reklama

reklama

GASPI leje BETON! (VIDEO & Life Style)

Móda dnešních dnů se opět začíná přibližovat stylu skejťáků a bikerů, kteří kolem roku 2000, ve znamení „čím širší, tím lepší“, plnili ulice novým neotřelým stylem. Oblečení o několik čísel větší, což mnohdy zdaleka neodpovídalo konfekčním tabulkám a občas už to možná bylo i na hraně praktičnosti. Ale co jako? Na to se styl neptal a neptá!

Text: BigBuba (redakčně upraveno) / Foto: Miloš Štáfek

Tato módní vlna je zpátky, a nás, kteří jsme v tu dobu zažívali pubertu, anebo ranně dospělý věk, to už asi podruhé neokouzlí, minimálně ne v takové intenzitě jako tehdy. Nicméně v člověku takovéto „retro vlny“ vyvolávají zašedlé vzpomínky týkající se nejen módních stylů, ale především urban subkultur, které nás všechny tak silně ovlivnily. MTB, BMX, skateboard, grafity, punkrock, hiphop, metal… A všechny další styly, díky kterým se o nás rodiče neskutečně báli, se nevratně propsaly do toho, jakými lidmi jsme dnes!

reklama

BETON, E-bike projekt Richarda Gasperottiho…

…proto není jen stylizovanou ódou na pozdní devadesátá léta a zlomové milénium. Je to také připomínka toho, že skatepark, bikepark nebo pumptrack rozhodně nebývaly běžnou součástí „městského mobiliáře“ aglomerací středních a větších. Je to připomínka doby, kdy jezdci byli rádi za každou malou rampu, kterou jim město neodstranilo z ulic a za každý skromný trail, který jim správci lesa nezničili.

Byla to doba, kdy se míchaly styly a experimentovalo se. Půl dne člověk strávil na svém biku v lese a tu druhou jibbingem v ulicích města. Je to připomínka doby, ve které kdysi monumentální stavby komunistické éry začínaly dostávat nové využití. Všechny ty betonové reprezentace velikosti a síly se nezřídka kdy stávaly celodenním útočištěm mladých potetovaných vyvrhelů s piercingy.

V Česku zkrátka tou dobou vládla bezprostřední doba postkomunistická! Je dobře, že je pryč a dnešní mladí progresivní jezdci mají možnost začínat ve zcela jiných podmínkách. A i když se nám to nemusí líbit, je dobře, že některé socialistické stavby, kde hrál mezi materiály nezastupitelnou roli beton, přetrvaly do dnešních dní. Nejsou připomínkou jen doby železné opony, ale dnes už také připomínkou celé jedné generace, která zpopularizovala široké kalhoty, nesmyslně obrovské SK8 boty, flexfit čepice a hudební styly jako grunge, punk nebo emo.

Gaspi se vrátil zpět do devadesátek nejen proto, aby sentimentálně zavzpomínal na místa jeho kořenů ve Freeride MTB, kde třeba vznikala jeho první fotka pro legendární bike časopis Dirtbiker, ale aby si tahle monstra užil, než je nahradí novodobá sofistikovaná řešení.

quotation-BnR

„Před dvaceti lety byly urban subkultury o sdílení zážitků, poznávání nových míst a lidí. O propojování a hledání stylů. A přesně toto spektrum se snažil Gaspi propojit i ve videu BETON.“

Jibbing na E-bike Mondraker Crafty Carbon v místech, kde se jezdilo už před dvaceti lety? Pustit si k tomu nejposlouchanějšího českého interpreta na Spotify? Mladého metalovo-rapového REDZED?! Proč ne?! S tímhle multikulturním přístupem generace Richarda „Gaspiho“ Gasperottiho (46) na scénu přišla a s ním jednou také odejde. Ale do té doby se móda, která nás všechny ovlivnila, ještě několikrát protočí!

Text: BigBuba (redakčně upraveno) / Video: BigBrigade Production / Foto: Miloš Štáfek

quotation-BnR

GASPI: „Bylo to tady dřív, než jsem se narodil a bude to tu i po mém odchodu, a já děkuji, že jsem mohl… Mohl tam být a snít a zas to prožít. No Ty Volé!“