reklama

reklama

Pondělní Videonálož BnR #5_2020 | (Ne)konečné geohrátky?!

Ani nevím proč, ale od začátku roku mám určitou potřebu neustále se zamýšlet nad budoucností a vývojem cyklistiky, nebo alespoň horského kola. Zároveň jsem sám nabyl dojmu, že jsem toto témata již vyčerpal, jak se ale zdá, něco „se tam“ stále ještě najde.

Když mi totiž minulý týden dorazily domů dva stroje Norco, což je sám o sobě určitý zlom, protože jsme zatím neměli příliš prostor se této značce věnovat, praštila mě do očí tabulka se základními prvky geometrie záměrně nápadně umístěná na spodní trubce modelu Norco Sight C3. *Tím druhým je Norco Fluid FS 1, pro doplnění.

Ponechme na chvíli stranou skutečnost, že se tento stroj nabízí paralelně na malých i velkých kolech, a to v obou rozměrech ve velikostech S-XL. Co mě zarazilo víc, je jeho geometrie, přesněji už jen úhel hlavy 64° u 29“ verze, respektive 63,5° na sedmadvacítce!

www.instagram.com/bikeandride.cz

Divím se, ale neměl bych!

Vím moc dobře jakým směrem se dnes ubírají trendy a říkám si, že bych se zase tak moc divit nemusel… Ale stejně mi hlavou běží: „Kam až tohle povede?“ Ano známe různé extrémy v podobě strojů značky Pole nebo Nicolai, ale to jsem stále vnímal jako určitý výstřelek pár spíše okrajových značek, které chtějí zaujmout a nabídnout něco radikálně odlišného!

Jenže Norco není žádná okrajovka, alespoň já tuto značku takto nevnímám, pro mě je to jeden ze zástupců velkých firem se světovým renomé. Pravda je, že když jsme před dvěma lety krátce testovali Norco Range A9.3, tak jsem si říkal, že to je kolo zábavné, hravé, ale z pohledu ovládání v té době již pomalu přežité. Možná, že se tou dobou v Norcu sešlo více podobných hodnocení, na základě čehož se vývojáři rozhodli dát tomu pořádnou šťávu!

Tímto tedy Norco rozhodně nekritizuju, spíš chválím za radikální proměnu a zároveň žasnu! On si totiž člověk již po prvních pár hodinách za řídítky Norca Sight C3 uvědomí, že je to sice nejdřív docela šok, ale že i takto vyhraněná geometrie funguje a rozhodně ne špatně!!!

www.instagram.com/bikeandride.cz

Myslel jsem, že už se to zastavilo…

Jen jsem měl zkrátka pocit, že se vývoj a posun k extrémním číslům v tomto směru již vlastně zastavil, nebo alespoň zpomalil a začal ustalovat. Třeba moje osobní GT Force 29, které tak rád zmiňuji (asi proto, že se mi líbí a že mě baví a zároveň to je i dobrý příklad) nabízí možnost hrát si s geometrií a nastavit sklon hlavy na 65,1° nebo na 64,6°.

Druhá z těchto hodnot mi přitom přišla už tak dost radikální a nečekal jsem, že by jí jiný velkosériový výrobce hnedle zásadně posunul. Ano, tu a tam se setkáte s poměrně specifickými úhly, ale u 29“ AM a enduro strojů mi přišlo, že je hodnota kolem 65° novým optimem, okolo nějž se budeme nejčastěji pohybovat a ne, že se tomuto číslu začneme zase po chvilce vzdalovat…

Ale i to je součástí vývoje. Objeví se určitý trend, jeden ho začne, jiný jej posune do extrému, střední proud je donucen jej postupně přijímat a přibližovat se k němu, celé se to pak v průběhu času promění a za pár let vám už to ani nepřijde divné.

Vraťte se v čase o pět let zpět a řekněte někomu, že máte AM bike od Norca na velkých kolech s úhlem hlavy 64° a on se chytí za břicho a začne se válet smíchy po zemi!!! „Jasně, to ti tak žeru! 29“, 160 mm vidlice a 64°hlava!!! Vždyť by si do každé zatáčky musel uhýbat už týden dopředu!!!“

Jenže pak uteče určitá doba a člověk se najednou tolik nediví! Sám si vzpomínám, jak se mě kamarád a kolega David před možná jen dvěma lety ptal, zda si myslím, že cesta dlouhých rámů a položených geometrií bude obecným trendem? Já mu tehdy řekl: „NE! To bude jen takový výstřelek!“ A co můžu říct dnes, když se z toho stává norma? Ale funkční norma… To je prostě vývoj!

Konec řečí, jdeme se mrknout na videa a pak zase hurá do sedla, ať o té „šílené“ Norco geometrii zjistím co nejvíce v praxi!

www.instagram.com/bikeandride.cz

We Went to Taiwan to Make a Bike from the Future (and Actually Did) – The Grim Donut

Pokud jde o extrémy a možný vývoj geometrie, dopadnout to může i takto! 

Více na: www.pinkbike.com

First Tracks in Japan | Lightspeed feat. Brandon Semenuk

Ono je vlastně jedno, kam Brandon vyrazí, kde si postaví svoje skoky a traily… Ten jeho styl a rychlost, to je prostě mazec!!!

DEITY: Horizon featuring Vaea Verbeeck

Jsou věci, které se obvykle opakují… Třeba že se z kraje sezóny často vynořují úchvatná videa z Nového Zélandu! Krása!!!

DEITY: Horizon featuring Vaea Verbeeck from DEITY on Vimeo.

Coastal Loam With a Hint of Dirt

Kdyby vás náhodou nechytil Zéland, tak Kanada je další tradiční stálice! Tentokrát téměř celoroční…

Coastal Loam With a Hint of Dirt from The Coastal Crew on Vimeo.

GoPro clip submission

Takovýchto příběhů je bohužel celá řada. Vše se zdá být v pohodě, život běží jak má, kluk je třeba čerstvě ženatý, pak si jde zajezdit, najednou se něco nepodaří a…

Poškozená páteř a diagnóza, kterou nechce nikdo slyšet! Je ale skvělé, pokud se člověk nevzdá a pere se s životem dál a snaží se třeba vrátit do sedla! Respekt!!!

Celá story, fotky a řada dalších videí: www.pinkbike.com

Quinn Hanley – Freedom of Speed

„Quinn Hanley se snaží najít a vybudovat nové přírodní lajny. Aneb snaha o určitý návrat ke klasickému kanadskému freeridu!“

Richie Rude Blazes His Own MTB Trails | RAW 100

Poršáčkem na traily a pak to hezky opepřit dolů! Ok, to je slušný recept, Ritchie!

Andreu Lacondeguy Signs With COMMENCAL Football Club

Andreu Lacondeguy přestupuje… Do fotbalového teamu???!!! 😁

**CZECH MADE**

MŮJ NEJOBLÍBENĚJŠÍ TRAIL VE FINALE LIGURE!

Souhlas Michale, Toboga di Canova mě při poslední návštěvě ve Finále bavila také asi ze všeho nejvíc! 👍🏻

ŠÍLENÁ JÍZDA NA KOLE PO SNĚHU A LEDU

„Napadl sníh a nenapadlo mě nic jiného než toho využít a zkusit jaké to bude na kole. Tentokrát jsme vzali enduro kola s Jirkou Hollmanem a zkusili na ledu a sněhu sjet vše, co nám vlezlo do cesty. Klouzalo to a opravdu to nebylo jednoduché!“ Vašek Kolář

Josef Dressler: 1985 / Josef Dressler : 1985 Making of

Minulý týden jsem byl pozván na speciální akci Pepy Dresslera, párty ve stylu osmdesátých let, kde jsme soutěžili ve vtipných osmdesátkových disciplínách, házeli céčka, skládali slib jiskry, zkoušeli se udržet na Pepově kole TC-50 z roku 1985, skládali rubikovku a celkově si užili hromadu zábavy!

Pepa při té příležitosti vzpomínal na svoje začátky, pouštěl videa ze starých trialových závodů apod. Byla to parádní akce, která nám připomněla, v čem a na čem jsme tehdy vyrůstali, a těm později narozeným to alespoň mlhavě nastínila.

Zároveň se při této příležitosti konala premiéra „Making of“ verze filmu 1985, tedy soubor nepoužitých záběrů, z nichž je vidět, že natáčení nebylo vůbec lehké a že Pepovo staré kolo sice fungovalo, ale také ne vždy na 100 %!

Pepo, ještě jednou díky za pozvání a vám ostatním alespoň hezké pokoukání na obě verze tohoto videa!

**BONUS**

The Ride Series How To: Jumps

Dnes se můžeme mrknout na to, jak správně skákat…

Top Five Reasons Everyone Needs A Dirt Jumper

Pokud byste přemýšleli nad tím, zda je rozumné, či důležité mít dirtové kolo, pak zde je pět důvodů, proč rozhodně ANO!