reklama

reklama

Answer Red Mist Collection – nová výbava našeho RB IQ 575

Answer Red Mist collectionNaše redakční RB IQ 575 jistě dobře znáte a snad jste si i všimli, že se jej snažíme postupně vylepšovat, modernizovat a měnit výbavu, abychom otestovali co nejvíce komponentů. Brzy z jara jsme na naše RB hodili krásnou červenou vidlici Manitou Mattoc, těsně před prázdninami se nám podařilo doplnit ji o stejně barevně laděné komponenty z kolekce Answer Red Mist.

Pokud to náhodou někomu nedošlo, nebo jste to prostě nevěděli, tak výrobce odpružení Manitou patří do rodiny Hayes Bicycle Group, kam dále patří brzdy Hayes (jaké překvapení), komponenty Answer, kola Sun Ringlé a Wheelsmith Fabrications, výrobce kvalitních drátů do výpletů MTB kol.

Zůstaňme ale u tématu…

Jelikož se vidlice Manitou Mattoc tolik povedla – i nás neskutečně baví jak funguje a líbí se nám jak vypadá – rozhodli se u Answer Products udělat sérii all-mountain komponentů ve stejné barvě, které by se s Mattocem dokonale doplňovaly. Celá kolekce Red Mist čítá představce AME s jedinečným 3D kovaným tělem, lehoučká karbonová řídítka ProTaper SL, volné pedály Rove R2, gripy Stein v BMX a v klasickém provedení (objímkové) a vše završují rukavice, které jsme ale k této sadě „nenafasovali“.

*Ani nebylo potřeba, páč mně osobně k tomuto setu dokonale ladí rukavice Giro Xen a vlastně i helma Giro Feature, nepřímo vlastně i oranžové brýle UVEX Sportstyle 700 Vario a batoh Osprey Zealot 18.

Answer Red Mist collection

Představec Answer A*TAC AME (délka 50 mm)

Začněme u představce, který nám padl do oka jako první. Jak již bylo zmíněno, jedná se o jedinečný produkt, který byl jako první v oboru vyroben pomocí 3D kování, a to i u těla kratšího jak 50 mm. Představec AME je od základu navržen pro all-mountain a enduro, i když existuje také XC varianta. Mohl by být sice průměru 35 mm (což není), zato nás fascinuje krásně širokou přední objímkou (51 mm), která při pohledu z pozice jezdce vzbuzuje nemalou důvěru.

Nabízen je čistě s nulovým sklonem a v délkách od 30 do 80 mm. My si vybrali délku 50 mm a zdá se, že to byla dobrá volba. Přední objímka je dělená (dva samostatné díly), k představci byly přibaleny i dvě ologované podložky, ježek a čepička se šroubem, kterou jsme ale nakonec nepoužili, aby té červené nebylo už moc. Kromě červené se nabízí i černá a bílá varianta.

Hmotnost (reálná): 130 g (délka 50 mm)

Answer Red Mist collection

Answer Red Mist collection

Řídítka Answer ProTaper SL (délka 780 mm)

Řídítka ProTaper jsou pojmem již delší čas už jen kvůli jedinečnému poměru hmotnosti, tuhosti a pevnosti. Karbonová řídítka ProTaper SL se nabízí v celé řadě provedení. Barevně si můžete vybrat černou nebo červenou variantu, šířka se pohybuje od 660 do 780 mm (máme ty nejširší). Kratší modely 660 mm a 720 mm se vyrábějí jako zcela rovné, širší verze (750 a 780) pak v provedení low riser 1/2“ a s velkým prohnutím 1“. Zahnutí nahoru je krom „nulové“ 660mm varianty 4°, dozadu pak vždy 8°.

Reálná hmotnost dokonale sedí s tím, co udává výrobce, jelikož jsme u našich 780 mm dlouhých klacků naměřili 215 gramů! Luxus!!! Nejkratší XC provedení s délkou 660 mm pak vaše kolo zatíží pouze 115 gramy.

Hmotnost (reálná): 215 g (780 mm, low riser)

Answer Red Mist collection

Postřehy z praxe
Při montáži nás jako první zarazilo, jak moc jsou řídítka lehká. To prostě nepochopíš! Druhou věcí byl lakovaný povrch, který je na koncích, v místě usazení gripů, zdrsněný. To je sice hezké, ale… Naše původní gripy Chromag Basis na řídítkách držely krásně, červené Answery 143 Stein s obyčejnou kovovou objímkou se ale i při silném utažení protáčely. Nebojte, nehodili jsme flintu do žita, ani jsme se nesmířili s funkcí otočné rukojeti. Po chvíli bádání totiž stačilo vzít smirkový papír ze sady lepení a kovové objímky z vnitřní strany zdrsnit, či je zbavit lesklého hladkého povrchu. Pak už držely a drží krásně!

Podobný problém jsme měli i s objímkou páčky dálkového ovládání sedlovky KindShock LEV Integra, která již seděla na hladké lakované části řídítek. Zde jsme navíc narazili na limity možnosti stažení této objímky, jelikož naše řídítka jsou dle všeho o pár setin užší, než je běžně zvykem. Stačil kousek staré duše a je po problému. Brzdové páky Magura MT7 a řazení SRAM X01 už drží bez připomínek.

Zajímavý je sám o sobě tvar těchto řídítek, tedy hlavně na pohled. Chvíli jsme laborovali s tím, jak řídítka správně natočit, jelikož nám to stále nějak neladilo do oka. Pak jsme ale zvolili logickou metodu, hleděli hlavně na zahnutí, zkusili se kousek projet a bylo to. Z pozice jezdce to teď vypadá, že jsou řídítka zalomena až trochu zvláštně směrem k jezdci, jakoby byla otočena moc dozadu, to je ale jen a jen dojem, protože takhle jejich úhlování plní dokonale svou roli.

Mně i Zedovi sedla řídítka ProTaper krásně do ruky, po naladění jejich polohy, hned po pár metrech v sedle. Jejich tuhost je božská, šířka v kombinaci s 50mm představcem ideální. Jak mi napsal Zed poté, co si přestrojené RB odvezl: „Je to jasné, nic se řezat nebude!“ Necháváme tedy plných 780 mm! Hodnotit komfort radši nebudu, protože jsem neměl možnost vyzkoušet za sebou jedna a pak druhá řídítka a taky proto, že od komfortu tu jsou bezdušové pláště Maxxis High Roller II a hlavně vidlice Manitou Mattoc!

Answer Red Mist collection

Answer Red Mist collection

Gripy Answer 143 Stein

V sadě červených komponentů jsme dostali rovněž dvoje gripy Answer. Jedny klasické hladké, druhé s přírubou na vnitřní straně, takový BMX style. Přestože se nám BMX verze líbí, tak v praxi je na MTB kolo praktičtější klasická varianta. A pokud byste hledali přirovnání pro tvar samotného gripu, pak vězte, že inspirací pro designéry v Answer Products byla sklenice piva. Takže když nedržíte v ruce gripy, držíte půllitr a skoro nepoznáte rozdíl 😀

Příjemná je také délka 143 mm, zvětšená proti standardu 130 mm. To dává lidem s „lopatami místo rukou“ (jak říkala moje máma už v porodnici) dostatečný prostor pro jejich dlaně. I tak máme ale brzdové páky a řazení kus od gripu. Co se praxe týká, tak tyto gripy drží krásně, poté, co jsme se porvali s jejich instalací. Jejich materiál je příjemný, tak akorát tvrdý, aby z něj nebolely ruce a přitom jste v dlaních cítili co dělá vaše přední kolo. Trochu mě občas rozčilují velké objímky na vnějším konci, ty mi ale vadí skoro u všech „ODI style“ gripů. Osobně proto preferuju gripy s objímkou pouze na vnitřní straně, ideálně s plným vnějším koncem.

Co se průměru týká, tak bych řekl, že jsou gripy Answer Stein spíše užší než jak vypadají a jak se zdají na první dojem. S lehce polstrovanými rukavicemi Giro Xen si rozumí dokonale, když jsem si ale oblékl tenoučké „kondomy“ od The One Industries, tak jsem cítil, že bych mohl v ruce držet i něco silnějšího. Hodně zde ale záleží na velikosti vaší ruky a také na zvyku.

Hmotnost (reálná): 130 g /pár

Answer Red Mist collection

Pedály Answer Rove R2

Pedály Rove R2 (Revision 2) vznikly na základě komentářů samotných jezdců, kteří chtěli především stejné tělo jako u pedálů Rove, avšak v lehčím balení. Proto tyto pedály prošly tzv. analýzou konečných prvků, díky čemuž se dostaly v reálu na hmotnost 460 g /pár. Jasně, nejsou nejlehčí na světě, ale jsou krásně robustní a vypadají, že rozhodně něco vydrží.

Stejně tak nejsou ani nejtenčí na světě, ale i tak nabízí solidně nízký profil s klasicky řešenou osou. Co je zajímavé, tak k těmto pedálům dostanete dvě sady pinů. Standardně osazené, tak jak jsme je dostali a vážili, byly velkými hliníkovými piny, které se nešroubují imbusem, ale malým stranovým klíčem, takže by snad mělo být možné je povolit i když některý z nich urazíte. Kdyby ne, máte možnost piny ze zadní strany odvrtat, jelikož jsou jejich závity skrz na skrz.

Answer Red Mist collection

Druhou možností je nasadit ostřejší „shark tooth“ ocelové piny, které vypadají hodně zajímavě. Asi je ještě vyzkoušíme, ale trochu se bojíme o naše holeně a jiné části těla, jak moc ostře vypadají. Když ale chytíte pedál na holeň, je už skoro jedno, jak moc ostré piny jsou! Každopádně představa jejich spojení s hladkou podrážkou Stealth našich nových botek Five Ten Contact je hodně, hodně lákavá!!! Hmmm.

I takto ale drží Five Ten Contact na nových pedálech hodně pěkně. Přestože mi při montáži nepřišly nijak extra veliké, na kole mám pocit, že je jejich plocha hodně velká a já si můžu šlápnout kam se mi zlíbí. Možná je to ale tím, že jsem poslední dobou jezdil hodně na nášlapech (Crankbrothers Candy), nebo také tím, že kontrastní červená barva prostě při pohledu seshora výrazně prosvítá, což se mi u šedých Chromagů nebo stříbrných FireEye nestávalo.

Už jsem s nimi také párkrát drbnul o nějaký šutr, pár odřených či lehce utržených růžků to jasně dokazuje, ale na to, že to bylo i pár větších ran, drží hezky! Paráda.

Hmotnost (reálná): 460 g /pár

Answer Red Mist collection

Answer Red Mist collection

Tak to by bylo…

Tolik prvotní shrnutí a moje základní postřehy s novou výbavou redakčního RB IQ 575 od Answer Products. Náš prapůvodní plán byl sice trochu jiný – hodit je rovnou na nový rám RB Bandit – ale jeho finalizace a produkční výroba se kvůli vytížení výrobních kapacit RB posunula až na období po prázdninách. Ale nebojte, jak bude nový rám hotov, Manitou Mattoc i všechny díly Answer Red Mist budou mít hnedle nový domov. A aby se to nepletlo, i nové RB Bandit chceme v provedení Brutal Finish.

A ještě jedna poznámka pod čarou. Prapůvodně jsme uvažovali o kombinaci červeného představce a černých řídítek, lidé z Answer Products nás ale přesvědčili, že když už máme toho Mattoca v červené, chce to celou Red Mist kolekci. A musím uznat, že mě baví, že se mi líbí jak to celé dohromady vypadá a jak to krásně kontrastuje s decentní přírodní hliníkovou barvou rámu. Barvičky prostě letí, nechceme ale, aby naše kolo vypadalo jako z cirkusu!

Více o Answer Red Mist Collection na webu www.hayescomponents.com

Foto: Štěpán Hájíček
Answer Red Mist collection

Answer Red Mist collection