reklama

reklama

Rocky Mountain Pipeline – Tech News

Rocky Mountain Pipeline - Tech NewsKdyž se z prvotního zárodku, či z prvotní myšlenky vyklubala skutečná kola standardu 27,5 Plus (27,5+), mnoho lidí tvrdilo, že jejich největším přínosem bude rozšíření možností a schopností pevných trailových kol. Ve skutečnosti se ale zdá, že se před našimi zraky rodí nový svět superschopných trailových fullů, jak dokazuje reinkarnace modelu Rocky Mountain Pipeline.

Původní Rocky Mountain Pipeline byl strojem přelomu tisíciletí, který se vyráběl v letech 1998 – 2002. Už tehdy se jednalo o agresivní trailovou mašinu, která využívala, dnes již zcela nepochopitelně, zavěšení s plovoucím středem. Taková ale byla doba a toto bývalo ideální řešení, jak zkrotit 100 – 160 mm zdvihu zadní stavby. Dnešní Rocky Mountain Pipeline je ale úplně jiný, i když duch jeho předchůdce v něm nejspíš ještě koluje.

Rocky Mountain Pipeline - Tech NewsRocky Mountain Pipeline 2002 – malý pohled do historie prostřednictvím webu Bikepedia.com

Přesně před rokem…

Než se dostaneme k samotné novince, vraťme se ještě kousek zpět, tentokrát přesně o rok, do dubna 2015. To byl měsíc, kdy se světu představil první sériový full postavený na kolech 27,5 Plus – Rocky Mountain Sherpa. Tento bike způsobil ve světě horských kol poměrně velký rozruch a strhl (ne)malou lavinu novinek s „polotlustými koly“, včetně třeba českého Authoru Patriot AM.

RM-Pipeline_770-MSL-sideRocky Mountain Pipeline 770 MSL

S vrozenými Instincty

Rocky Mountain Pipeline jde tak trochu v jeho stopách, či spíše použil podobnou myšlenku jako Sherpa, ale posadil ji do zcela nové roviny. Zatímco RM Sherpa byl strojem sportovně cestovatelským, Pipeline bude modelem zaměřeným na těžké technické bikování. Pakliže byl předobrazem, či spíše základem Sherpy model Element, Pipeline staví na základech oblíbeného stroje Rocky Mountain Instinct (29), který před časem učaroval i nám svými nekompromisními schopnostmi a obrovským sebevědomím.

Rocky Mountain Pipeline tedy vychází z tohoto osvědčeného základu, proto jeho aktuálně dvě prezentované produkční verze nabízí následující vlastnosti. Přední část rámu je vytvořena technologií SMOOTHWALL™ CARBON, zadní partie je kovová – FORM™ ALLOY. Součástí novinky je u fullů Rocky Mountain dnes již nepostradatelný systém RIDE-9™ a celá zadní stavba se pohybuje na kluzných ložiscích BC2™ PIVOTS.

Rocky Mountain Pipeline - Tech NewsRocky Mountain Pipeline 750 MSL

reklama

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 4)

Základní parametry:

 • Velikost kol: 27.5+
 • Použití: Aggressive Trail
 • Zdvih (přední/zadní): 150/130 mm

Z výše popsaného je jasné, že Rocky Mountain Pipeline nebude žádné ořezávátko pro troškaře, ale pořádná mašina pro milovníky extra těžkého terénu, kteří ale chtějí kolo s přiměřenými zdvihy a ne žádnou FR bestii. Dobře to vystihl produktový manažer Rocky Mountain Ken Perras:

quotation-BnR„Na začátku testování Rocky Mountain Pipeline jsem si uvědomil, že s tímto kolem lze volit i vyloženě ‚hloupé stopy‘ na našich oblíbených trailech v oblasti North Shore, přičemž je velké gumy vyhladí a nechají vás sjet, co byste jindy považovali za naprostý nesmysl. Čím těžší a techničtější sekce jsem zkoušel projet, tím víc jsem měl pocit, že někde podvádím, jak bylo kolo jisté a suverénní.

Technické detaily

 • Přední trojúhelník – Smoothwall Carbon
 • Zadní stavba – FORM Alloy
 • Pláště v rozměru až 27.5×3.25“ (novinka Maxxis Rekon 27,5×2,8“)
 • Pohon 1x (u modelů 770 MSL a 750 MSL Shimano)
 • Lehké šroubované osy šetří až 50 g proti RS Maxle
 • Čepy BC2™ s mazacími porty pro snazší údržbu
 • Teleskopická sedlovka s vnitřním ovládáním
 • Vnitřní vedení kabeláže
 • Střed PressFit BB92
 • Hlavové složení IS42/IS52
 • Osy standardu BOOST
 • Velikosti rámu: S/M/L/XL

Představené modely

Rocky Mountain Pipeline 770 MSL
(odpružení RockShox Pike/Monarch, řazení a brzdy Shimano XT/Deore)

Rocky Mountain Pipeline 750 MSL
(odpružení Fox 34/Float EVOL, řazení a brzdy Shimano XT)

Svezeme se snad již brzy…

Vzhledem k tomu, že jsme pozváni na evropskou prezentaci novinek Rocky Mountain, která se bude konat na konci dubna, vám snad již velice brzy přineseme naše osobní postřehy a první dojmy z jízdy na této novince. Tešte se, my se těšíme hodně!

Více technických informací na webu
www.bikes.com
Oficiální představení
www.bikes.com/stories/introducing-pipeline
logo-Rocky-Mountain

 

Dumbing Down the Shore from Rocky Mountain Bicycles on Vimeo.

Foto: Rocky Mountain/mix web