reklama

reklama

Santa Cruz Hightower 2 – Přerod dovršen! (TECH NEWS)

Kalifornská značka Santa Cruz poslední roky rozhodně nezahálí, ale naopak sází jednu exkluzivní novinku za druhou! Tato „vlna“ v podstatě začala uvedením poslední generace modelu Nomad, která přišla s kompletně překopaným systémem VPP, o kterém v Santa Cruz hovoří jako o generaci Lower-link-mounted VPP.

Ale vlastně i před touto érou se Santa Cruz hodně snažil, když průběžně inovoval své zavedené modelové řady, či postupně přidával nové, kupříkladu Bronson nebo Hightower. Druhý jmenovaný přitom původně vznikl jako stroj, jenž je schopen střídat velká či tlustá kola (29“/27,5+), což jsme také v té době zkoušeli (Hightower 29“ / Hightower 27,5+ / Hightower shrnutí).

Hightower přitom zůstal víceméně posledním ze Santových strojů, který doposud využíval původní koncepci VPP, a nikoliv moderní variantu s nízko posazeným tlumičem, systém původně inspirovaný V10. Nyní tak zůstávají ve hře ještě modely Blur (29“/100 mm), Tallboy (29/110 mm), nebo 5010 (27,5“/130 mm). Poslední jmenovaný přitom podobou své poslední generace ukazuje, že se tzv. Lower-link VPP zřejmě zastaví právě u řady Hightower 2.

Ponecháme-li ještě chvilku stranou nový Hightower, tak zmiňme, že s výhledem na modelový rok 2020 se lehké změny dotkly také řad Bronson a Nomad, které dostaly nové barvy a pár drobných úprav na rámech či v rámci výbavy. Letošní novinky – enduro raketu Megatower či gravel šviháka Stigmata – snad ani nemusíme připomínat.

reklama

Santa Cruz Hightower včera a dnes

Hightower se za roky své existence (představen v roce 2016) stal jednoznačně nejpopulárnějším a zároveň nejprodávanějším plně odpruženým strojem značky Santa Cruz, proto bylo rozhodně na čase podívat se této modelové řadě blíže na zoubek.

Mezi hlavní novinky, krom samotné překopané koncepce závěsu VPP, patří lehké navýšení zdvihů na hodnotu 140 mm vzadu a 150 mm vepředu s tím, že primárně se tato řada dodává na velkých kolech (29“). Aby ale Hightower dostál tradici svého jména, počítá se i v nové generaci s možností nasadit menší a širší kola (27,5“), k čemuž pomůže tradiční Flip-chip. Jeho prostřednictvím lze buď ladit geometrii na velkých kolech, nebo právě uzpůsobit celý stroj menším širším balónům – zejména zvednutím středu.

 
 

Jinou, nikoliv nepodstatnou novinou a dalším rozdílem vůči předchozí generaci, je fakt, že bude nový Hightower nabízen nejen ve dvou úrovních karbonových rámů (dobrý C a ještě lepší CC), ale zároveň bude k dispozici i cenově dostupnější hliníková varianta, která by popularitě tohoto kola mohla ještě více pomoci.

Co zůstává je skutečnost, že Hightower byl, je a bude nejuniverzálnější 29″ kolo z nabídky Santa Cruz. Zvládne těžké sjezdy okrajově až na úrovni toho, kam sahají vlastnosti Megatoweru, přitom stále skvěle stoupá a s chutí uhání po rovinkách podobně jako Tallboy.

Pro doplnění, sesterská značka Juliana taktéž přejímá novou platformu Hightoweru, kterou bude nabízet pod názvem Maverick.

Na závěr si pojďme tradičně shrnout základní vlastnosti a přednosti novinky Santa Cruz Hightower 2:

  • Zadní zdvih 140 mm (VPP®)
  • Přední zdvih 150 mm (doporučeno)
  • Kola průměru 29“ (27,5+ kompatibilní)
  • Úhel hlavy 65,2° (možnost změnit na 65,5° – Flip-chip)
  • Dostupné s karbonovým rámem C a CC, ale také na hliníku
  • Volitelné příslušenství – karbonová kola Santa Cruz Reserve 30
  • Doživotní záruka na rám + doživotní záruka na výměnu ložisek + případná doživotní záruka na kola Reserve
  • Zaměření: „Kdekoliv, kdykoliv, bez ohledu na typ jezdce“
  • Velikosti: S, M, L, XL, XXL
  • České ceny: *doplníme

Více o tomto kole na webu www.santacruzbicycles.com

reklama