reklama

reklama

Dražba uměleckého díla z GASPIho sopečného prachu od Wernera Bronkhorsta

Sjet na kole sopku v Guatemale během erupce, tedy ve chvíli, kdy kolem sebe metá žhavé kameny, sesbírat sopečný popel a vytvořit z něj obraz, to se nepodaří každý den. Základem tohoto nápadu byl GASPIho trip Over the Edge, který je zmapován ve stejnojmenném dokumentu představeném letos v březnu.

(redakčně upravená tisková zpráva)

K výše popsanému originálnímu spojení sportu a umění došlo v případě společného projektu Over the Edge českého bikera Richarda Gasperottiho a jihoafrického umělce žijícího v Austrálii Wernera Bronkhorsta, který tuto unikátní událost přiblížil v rozhovoru na stránkách sportin.art. Dotčené dílo jde přitom nyní do aukce!

Zachytit sportovní výkon ve fotografii nebo na videu, to už tady bylo mnohokrát. Projekt Over the Edge jde ale mnohem dál. Neohrožený freerider, několikanásobný účastník závodu Red Bull Rampage, bývalý držitel rychlostního rekordu a dobrodruh Richard Gasperotti sjel tři sopky v Guatemale jako první člověk na světě a jihoafrický umělec Werner Bronkhorst tento unikátní sportovní moment využil jako inspiraci pro svou originální malbu.

Celý projekt od zdolání nebezpečných vulkánů až po zapracování sopečného popelu do jedinečného obrazu bylo jedno velké dobrodružství!

Richard si zamiloval sopky už před mnoha lety. Když hledal, kam se vydat po Etně a Stromboli, našel Guatemalu, zemi stále aktivních vulkánů. Nejvíc ze všech mu učarovala Fuego. Podporu mu slíbili v Horsefeathers a k týmu se připojil fotograf Miloš Štáfek, kameraman Ládis a manažer Honza. V Guatemale společně strávili dva týdny, kde nakonec nezdolali pouze Fuego, ale ještě další dva vulkány!

quotation-BnR

„Nedá se to popsat. Jsi vysoko nad mraky, v pozadí asi čtyřikrát do hodiny vybuchuje Fuego a i když sjedeš zpátky do základního tábora a lehneš do stanu ve výšce skoro čtyři tisíce metrů nad mořem, celou krajinu máš pořád jako na dlani. Na dosah ruky máš také jeden z nejaktivnějších vulkánů světa, který ve tmě září jako rudý lunapark.“ Popisuje Gaspi.

Na všech třech sopkách – Pacaye, Acatenangu i Fuegu – nasbíral Richard (GASPI) sopečný popel a kamínky a poslal je do Austrálie Werneru Bronkhorstovi, který z nich slíbil vytvořit umělecké dílo. Obraz, který vznikl spojením extrémního sportovního výkonu a originálního malířského postupu, bude nyní vydražen ve spolupráci s firmou Mondraker. Výnos z této aukce bude použit na dobročinné účely. „A to je na našem společném projektu to vůbec nejlepší,” shodují se Richard a Werner. 

Z guatemalského dobrodružství vzniklo také video, ale také rozhovor s autorem výsledného díla: sportin.art

MEZINÁRODNÍ AUKCE TOHOTO OBRAZU startuje 8. září od 12 hodin a trvá do 10. září ve 12 hodin. VÍCE ZDE

Werner Bronkhorst. Foto: Adam Maršál

Werner Bronkhorst je samouk a současný umělec žijící v Austrálii. Je uznávaný pro svůj osobitý styl, který spočívá v kombinaci abstraktních sochařských podkladů s hyperrealistickými malbami miniaturních lidí. Werner si pro tvorbu těchto děl vyvinul jedinečnou gestickou techniku a výsledkem je řada vizuálně ohromujících děl, která zkoumají vztah mezi malým a velkým, reálným a abstraktním.

wernerbronkhorst.com
www.instagram.com/werner_bronkhorst