reklama

reklama

Škola kola: Přípravy knihy v plném proudu

ŠŠkola Kola - rozhovorNení tajemstvím, že známý trialista a učitel jízdy na kole Pepa Dressler připravuje po jedenácti letech pokračování své úspěšné knihy Škola kola. Tentokrát se spojil s fotografkou Markétou Navrátilovou a pracují na novém vydání společně.

Kniha bude mít křest 27. listopadu 2013. Do té doby čeká na autory ještě hodně práce, vše se ale jistě stihne. S Pepou Dresslerem jsem minulý týden dělal rozhovor, který včera prošel korekturou a počínaje datem 31.8. jej najdete v zářijovém vydání MBAction (6/13). Mezitím dorazil od Pepy „oficiální“ rozhovor týkající se práce na nové knize, o který se s vámi všemi rádi podělíme:

V čem bude nové vydání jiné?
Pepa: „Myslím, že bude mnohem rozsáhlejší. Za těch jedenáct let jsem nasbíral řadu nových zkušeností a ty se promítnou do výuky. A určitě taky designem a fotkama Markéty :-). Oba jsme už vydali dvě knihy a věříme, že naše zkušenosti budou na knížce znát. Jiné je rozdělení kapitol a dovedností.”

Markéta: „Z mého pohledu věřím, že to bude obrazově zajímavější, čtivější, ale milé i lidsky a v neposlední řadě také výborné grafickým zpracováním, kterého se ujal jeden z nejlepších grafických designérů u nás – Štěpán Malovec. Minulý týden jsme strávili půl dne v tiskárně a hledali pro knihu vhodnou a nápaditou formu a doufám, že se nám to podařilo.”
ŠŠkola Kola - rozhovor

Co se čtenář díky knížce může naučit:
Pepa: „Hlavně ty základní dovednosti. Na kole jezdí skoro každý, ale málokdo ho umí ovládat. Většina cyklistů má špatné návyky v těch základních věcech jako je rovnováha, rytmus jízdy, řazení, jízda do kopce, zatáčení atd. Za poslední roky jsem nabral hodně dalších zkušeností při učení dětí na KPŽ, ale hlavně na svých campech a ty se v knize objeví. Ukazovat budeme i specifika techniky pro děti, ženy nebo jízdu ve městě.”

Markéta: „Já, jako necyklista asi všechno:-). Mimo techniku bude určitě zajímavé nahlédnout pod pokličku našim hostům. Byť jsou velmi rozdílní, každý z nich v životě něco dokázal a možná budou inspirací i pro vás. Já jsem doposud z každého focení odcházela s pokorou, respektem a společnou fotografií do rodinného alba:-).”

Učíte v ní různé osobnosti. Proč?
Pepa: „Už na první knížce jsem si ověřil, že pro lepší vysvětlení a pochopení výuky je důležité porovnávání. Tedy správný postup oproti běžným chybám. Proto máme v knize víc jak desítku hostů, které učím lepší techniku, ale každý nám píše i svůj příběh. Celá knížka má podtitul: Kniha o překonávání překážek nejen ze sedla kola. A o tom by měla být. Poučná i veselá.“

Markéta: „V tomto bodě nelze s Pepou nesouhlasit. Přidávají knize další rozměr – jiné zkušenosti, jiný názor na život…”
ŠŠkola Kola - rozhovor

Jak jste si vybírali hosty?
Pepa: „Aby nás bavili a aby pro nás měli přesah a morálku. Jsou to skvělí lidé a focení a ježdění s nimi je inspirující. To se snažíme zachytit i v knize. Mezi hosty patří třeba herec Tomáš Hanák, režisér Jakub Kohák, zpěvačka Tonya Graves, herec Roman Vojtek, skikrosař Tomáš Kraus, kanoista a lékař Lukáš Pollert nebo moderátoři Lucie Výborná a Martin Veselovský. Z cyklistů Katka Nash, Radek Šimůnek, Zdeněk Štybar a jako speciální host Danny MacAskill. Hlavně to jsou ale různí cyklisté. A to mě baví nejvíc. Ukázat, že cyklistika má různé podoby a že si v ní každý může najít to své. Kolo je přeci hlavně hračka, která by měla bavit!”

Markéta: „Toto je moje třetí „autorská“ kniha a každou z nich chápu jako jakousi součást svého života a toho, co dělám. Do prvních dvou jsem vybírala fotky, které mám ráda a kterým věřím, proto je nasnadě, že tomu nebude jinak ani u hostů a v několika případech i blízkých přátel. Jsem vysloužilá tenistka, proto mi bude ctí i potěšením, že pozvání přijal Tomáš Berdych a jeho mentor Daniel Trávníček, kterého znám více než třicet let. Ale to jen namátkou, protože to bude asi naše poslední focení. S každým hostem se váže nějaká ta „červená linka“…”

Knihu už propagujete, ale v jakém stádiu příprav jste?
Pepa:„No makáme. Oba máme hodně práce s jinými projekty, ale teď se soustředíme na knihu a příští dva měsíce budou ještě horké 🙂 Poslední focení bude začátkem září při Davis Cupu s Tomášem Berdychem.”

Markéta: „Posledních 14 dnů vstávám v pět a jak se zatím ukazuje, nestačí to. Většina materiálu je vyfocena, předpokládám ale, že mne bude čekat několik bezesných nocí při finální úpravě fotek.”
ŠŠkola Kola - rozhovor

Jak bude probíhat distribuce?
Markéta: „Knihu si jde už teď objednat na našem webu www.skolakola.cz, kde bude hlavní prodejní kanál. A v jednání jsou ještě další…”

A co křest knihy?
Pepa: „Na ten se těšíme už teď. Snažíme se připravit prima večer s prima lidma. A bude asi plný překvapení. Jisté je to, že ho bude moderovat Tomáš Hanák a možná bude i zpívat. Několik vstupenek bude i v prodeji.“

Markéta: „Snažím se prosadit růžový welcome drink, aby to barevně ladilo s obálkou knihy, tak doufám, že to klapne. :-)”

Dárek pro první objednávky
Křest knihy se uskuteční až koncem listopadu 2013, ale objednat ji jde již od 1. července 2013 na stránkách www.skolakola.cz. Cena bude 490,- Kč. Prvních 100 knih bude obsahovat věnování obou autorů a přiložený bude jako dárek speciální poznámkový blok.

Josef Dressler (*17. 2. 1972, Vlašim)
Dvojnásobný mistr světa, mistr Evropy a dvacetinásobný mistr republiky v biketrialu, propagátor cyklistiky, nejzkušenější český učitel jízdy na kole, za posledních patnáct let autor mnoha výukových článků v prestižním cyklistickém časopisu Velo, v novinách i na internetu, autor knih Škola kola (2002) a EnCYKLOpedie (2003), autor výukového videa Golden Bike (2000), moderátor cyklistických závodů a seriálu Junior Trophy na Kole pro život, moderátor televizních osvětových seriálů Cyklisté a chodci (2010) a Rozum nebo Extrém (2011), autor Bike parku na KPŽ, učitel jízdy na kole na mnoha cyklistických akcích a festivalech, pořadatel výukových campů, trenér juniorského Mistra světa a Evropy v bike trialu Laca Janošky.

www.dressler.cz

Markéta Navrátilová (*10. 12. 1972, Kyjov)
V mládí dělala sportovní gymnastiku a poté hrála do 21 let tenis. V roce 1999 absolvovala ateliér designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Fotografování profesionální cyklistiky se věnuje od roku 1992, více než deset let pracuje pro nizozemskou tiskovou agenturu Cor Vos. Její fotografie jsou publikovány v cyklistických časopisech, knihách, kalendářích a reklamních projektech po celém světě. Od roku 2001 uspořádala více než patnáct samostatných výstav, dvakrát vystavovala v rámci Sportovní fotografie roku pořádané Klubem sportovních novinářů a ve spolupráci s Českým olympijským výborem. V roce 2008 vydala knihu RE CYCLING – monografii z prostředí profesionální silniční cyklistiky. O rok později pak knihu KoLove – obrazovou publikaci z prostředí závodů Kola pro život. V roce 2012 byla spolu s Jiřím Kolišem a Herbertem Slavíkem jedním z autorů oficiální obrazové publikace z letních olympijských her v Lonýdně.

www.myshadows.net