reklama

reklama

Pondělní Videonálož BnR #40_2018

Vzpomínáte, jaký poprask před pár lety vyvolala krátkodobá „mánie fatbiků“? Chvíli to vypadalo, že nás fatbiky zcela ohromí a ochromí, naštěstí jsme ale brzy vystřízlivěli a rozměr pneumatik horských kol se začal opět zužovat.

Avšak dřív, než se stačil vrátit na výchozí pozice, vstoupily do hry takzvané „Plus biky“ (27,5“ Plus), které ale také po chvíli ustoupily do ústraní. I když vlastně ne až tak úplně.

Kam se podělo 275Plus?

Skutečně, při obhlídce strojů a novinek modelového roku 2019 si někdy říkám, co se stalo se standardem 27,5“ Plus? Ne, že bych byl jeho vysloveným zastáncem, nejsem ale ani jeho zapřisáhlým odpůrcem. V obecné rovině mě oslovily spíše pevné stroje s Pluskovými plášti (Rock Machine Blizz / RM Blizz CRB | Lapierre Edge 327+) než fully na širokých balónech (např. Santa Cruz Hightower – 275Plus / 29“), nyní mám ale pocit, že se „klasická“ pluska vysloveně stáhla z trhu.

Nebo jak se to vezme. Spíš se ukázalo, že původně zamýšlený pluskový rozměr s ráfky širokými okolo 40 mm a plášti v rozměru (27,5x) 2,6“, 2,8“ nebo dokonce 3,0“ jsou prostě moc! Nebo alespoň pro kola poháněná lidskou silou. Naopak u eMTB mi přijde, že si tento rozměr našel své skutečné a smysluplné uplatnění. Zde totiž vyšší valivý odpor a další potenciální neduhy snadno vyváží větší grip velké gumy, lepší tlumící schopnosti a více objemu vzduchu v plášti schopného pobrat tvrdé rány, které těžký eBike občas schytá.

www.instagram.com/bikeandride.cz | Whyte T130C R – první dojmy

WT bude stačit

U klasického MTB jsme se naopak posunuli k něčemu, co zatím nemá žádné přesné označení, žádný konkrétní šuplík. Nejvýstižnější je pojmenování Wide Trail (WT) používané značkou Maxxis. Přitom stejně jak nepřesné byly hranice toho, co lze a nelze považovat za „plusko“, není úplně jasné, co je a co není Wide Trail. Nebo kde končí „normální guma“ a kde začíná WT? Pokud je to vůbec důležité?!

Narážím především na skutečnost, že se mi teď do rukou dostalo další kolo, které je tak trochu pluskem a trochu ne. Whyte T130 totiž obouvá pláště Maxxis rozměru 27,5×2,6“, což bylo ještě nedávno plusko, jenže tyto gumy nesedí na 35-40 mm širokém ráfku, ale na vcelku klasické obruči WTV ST i29 (29 mm vnitřní šíře). Obdobně na tom je třeba již dříve tento rok testovaný Canyon Spectral, který je rovněž vybaven obutím 2,6“.

A konečně obdobnou písničku můžeme spustit na přehrávači i při obhlídce pevných „pluskových“ strojů Rock Machine Blizz XX-27+ (Rock Machine – novinky 2019). Ty totiž ještě letos byly postaveny na širokých ráfcích a tlustých gumách (RM Blizz CRB 50-27+), pro rok 2019 jdou ale poměrně skromnější cestou cca „třicítkových“ ráfků a „dva-šestek“ gum.

www.instagram.com/bikeandride.cz | Canyon Spectral AL 6.0 

Nejsem žádný Nostradamus…

Nechci rozhodně tvrdit, že jsem velkým věštcem světa MTB, ale v zásadě se naplňuje to, co jsem si při nástupu Plusek myslel a co jsem snad i několikrát řekl nahlas. Po prvních zkušenostech s koly širokými tři palce mi přišlo, že „tohle je prostě moc“, ale že je dobře, aby se podobný nápad prosadil.

Od začátku jsem totiž věřil tomu, že „mediální bublina“ okolo plusek donutí lidi a výrobce přemýšlet trochu jinak, zamyslet se nad tím, jak široké ráfky vozí a proč, jak široké gumy vozí a proč? Donutí výrobce rozšířit v tomto směru jejich sortiment, aby se nakonec došlo k nějakému rozumnému kompromisu.

Zde se nyní nalézáme!

Ráfky široké okolo 30 mm, na 27,5“ i na 29“, jsou dnes naprosto běžná záležitost, gumy pro techničtější disciplíny se nejčastěji pohybují okolo 2,5“, v enduru se začíná ustalovat kombinace 2,5“/2,4“ (P/Z), u trailbiků se občas zabrousí i k 2,6“, jako u výše zmíněných případů. U tohoto modelu, opět budu spíš jen hádat, nejspíš nějaký čas zůstaneme.

Klasická pluska nechme elektrobikům, k těm se prostě hodí, Wide Trail pak nepovažujme za něco, co nás zásadně spasí, ale za prostou evoluci, která patří díky většímu tlumícímu objemu a hlavně většímu gripu k modernímu agresivnímu MTB (trail, all-mountain, enduro). Vždyť i v rámci XC se v tomto směru slušným způsobem pohnuly ledy, jelikož gumy široké 1,9“-2,0“ dnes najdeme spíše na gravel strojích než v MTB!

Kdo by si to byl ještě před pár lety vůbec pomyslel?!

www.instagram.com/bikeandride.cz |  Mio.cz

Fan Ride mit Danny MacAskill & Claudio Caluori im Home of Trails

Když se Danny a jeho kamarádi dobře baví… Ve Švýcarsku.

Více fotek a další příběh najdete na: www.pinkbike.com 

2019 Marin Hawk Hill

Marin představuje nový lehký trailbike (130/120 mm) na středních kolech (27,5“) jménem Marin Hawk Hill. Více na webu: www.marinbikes.com

Knolly Fugitive LT 29er (2019)

Dalším novým strojem je tentokrát all-mountain devětadvacítka Knolly Fugitive LT schopná pobrat i plusková kola se zdvihem 150/130 mm (P/Z).

Více fotek k tomuto videu najdete na www.pinkbike.com, více o kole samotném pak na stránkách www.knollybikes.com

Crazy Train – Theotim Trabac

Krutý enduro diktát a nezvyklé sucho/prašno!

Riding in the Horn’s Shadow – Chasing Trail Ep. 24 – Zermatt, Switzerland

Švýcarsko letos prostě láká…

reklama

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 4)

Remi Gauvin – Pinkbike Hot Lap

POV – ENDURO WORLD SERIES – Finale Ligure, Italy

Whistler MTB | Creekside’s Newest Trail

How To Take Your Manuals To The Next Level | MTB Skills