriky! Aneb testování nového ošacení značky 7mesh.

Vali Höll rides with Myriam Nicole @Peille I GoPro POV

Dívčí jízda! Za zády Myriam „Pompon“ Nicole na oblíbené francouzské DH trati Peille.

Introducing Turbo Levo SL

Trocha reklamy, sorry jako! To je spíš tak k zamyšlení: Když už eBike, tak mám radši „plnotučné“ stroje s pořádným výkonem a pořádnou baterkou, ať si člověk užije pořádnou srandu i do kopce. Například Whyte E-150 na pohonu Bosch s baterií 625 Wh, tam jsem byl skutečně spokojený! Jinak se na kopec dostanu docela rád za vlastní… Ale třeba se pletu a tohle je začátek nové elektro-éry!

PS: Připomněl bych v této souvislosti test Lapierre eZesty s motorem Fazua

**CZECH MADE**

Dresslerova Škola kola – Brzdy

Pepa už nám nějakou chvíli nenadělil žádné nové video ze seriálu Škola kola. Nyní se tak můžeme společně podívat na základy toho, jak ovládat brzdy!

„Brzdění je podle mých zkušeností dovednost, která je trochu podceňována. Všichni to nějak umí. Ale umění brzdit razantně, plynule a včas má zásadní vliv na to, co dokážete na kole přejet. A jak. Není rychlejší ten, co nebrzdí, ale ten, co umí brzdit!“ Pepa Dressler

COŽE?! JARO V ÚNORU?

„První víkend v únoru se dost oteplilo, a tak se hned vyrazilo na traily! Doufám, že jste také jezdili!“ Michal Prokop

Ano, já byl stejný den na stejném kopci testovat Norco Sight 29 C3, dole na parkovišti jsem potkal Michalovo auto a na kopci na jedné křižovatce jsem viděl alespoň jeho záda, když se svojí partou pádil dolů z kopce! 👍🏻🤘🏻

**BONUS**

NAJWIĘKSZE HOPY MTB NA ŚWIECIE! Darkfest RPA Course Check | Godziek Brothers

NAJWIĘKSZE HOPY – to asi znamená něco jako Největší skoky, ne? 🤣👍🏻

10 Easy Ways To Improve Your Mountain Biking | Progress Your Riding

Pár rad, jak vylepšit svůj „skill“!

BACKFLIP in an ICEBEAR Costume!! 100K Special

Gabriel Wibmer má už 100 000 odběratelů! Co by pro ně neudělal, že?! Třeba backflip v kostýmu polárního medvěda!!!

S Tatrou kolem světa I.

Na závěr něco z dosti odlišného soudku, ze soudku málem zapomenuté expedice S Tatrou kolem světa! Sám si na to budu muset udělat čas 😉